Çocukların velayetine nasıl karar verilir

Boşanma sonrasında çocuğun velayetinin kimde kalacağına nasıl karar verilir? Mahkeme çocuğun velayetine karar verirken hangi hususları göz önünde bulundurur?Boşanma kararı alan eşlerin karşılaştıkları en önemli problemlerden biridir çocukların velayetinin kimde kalacağı... Boşanma davalarında eşler kimi zaman karşı tarafa zarar vermek adına kimi zaman da karşı tarafın çocuklara iyi bir gelecek sağlayamayacağı düşüncesiyle velayetin kendilerine verilmesini talep eder. Peki mahkeme bu duruma karar verirken neleri göz önünde bulundurur?

Avukat Saliha Ersöz Baştaş kadinvekadin.net takipçileri için anlattı...
Mahkeme tarafından çocuğun velayetine karar verilirken esas olan çocuğun menfaatidir. Yani; çocuğun yaşı durumu anneye olan muhtaçlığı bakımsal halleri göz önünde bulundurulur. Bunun yanı sıra tarafların yani anne ve babanın da koşullarına çok önem verilir. Sosyolojik faktörler çevresel ve maddi imkanlar da hakim tarafından nazara alınmaktadır.

Özetlemek gerekirse; mahkeme çocuğun velayetinin kimde kalacağına karar verirken hem eşlerin hem de çocuğun ihtiyacı oranına ve bakıma muhtaçlığına nasıl olumlu cevap verileceğine göre bütün şartları ve koşulları değerlendirerek ayrıca gerekiyorsa bir uzman bilirkişiden de bununla ilgili bir rapor alarak karar vermektedir.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]