Evleneceklere özel beslenme programı

Düğününüze çok az bir zaman kaldıysa beslenme planınızı bir gözden geçirmenizde fayda var.O özel gün yaklaşırken kendi kendinize sözler verir dileklerde bulunur bazen de değişim kararları alırsınız.
Düğün hazırlıkları yapanlara ‘işe yarayan’ ipuçları veren Diyetisyen Emre Uzun düğün gününde 'yıldız' olmak isteyenlere değişim için bir an önce harekete geçmelerini öneriyor.
“Düğünden bir hafta önce daha az yağ ve şeker içeren bir beslenme düzeni oluşturup taze sebze meyve baklagil tohumlar ve yağsız proteine ağırlık verirseniz o özel gün için hazırlık yapmış olursunuz” diyen Diyetisyen Emre Uzun’un daha fit bir görünüm için evleneceklere tavsiyeleri şöyle:
- Geceden içilecek sular hazırlayın: Suyu sade içmeyi bırakın. Suyunuzda limon nane zencefil tarçın ve birçok meyveye yer vererek zayıflamanızı hızlandırabilirsiniz.
- Ara öğünler ile metabolizmanızı hızlandırın: Ara öğün yapmadan zayıflamanız mümkün değil bunu atlamamalısınız!
- Yeşil çaylara yer verin: Yeşil çay zayıflamaya en yardımcı içecekler arasında yer alır. Günde içilen 2-3 fincan yeşil çay yağ yakımına da yardımcı olur.
- Canınız tatlı isterse: Tatlı krizlerine bitter çikolata ile çözüm bulabilirsiniz. Son yıllarda yapılan çalışmalarda özellikle bel bölgesindeki yağların yakımına yardımcı olduğu gösterilmiştir.
- Yağ yakımını hızlandıran besinlere ağırlık verin: Yaban mersini kara dut ahududu ve böğürtlene beslenmenizde yer açın. Antioksidan olmalarının yanı sıra hem şeker krizlerine çözüm bulacak hem de metabolizmanızı hızlandıracaksınız.
- Yemeklerin suyunu tabakta bırakın: Yemekleri susuz tercih edin. Yağların yemeklerin suyunda yer aldığını unutmayın.
- Probiyotiklerle bağırsaklarınızı güçlendirin: İdeal kiloya ulaşmanın yolu iyi bir sindirim sisteminden geçer. Bunun için diyetinizde kefir gibi yüksek oranda probiyotik içeren içecekleri ara öğünlerde tercih edebilirsiniz.
- Kilo verirken ‘sarkmayın’: Kilo vermek hepimizin asıl amacı ancak bu süreç içerisinde sarkık bir görüntüyü hiçbirimiz istemeyiz. Sporla hızlıca sıkılaşın. Sıkılaşmak için en etkili sporlar ise pilates ve yoga.
- Şişkinlik için bunları yapın: Karanfil kakule kimyon gibi baharatları çayınıza ekleyin farkı hemen göreceksiniz.