Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  evlilik Araba İle Gelin Alma Usülü  Araba İle Gelin Alma Usülü

  Düğün günü geldi çattı. Artık düğün hazırlıklarının son aşamasına geldiniz. Evlenmenize saatler kaldı. Hazırlıklarınızı bitirmek üzeresiniz. Evlilik hazırlığınızın bu bölümü genelde arabayla yapılan bölüm diye de adlandırabilirsiniz. Kendinizin dostunuzun arkadaşınızın veya kiraladığınız gelin arabasıyla gelin adayını evinden alıp kuaförüne götürüyorsunuz. Bu esnada yakınlarınızdan birini gelin ailesinin evine gönderip mahallede cenaze hasta rahatsız veya acılı bir ailenin olup olmadığı öğrenmelidir.

  Şayet mahallede herhangi bir olay veya durum yoksa aşağıda belirtildiği gibi gelin alma usulü uygulanır. Yıkamaya bırakılan araç çiçekciye veya araç süsleme yerine götürülür. Burada araba süslenir. Gelin - damat hazırlıklarının tamamlandığı süre zarfında aracın eksiklikleri gözden geçirilir. Belirtilen zaman ve süre içerisinde önce damat alınır. Daha sonra gelin arabası ilk önce damadı alır. Gelin ve damat hazırlıklarını tamamlamıştır. Bazı gelinler kuaförde hazırlıklarını tamamlarlar bazıları da evlerinde... Şayet kuaförde gelinlik giyiyorsa o zaman gelin kuaförden alınır ve anne evine bırakılır. Daha sonra da damat gelin arabasıyla birlikte baba evine gelir. Düğüne bir kaç saat kala gelin evindeki hazırlıklarını yaptıktan sonra damat adayını bekler. Damat adayı gelini almak için gelin arabasının önünde bir araç arkasında bu araçların içerisinde damat tarafının akrabalarından bir kaç kişi bulunur. Bunlar birinci ve ikinci dereceden yakın aileler olabilir. Gelinin ailesinin sokağına yaklaşırken kornalar çalınmaya başlanır.
  .  Gelin evinin önünde uzun süreli kornaların ardından damat ailesi arabalardan iner. En son damat araçtan iner. Daha sonra damat ailesi toplanır gelin ailesinin kapısını çalar. Herkes burada birbirleriyle hoş beş sohbet eder. Yöre gelenekleri uygulanır. Kimi yöreye göre damat gelip içeri girdikten sonra ayakabısı saklanır veya geline kırmızı kurdela takan birinci dereceden bir yakınına (kardeşidayısı amcası...) para veya altın bahşiş olarak verilir. Bu gelenek illere göre değişmektedir. Gelin arabasının önünde konvoy başını oluşturacak araba önde ortada gelin arabası ve arkada ise her durum için hazırlıklı olan araba kapının önüne gelir. Gelenekler gereği gelin evinden çıkar ve arkasından bozuk para ve şeker atılır. Gelin arabaya binerken kimse arabada bulunmaz. Gelin arabaya bindikten sonra damat biner. Gerekirse yanına bir kişi biner. Ondan sonra arabanın önüne şoför ve gelin tarafından bir kişi biner.

  Bu gelenek günümüzde zamanla kaybolmaya başlamış. Yeri geldiğinde gelin ve damat arabaya binip düğün salonuna kendileri gidebiliyor. Bir rivayete göre; "Yörenin birinde evlenecek bir gelin düğüne bir gün önce damat tarafından alınmak üzere arabayla evine gelinir. Damat ve ailesi ile yakınları gelini almak için eve girerler. 5-10 dakikalık sohbetten sonra gelini alıp çıkarlar. Gelin arabaya bindirildiğinde içeride şoför mailinde oturan kişi gaza basar ve gider. Daha sonra anlatılanlara göre gelini seven bir genç kızı istemiş ailesi tarafından verilmeyince damat kafilesini bekler. Zamanını kollar ve arabanın şoförünü bayıltıp kendisi şoför koltuğuna oturur ve daha sonra da gelini kaçırır." Bu nedenledir ki gelin arabasının önünde konvoy başını yapacak araba gelin arabasına bir adım uzaklıkta durur. Gelin arabasının arkasında da bir adım mesafede bir konvoy sonunu oluşturacak şekilde araba durur. Gelin arabaya bindirilmeden önce damat tarafı arabanın etrafında her zaman hazır vaziyette bekler. Arabayı kullanacak kişi ise gelin ve damat bindikten sonra arabaya biner. Veya şoför arabanın içerisinden hiç çıkmaz sadece evlenecek olan çiftin arabaya binmesini bekler. Damat tarafı arabaya bineceği sırada herkesle görüşür bu sırada araba klaksonları kornalar çalmaya başlar. Bunun nedeni ise "bu sokakta bir düğün var gelin evden çıkıyor" anlamına geliyor. Hatta bazı yörelere has özgü olarak damat alayı davullu zurnalı gelin evine gider. Burada gelin dışarıya çıkana kadar davulcular davullarını çalar ve iki aile bir arada yörenin geleneklerine uygun oyunlar oynanır halaylar çekilir. Daha sonra gelin dışarıya çıktığında davul zurnalar susar. Kimi yörelerde ise bu bir boy gösterme anlamına da gelmektedir. Büyük kentlerde ise kalabalıklaşma nedeniyle bu gelenek gittikçe kaybolmaya başlamıştır. Bazen konvoy arabaları değil sadece gelin arabası kornasını çalmaktadır. Veya hiç çalmadan gelin evden çıkar. Etrafa sevgi gösterisinde bulunur veya üzüntülü halini gösterir. . Gelin alındıktan sonra gelin arabası önünde ve arkasında birer araba olmak üzere üç araba hız yapmadan sokaktan çıkar. Bunun nedeni ise arabanın önüne çıkabilecek engellere karşı diğer iki araba eskortluk yapmış olur. 3'lü konvoy daha sonra gelin tarafından misafirleri alacak minibüs otobüs vs. araçta bu konvoyun peşine takılır. Daha sonra gelin arabasında usül gereği içinde para konulmuş zarflar bulunur. (zarf atma geleneği zamanla kaybolmaya başlamıştır.


  Kazalara neden olduğu için.) Gelin arabası caddeye çıktığında ikinci bir konvoy oluşmuş ve düğün salonunun yolunu tutmuştur. Birinci kafile damadın ailesi düğün salonunda misafirlere hoş geldine gitmiştir. Gelin tarafından bir çift gelecek olan misafirleri yani damat tarafının tanıyamadıkları kişileri karşılamak için bulunur. Böylelikle gelin ve damat tarafından karışılama kafilesi düğün yapılmadan yarım saat önce düğün salonunda olmuş olurlar. Gelin arabasının peşine takılan konvoy düğün salonuna yaklaştığı sırada öne geçer ve gelin ile damadın gelmesine 10-15 dakika kala konuklar içeri girer. Gelin arabasının önündeki araç düğün yapılacak mekanı teğet geçer. Arkasından gelin arabası mekandan içeriye doğru kapıya yaklaşır. Gelin ve damat kapının açılması için bir iki dakika arabanın içerisinde bekler. Daha sonra damat tarafından bir kişi veya düğün salonunun parkçısı kapıyı açar. Arabadan önce damat iner. Daha sonra gelinin oturduğu yere doğru yönelir. Gelinin kapısını açar ve gelinin arabadan inmesine yardımcı olur. Salona girmeden önce bir iki dakika bekler. Evlenecek olan çift yakınlarından herşey tamam işaretini aldıktan sonra gelinin gelinlik kuyruğu uzun ise nedimeler toplayıp hazır hale gelirler. Gelin ve damat kendilerini kontrol ettikten sonra düğün salonundan içeri girerler. (Bazı otel ve salon yöneticilerinin uyarılarına göre gelin ve damadın asansöre binerek salona girme taraftarı olmadıklarını belirtiyorlar. Gerçi önlemlerin çok olmasına rağmen gelinliğin bir parçası asansör kenarlarında veya boşluğa ilişmesi durumunda olumsuz vakaların meydana gelebileceği uyarısında bulunuyorlar.) Böylelikle gelin ve damat kendi düğünlerinde eğlenmeye başlarlar.
  Lahza, Bunu Beğendi.
  Bir Yastıkta Aşktaaa..Sonsuza Kadar...Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Tospa çok tatlı ya.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  benimde çok hoşuma gitti bende mi böyle istesem acaba
  Bir Yastıkta Aşktaaa..Sonsuza Kadar...Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş