Evlilikmerkezi kadın ve erkek üyelerinin evlilik sözleşmesine dair düşüncelerini analiz ettiği ankete göre üyelerin yüzde 60’ı evlilik sözleşmesi yapmayı doğru bulmuyor. İşte konuyla ilgili diğer çarpıcı sonuçlar...

kadınların ve erkeklerin evlilik sözleşmesine dair fikirlerini sitede düzenlediği anketle analiz etti. Yaklaşık 10 bin Evlilikmerkezi.com üyesinin katıldığı anket sonuçlarına göre bekarların çoğunluğu evlilik sözleşmesi yapmayı doğru bulmuyor.

Ankete katılan kadın üyelerin yaklaşık yüzde 65’i “Evlilik sözleşmesi yapmayı doğru buluyor musunuz?” sorusuna “Hayır” cevabını verdi. Erkeklerin ise yüzde 45’i bu soruya “Evet” dedi.Ankete katılan boşanmış üyelerin ise yaklaşık yüzde 50’si evlilik sözleşmesi yapmayı doğru bulduklarını belirttiler. Anketin sonuçları yaş gruplarına göre analiz edildiğinde ise 40 yaşın üstündeki üyelerin yüzde 50’sinin evlilik sözleşmesi yapmayı doğru buldukları ortaya çıktı.

18-29 yaş ve 30-39 yaş aralığındaki üyelerin çoğunluğu ise evlilik sözleşmesi yapmayı doğru bulmadığını belirtti.

Danışmanı Uzman Psikolog Mine Eren evlilik sözleşmesiyle ilgili şu bilgileri veriyor:

“Evlilik sözleşmesi eşleri hukuksal olarak koruyan bir sistem. Amacı eşlerin evlilik süresince edindikleri malları evliliğin sona ermesinde nasıl paylaştırılacağını belirlemektir.

Evlilik sözleşmesi içerik ve tanımı gereği oldukça soğuk olumsuz tarafı çağrıştıran bir şey. Bu nedenle yapılıp yapılmaması üzerinde çok fazla tartışılıyor. Kişiler ömür boyu mutlu olarak sürdürecekleri evliliklerinin bir gün biteceğini farz ederek öncesinde üzerinde konuşuyor olmalarının evliliğin tılsımını bozacağına inanarak yapmak istemiyor. Bu nedenle çok fazla kişi tarafından yapılmıyor. Kişiler doğru bulduklarına inansalar bile uygulamaya gelince çok da gerçekleştirmiyorlar."

"Yine de evlilik sözleşmesi ilk çıktığı ve konuşulmaya başlandığından bu yana kişiler tarafından kabulünde ciddi bir artış var. Özellikle kadınlar tarafında. Site üzerinde yaptığımız araştırma sonuçlarına baktığımızda oranın yarıya yaklaşmak üzerinde olduğunu görüyoruz. Kişilerin yaşları ve yaşanmışlıkları arttıkça daha somut görünebilen risk faktörlerini göz önüne almaya başlıyor.


Bu nedenle yaş arttıkça sözleşmeye daha olabilir gözüyle bakıyorlar. Kişiler bir boşanma deneyimi geçirince bir sonrası için olası boşanma sürecinin maddi bölümünün daha az sarsıcı geçmesi için evlilik sözleşmesine daha sıcak bakıyorlar. Böylelikle boşanma esnası ve sonrasında psikolojik olarak daha az örselenmeye yönelik kendilerini korumaya alıyorlar.”