Eşinizle iletişim sorunları yaşıyorsanız evliliğinizin sallantıda olduğunu hissediyorsanız evlilik terapisi işe yarayabilir.

Evlilikler ilişkiler her zaman başladığı gibi coşkulu sürmeyebiliyor. Bu noktada ilişkiyi sorgulamak tekrar eskisi gibi mutlu bir birlikteliğe döndürmek için karşılıklı emek sarf etmek gerekiyor.

Evlilik terapisi de burada devreye giriyor. Eşler arasında yaşanan iletişim sorunları aldatma güven kaybı cinsel sorunlar gibi konularda yapılan evlilik terapisi bir terapist ve eşlerle birlikte gerçekleşiyor. Haftada 1 seans (1 saat) olarak uygulanıyor ve sorunun durumuna göre kaç hafta süreceği uzmanla birlikte kararlaştırılıyor. Evlilik terapisi eşlerle birlikte ve ayrı ayrı yapılan görüşmelerle sürdürülüyor. Gerek görüldüğünde testler uygulanıp sonuçlar eşlerle paylaşılıyor.


Evlilik terapisi hiçbir evliliğin devamını garantiye almaz tabii ki. Gerçekten bazı olgular bir arada olmaması gereken ve birliğini sürdüremeyen eşleri de gösterebilir. Bu olgularda çift ayrı yaşamanın ve boşanmayı sağlamanın zor sürecinin üstesinden gelmek için terapistle görüşmeye devam edebilir. Bu da boşanma terapisi olarak geçmektedir.

Evlilik bozukluklarında terapinin hedefleri
Duygusal gerginliğin ve yetersizliğin hafifletilmesi
İyilik düzeylerinin arttırılması
Duygusal bozulmanın dağıtıcı etkilerine karşı bağışıklık
Her bir eşi evlilikte kişiliğinin psikodinamik yapısını anlama sorumluluğunu ele almaya ikna etme

Evlilik terapisi ne zaman devreye girer?
Evlilik sorunlarını bireysel terapi çözümleyemediğinde
Sorunun başlamasında eşlerin bir ya da ikisinin kesinlikle evlilik olayları ile ilişiği olduğunda
Evlilik terapisi çatışan bir çift tarafından istendiğinde
Eşler arasında iletişim sorunları evlilik terapisi için yeterli bir nedendir.

Bir eşin diğerince zorlandığı durumlarda düşünce veya duygularını diğerine söylemeye çalıştığında sıkıntılı olabilir ve diğerine bilinçdışı beklentilerini yansıtabilir. Evlilik Terapisi eşlerden her birinin diğerini gerçekçi olarak görmesini sağlayan değişime götürür. Eşlerin cinsel yaşam gibi bir veya birkaç alandaki çatışmaları; yeterli sosyal ekonomik veya duygusal rollerin kurulmasında güçlük çekiyor olmaları da tedavi için bir nedendir.

Evlilik terapisi hangi durumlarda kimler için gereklidir?
İletişim Sorunları
Sadakatsizlik(Aldatma)
İş-Özel hayat arasındaki dengesizlikler
Çocukların davranış ve okul sorunları
Aile bireylerinden birinin kaybı
Aile-içi çatışmalar
Çocukluk dönemi travmaları
Yeniden evlenen çiftler
Evlatlık alan aileler
Aile-içi şiddet
Aile-içi cinsel taciz

Kadın ve erkeğin sorunlarını kendi kendilerine konuşarak halletmeleri özellikle sorunlu dönemlerde zor ve hırpalayıcı olabiliyor. Evliliği ve sorunları tarafsız ve yapıcı bir yaklaşımı olan bir terapistle konuşmak ise yeniden sağlıklı bir iletişim kurmak adına çok önemli. Her ne kadar erkekleri terapiye ikna etmek zor olsa da hem kadın hem de erkeğin hayatını olumlu değişikliler yaratıyor terapi...