Biriyle evlenmeye karar verdiğinizde aşk anlaşabilmek saygı faktörleri başta gelir. Peki boşanmak istediğinizde? Şiddetli geçimsizlik yerine şiddetli horlama yeni boşanma sebebi...


Horlayan kişilerin eşlerinin her gece ortalama 1 saat daha az uyuduğu bunun da boşanmaya kadar giden sonuçlara yol açtığı bildirildi.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. İsmail Külahlı her insanda görülebilen bir hastalık olan horlamanın erkeklerde ve şişmanlarda daha sık görüldüğünü söyledi.

Horlamanın geniz bölgesinin darlığından kaynaklandığını gündüzleri uyanıkken bu darlığın tolore edilebildiğini ancak uykuda kasların gevşeyerek hava yolunda kısmi ya da tam tıkanıklığa neden olduğunu anlatan Prof. Dr. Külahlı bu durumun alkol ya da ilaç alarak gevşemiş kişilerde kas kontrolünün kaybolmasıyla daha kolay ortaya çıktığını söyledi.


Horlamanın bazı sosyal sorunları da beraberinde getirdiğini belirten Külahlı şöyle konuştu:

''Horlayan kişi genellikle horladığını kabul etmez Oysa ki normal erişkinlerin en az yüzde 45'i zaman zaman yüzde 25'i de sürekli horlamaktadır. Ancak ilerleyen yaşla birlikte horlamanın görülme sıklığı ve şiddeti de artar.

Guinnes Rekorlar Kitabı'na göre horlamanın şiddeti 87.5 desibele kadar çıkabilmektedir. Bu değer taş kırma makinelerinin çıkardığı gürültüye eşdeğerdir. Horlama işlek bir ana caddenin yarattığı gürültü olan 80 desibele kadar ulaşan sesiyle kişinin çevresini canından bezdiren bir sorundur.''

Horlayan kişilerin eşlerinin her gece ortalama 1 saat daha az uyuduğunu bildiren külahlı ''Bu nedenle boşanma gibi sosyal sorunlarada neden olabilmektedir. Dinlenilmeden geçirilen gecenin gündüzü uykuluyorgun ve verimsiz geçecektir.

Horlayan kişi alay konusu olur. Ailenin diğer bireyleri için uykusuz gecelerin sorumlusu tutulur. Tatil ve iş gezilerinin istenilmeyen oda arkadaşı olur'' şeklinde konuştu.

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre de üç İngiliz'den birinin gece uykusu bir horlayan partner tarafından çalınıyor ve partner ortalama her gece iki saatlik uykusundan oluyor.

Evliliğin ortalama 24 yıl sürdüğünü düşünen araştırmacılar böylece İngiltere’de 15 milyon insanın yaşamları boyunca iki yıllık uykuyu kaybettiğini hesapladı.

Araştırma sonuçlarına göre horlayanların üçte ikisinin erkek ve çoğunlukla fazla kilolu olduğunu belirten araştırmacılar bunların özellikle alkol aldıktan sonra daha kötü horladığını kaydetti.

Araştırmaya katılan İngiliz yetişkinlerin yarısından fazlası horlamanın cinsel yaşamlarını da olumsuz etkilediğini söylerken yüzde 85’i de eşlerinin horlama sorunu tedavi edilse ilişkilerinin daha iyi olacağını ifade etti.

Evliliğinizle ilgili ciddi bir karar vermeden önce bunun bir sağlık problemi olduğunu hatırlayarak bir uzmana başvurun.