Balayı bavulunuzu eksiksiz bir şekilde hazırlamanız tatiliniz boyunca rahat etmeniz sağlayacak. Bu iş ne kadar sıkıcı görünse de bu işe kaliteli zaman ayırırsanız orada yaşanması muhtemel aksaklıkların önüne geçmiş olursunuz.

Gideceğiniz balayının türüne göre yanınıza eşya alın. Doğa yürüyüşü ağırlıklı bir tatil yapacaksanız ona göre sağlam ayakkabı ve giysiler almalısınız. Gittiğiniz yerde belli bir spor yapacaksanız o spor ekipmanlarını yanınızda getirmeniz gerekebilir.

Birbiriyle uyumlu olanları kıyafetlerinizi bavula koyun. Siyah beyaz gibi her şeyle giyilebilecek renkleri seçin. Leke olabileceğini düşünerek koyu renkli kıyafetlerinizi ağırlıklı olarak alın. Daha önce hiç giymediğiniz kıyafetleri bavulunuza koymayın.

Kıyafetlerinizin buruşmaması için onları rulo halinde yerleştirmeyi deneyin. Böylece daha az yer kaplayacaktır. Gider gitmez hemen eşyalarınızı bavuldan çıkarıp asın.
İki tane bavul götürün. Birinin kaybolması halinde açıkta kalmazsınız. Seyahat sigortasına vermek üzere bavuldaki eşyalarınızın listesini yapmaya unutmayın.

İkinizin ortak kullanabileceği (şampuan diş macunu gibi) eşyalardan birer tane alın. Bavulunuza koyacağınız sıvıların akmayacak ve sızıntı yapmayacak şekilde paketlendiğine emin olun.
Bavulunuzda oradan alacağınız hediyeler için yer bırakın. Yanınıza ekstra boş bir çanta alabilirsiniz.
Bavulunuzun kapasitesini zorlamayın. Fermuarları patlayabilir. Ağır ve değerli eşyalarınızı yanınıza almayın. Uçak bagaj limitini aşmayın.

Otelde ne gibi imkanlar olduğunu öğrenin. Kurutma makinesi ütü gibi ihtiyaçlarınızı otelden temin edip edemeyeceğinizi öğrenin.

Bulunacağınız ülkedeki priz sistemini öğrenin. Ona göre yanınıza gerekli malzemeleri alın.

Gelin bavulu
Elbise ayakkabı terlik takı mayolar etekler ceketler kazaklar spor ayakkabı gecelik şapka şort T-shirtler iç çamaşırı kolsuz üstler küçük çanta
Banyo eşyaları
Makyaj eşyaları diş fırçası ve macunu diş ipi saç şekillendiriciler tokalar ped yada tampon şampuan ve saç kremi korumalı vücut ve yüz kremi makyaj temizleyicisi cımbız tırnak makası oje aseton saç maşası jilet deodorant parfüm.


Damat bavulu


Pantolon şort ayakkabı terlik spor ayakkabı T-shirtler kemerler pijama yağmurluk atletler şapka gömlek çorap mayo sırt çantası.
Banyo eşyaları
Traş makinesi köpük yüz kremi tarak diş fırçası saç ürünleri şampuan deodorant parfüm

Ortak çanta

Böcek ilacı sinek ilacı ağrı kesiciler yanık kremi prezervatifler doğum kontrol hapları yara bantları anti bakteriyel mendiller reçeteli ilaçlar dikiş seti leke çıkarıcı adresler kitap ve dergiler ekstra pil ve hafıza kartı pil şarj aleti tirbüşon cep telefonu şarj aleti sözlük haritalar önemli telefonlar bavul kilidi not defteri ve kalem.