Günümüzde evlilikleri sürdürmek de zorlaştı. İnsanlar en ufak bir şey de ‘Ben yapamıyorum diye’ kapıyı çekip boşanmak için başvuruyor. Gerçekten evliliği sürdürmek zor mu? Eşinizi değiştirmeye çalışmadan karşılıklı kırgınlıkların olmadığı bir evliliği sürdürmek aslında o kadar da zor değil. Nasıl mı?

Daima neşeli bakımlı pozitif görünün. Güzel kokun temiz olun ve en baştan çıkarıcı kıyafetleri kocanız için giyinin.

Esinizi dinlemeyi bilin. O konuşurken sık sık olumsuz yönde sözlerini bölüp tartışmayı girmeyin.

Münakaşalarınızda yapıcı ara bulucu şahsiyetli fakat ısrarcı olmayın.

Sakın aşağılamayın erkeklik veya kazanç ile ilgili bir şey söylemeyin. Münakaşalarda 1-2 dakika sonra başka odaya geçin ve daha ileri gitmesini önleyin. Kızgınlık veya küfürlerinizi kendinize saklayın. Karşı taraf bunları duymasın. İleride yalnız bu lafları hatırlar.

Seksi asla bir ceza olarak uygulamayın. Yatak ayırmak yapılacak en büyük hatadır.

Birbirinizle daima flört edin. Elinize geçen her anı dokunarak öperek el ele tutuşarak veya uzaktan dahi olsa göz göze bakışarak değerlendirin.

Tenkitlerinizde önce iyi tarafları ön plana çıkarın. Sonra değişmesini istediğiniz konuları zarifçe belirtin.

Açken; yorgunken; kızgınken; regli iken ve arabada yemek sofrasında başkalarının yanında münakaşa yaratabilecek konulara girmeyin.

Alttan alırken kendinizi ezilen taviz veren kendisine haksızlık yapılan taraf diye görmeyin. Siz aslında "huzurunuzu satın alıyorsunuz". Birkaç gün sonra her şey yolunda iken kırgınlığınızı yumuşak ifadelerle dile getirin ve bir daha olmamasını dileyin isteyin.

Romantik atmosfer yaratın; çocuklar olmadan baş başa kalma yolları arayın.

İletişim evlilikte esastır. Aranızda halledemeyeceğiniz hiçbir şey olmamalı ruhsal olarak birbirinize kenetlenmelisiniz.

Tabii sevgi esastır. Birbirini sevmeyen kişiler belki çocukları için dayanırlar. Ancak giden gençlikleri huzurları ve sıhhatleridir. Çocuklar anne ve baba arasındaki ilişkiyi ve sevgiyi çok iyi hisseder.

İyi bir evlilik ortada ne kadar birleştiğimizdir. Hangi konularda ne kadar eğilebiliyor birbirimize ne kadar deyebiliyorsak o kadar başarılı bir evliliğimiz var demektir. 13- Birlikte hareket ederek; çocuğunuza karşı tek ses olun ve tek terbiye verin.