Mehmet Öz'ün yazar yapımcı aktris ve ortağı olan eşi Lisa Öz kendi evliliğinden de örnekler vererek mutlu bir birlikteliğin tüm inceliklerini anlatıyor.


"Evlilik tahmin edersiniz ki bir ilişkiden farklıdır. Cumartesi gecesi için randevulaşmanıza gerek yoktur. Bunun hep kolaylıkları hem de zorlukları var. Eşim Mehmet olaya tıbbi açıdan da bakıyor. Her fırsatta evliliğin stres seviyesini düşürdüğünü Alzheimer riskini azalttığını ve kanser tedavisini desteklediğini söyler."


Bu konuda ona katıldığını ifade eden Lisa Öz evliliğin faydalarından önce karşılaşılan engellerin konuşulması gerektiğini ifade ediyor.

Gerçek sohbetler

"Evliliğin başlangıcında dudaklar konuşmaktan çok öpüşmeye yarar. Fakat bir insanla ömür boyu beraber olmak istemeniz için önce konuşabilmeniz gerekiyor. Özellikle beraber gülebiliyor olmak çok önemlidir. Eğer konuşma konusunda sorunlar yaşayan bir çiftseniz ortak bir aktivite seçerenk onun üzerine sohbetler açın. Ya da beraber yürüyüşlere çıkarak o zamanları değerlendirin."

Temiz dövüş!

"'Biz hiç kavga etmiyoruz' diyen bir çift yalan söylüyordur ya da gerçekten ciddi sorunları vardır. Tartışmalardan kaçmayın. Fakat sıcağı sıcağına da söyleyeceklerinize de dikkat edin. Özellikle eski konuları açmamak affedilen hataları hatırlatmamak en önemli şeydir. Birbirinizin hassas olduğu konuları biliyorsunuz onlara saygı duyun."

Sorumluluk alın

"Bir sorunu çözebilmekten öte o sorun için gösterdiğiniz çaba önemlidir. Eşinize ona önemsediğinizi mutlaka hissettirmeniz gerekiyor. Biz 25 senedir evliyiz ve yaşam şekillerimiz gereği bazen birbirimizden uzak kalmamız gerekiyor. bunun sebebi olarak onu suçlamak yerine kendi eğlencenizi üretin. Ya da onsuz çıkmak zorunda kaldığınız bir seyahatten bir hediyeyle dönerek onu düşündüğünüzü gösterin. Küçücük ayrıntılar işte bu kadar önemlidir."