Rumuz: Azat

Kolay gelsin abla "anneniz için üzüldüm Allah rahmet eylesin" hayat bu her şey biz canlılar için ama biz insanlar için de vicdanımızın rahatlığı önemli olan. bu annemiz olsun eşimiz yada çocuklarımız olsun onlara elimizden geleni yapmak en zor günlerinde yanlarında olmak bizim görevimiz ve kişiliğimizin göstergesidir diye düşünüyorum.

Size yazmak istediğim konu da vicdanla ilgili ben 2 yıl önce üniversiteden. kız arkadaşımla evlendim. Kısa bir süre sonra o benden ayrıldı. tabi ki ayrılıkta iki taraf ta suçludur diye düşünüyorum. Onun suçu çok bencil ve sorumsuz bir insandı ve ailesi de onu destekledi ve evlendikten sonra evimi basıp kızlarını eşyalarını alıp bana saldırıp gittiler. bir daha da onları görmedim. benim suçum ben evlendikten sonra hiç evliliğimi kurtarayım diye çaba sarf etmedim çünkü benim için ta evlendiğimiz gün her şey bitmişti. Ama şimdi yaşadığımız o güzel günlere bakıyorum o kadar safça sevmiştim ki onu nasıl değer verirdim arkadaşlığımız dönemlerinde ama o zaman ailesi yoktu tabi ki. Ama o bana yalan söyledi ailesinin beni sevmediğini söylemedi(beni sevmemelerinin sebebi hem kürt olmam hem de kızlarını bir akrabalarına vermeyi planlıyorlarmış) sonradan öğrendim bunları.

Şimdi vicdanım sızlıyor benim her zaman söylediğim bir söz var hiç kimse kötü insan değildir. Mutlaka onu kötülüğe iten bri şeyler olmuştur. Keşke ben eşimle konuşsaydım belki o da düzelir ailesini dinlemez yuvamızı yıkmazdı belki sorumluluğu almasını bencilliğini yenmesini öğrenirdi. Biz hemen boşanmayı seçtik aslında ben bu konuda biraz daha sakindim ama o davayı açtı ve acele etti. Ben belki sevgilisi vardır evlenecek diye düşünmüştüm. o da evlenmemiş bense ilk aşkımdı bir daha o saf sevgiyi yakalamadım o yüzden evlenmeyi düşünmüyorum. Ablacığım sorum şu acaba o değişir miydi düzelir miydi ilişkimizi sürdürebilir miydik?/ Buradan tüm evlilere sesleniyorum bitirmeden önce düşünsünler hiçbir şey çaresiz değil her şey zamanla düzelebilir. Ama bunu anlatamadım ben ona..Sevgili oğlum evet bence de biraz acele etmişsiniz...daha doğrusu kızlarını sana zoraki vermiş o aile biraz acele etmiş; senden ayrılması için.Ama madem o da ailesine uymuş “ben kocamı seviyorum ayrılmak istemem”. dememiş...o zaman yapabileceğin bir şey yok artık.

Belki zaman içinde ikiniz de birbirinize karşı daha uyumlu olmayı öğrenebilirdiniz ama sen de hiç bir adım atmamışsın...ona sorumluluklarını öğretmek için çaba göstermemişsin.

Dediğin gibi iki tarafta da kabahat varmış...bu yüzden kendini üzme. İstersen bir süre bekle... ona ulaşabilirsen ulaş...karşılıklı bir konuşun... seninle görüşmek isterse görüşürsünüz...ona düşüncelerini söylersin...evliliğinize yazık olduğunu anlatırsın...

sende hala gönlü varsa gelir. Yoksa artık onu anılarına gömmekten başka çare yok...kendini boş yere üzüp durmazsın...

sevgilerimle....