Evlilik zor bunu biliyoruz... Ama biraz özen biraz ilgi ve heyecanı korumak evliliği güzelleştiriyor. 5 dakikalık pratik önerilerimizi kolayca uygulayıp evliliğinizin her anınından keyif alabilirsiniz...

Evliliğin istediğimiz gibi devam etmesi için ilişkimize zaman ayırmamız gerekiyor. Ancak hayatın yoğun temposunda ne kişisel yardım kitaplarını okumaya ne de iyi bir evlilik için yapmamız gereknleri yapmaya zaman var!

Onunla aşık olduğunuz kişi gibi konuşun

Anlaşılması güç bir tarif gibi görünse de mutlu ilişki için basit ve etkili bir yöntem.

Evli olduğunuz adamla zaman zaman arkadaş gibi olmanız çok normal. Ama bu arkadaşlığın dozunu iyi ayarlayamayıp kızdığınız zaman ona işe yaramaz biriymiş gibi hitap etmeniz sonucunu yaratmamalı. Aksi takdirde bu bir alışkanlığa dönüşür ve karşılıklı olarak çekiciliğinizi kaybedersiniz.

Onunla dikkatli bir tonda konuşmaya özen gösterin. Saygılı kibar ve anlayışlı... Bazen sinirlenebilirsinizduygularınız coşabilir elbette. Sadece beş dakikalık bir ara verin biraz dışarı çıkıp temiz havayı içinize çekin. Ta ki normal bir ses tonunu yakalayana kadar...

Aşıklar gibi öpüşün

“Birlikteliğimiz uzun yılları devirdi ve artık tutkulu öpüşmeler mazide kaldı” diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu köhne düşünceyi derhal çöpe atın!

Akşamları işten eve döndüğünüzde sadece beş dakikanızı tutkulu bir öpüşme için ayırın. Bu o akşamki havanızın nasıl olacağına dair önemli bir işaret olacaktır. Gergin bir günün ardından evde de gerginlik yaşamamak aranızda tatlı bir iletişim kurmak için sadece “bir öpücük” çok işe yarayabilir!


“Ben” yerine “Biz” deyin

Kendinizi “ben” sözcüğü yerine “biz”i kullanmak için yeniden programlayın. Bu evliliğinize kesinlikle pozitif katkı sağlayacaktır. İngiltere’de yapılan çalışmada bu basit değişimin ilişkide dikkate değer bir etki gösterdiği ortaya çıkmış. Çiftler birbirlerine karşı daha olumlu yaklaşmaya psikolojik stresi daha az yaşamaya başlamışlar.


Endişelenmeyin! Bu “birey” olma halini kaybetme anlamına gelmiyor. Sadece aranızda sağlıklı bir bağ kurmayı ve birbirinizi desteklemeyi ifade ediyor. Kısacası yalnızca “biz” sözcüğünü kullanmak “birliktelik sanatı”nda başarılı olmanıza yardımcı oluyor.Takdir edici olun

Çok basit bir “teşekkür ederim” partnerinizi sizin ihtiyaçlarınız konusunda dikkatli olmaya devam etmesi için cesaretlendirir.

Bazen küçük şeyler (kirli çoraplarını çamaşır sepetine atmak gibi) bazen de büyük işler için teşekkür edin. Aslında tüm bunlar onun göreviymiş gibi davranmak yerine minnettar olduğunuzu belirtin.

“İmdadıma yetiştiğin için teşekkür ederim tatlım. Bu akşamki yemeği pişirerek bana çok yardımcı oldun. Üstelik çok da lezzetliydi” deyin mesela... Fazla zamanınızı almayacak inanın!


Birbirinize muziplikler yapın

Hep çok ciddi olmak zorunda değilsiniz! Hem yeni evli olduğunuz zamanları hatırlasanıza... Çocuklardan önce... Uykusuz gecelerinizi nasıl da eğlendiğinizi... Evliliğinizi canlı tutun!

Günün küçük anlarını tartışmak yerine şakalaşarak birbirinize tatlı tatlı sataşarak geçirin... Bu hem sağlıklı hem de birlikteliğinizi güçlendirici bir etkiye sahip.

Şampanya patlatın

Evet tıpkı evlilik yeminindeki gibi kötü günde birbirinizin yanındasınız. Peki ya iyi günde? Mutluluk veren bir şeyler olduğunda kuru kuru geçiştirmek yerine harika bir kutlama yaparak birbirinizi ödüllendirmelisiniz.

Size önerimiz buzdolabınızda hep bir şampanya hazırda tutun. Birbirinizin en büyük hayranlarısınız ne de olsa. Birbirinizi kutlamayı sakın ama sakın unutmayın! Küçücük bir sevindirici durumda bile...

Sabah kucaklaşma zamanı

Güne harika bir başlangıç yapmak için sabah kucaklaşmasından daha güzel bir yol yok!

Evet işe gidecek olabilirsiniz ama saatinizi beş dakika daha erken bir zamana ayarlayıp yatakta sadece beş dakikanızı uyanık ve birbirinize sokularak geçirebilirsiniz. Sarmaş dolaş bir halde güneşin odanıza dolmasını izleyerek birlikte geçirdiğiniz hayatı ne kadar sevdiğiniz üzerine kısa bir bir sohbete dalarak... Çocukların ders programlarını işteki stresinizi bahis konusu yapmayarak tabii...

Bırakın aklınızdan geçenleri o da bilsin

Onun hakkında hissettiklerinizi sadece kendinize saklamayıp onunla da paylaşın. Çünkü her ne kadar belli etmese de bunları duymak istiyordur aslında…

Sürpriz bir telefon mesajı gönderin mesela. Belki sevgi dolu belki de biraz hınzır! İş çantasına bir sevgi notu yazıp atın ya da. Sizin için ne kadar değerli olduğunu anlatan... Akşam eve ondan sonra geleceğiniz bir gün için önceden onun en sevdiği yemeği pişirin. Yanına da “senin için!” yazın.