Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Evlilik Rehberiniz

  Evlenme Ehliyeti ve Şartları
  Evlenebilmek için aşağıdaki şartları taşımak gereklidir.

  1. Reşit olmak

  18 yaşını doldurmuş erkek ve kadın kendi rızaları ile evlenme ehliyetine sahiptir.

  Ana baba rızası ile evlenmelerde kadının ve erkeğin 17 yaşını bitirmesi gerekir. Beyanın arkasına ebeveyn/vekil onayı alınmalı ve imza noter resmi daire ya da muhtar tarafından onanmalıdır.

  Ana veya babadan biri ölü ise bu durum yine yukarıdaki tasdik yetkisine sahip kurumca belirtilmeli ve beyanın arkasında bulunan rıza belgesi bölümüne yazılmalıdır.

  17'yi bitirmemiş çocukların evlenmesinde yetkili mahkemeden 88. madde kararı alınır ve yine ana baba rızası alınarak yetkili kurumca rıza belgesi eklenerek onanır.

  Ancak; ayırt etme gücüne sahip olmayanlar ile on beş yaşını dolduran küçükler mahkemece reşit kılınsa dahi evlenemez.

  Hakim haklı sebep olmaksızın evlenmeye izin vermeyen yasal temsilciyi dinledikten sonra bu konuda başvuran küçük ve kısıtlının evlenmesine izin verebilir.

  Boşanmış anne babanın reşit olmayan çocuklarının evliliğinde vekaleti alan taraf (anne veya baba) çocuğun evlenmesine vekalet eder).

  2. Mümeyyiz olmak (Sağlık durumunun akli şuurunun yerinde olması zührevi ve bulaşıcı hastalık taşımaması gerekmektedir).


  3. Yakın akraba olmamak.

  Kardeşler arasında amca dayı hala ve teyze ile yeğenleri arasında
  Kayın hısımlığı meydana getirmiş olan evlilik sona ermiş olsa bile eşlerden biri ile diğerinin usul veya füru'u arasında
  Evlat edinen ile evlatlığın veya bunlardan biri ile diğerinin füru'u ve eşi arasında evlenme yapılamaz.
  4. Evli olmamak

  Nüfus kaydına göre evli görünen bir kimse yeniden evlenemez. Müracaat sırasında önceki evliliğin ölüm boşanma veya evliliğin herhangi bir sebeple mahkeme kararı ile son bulmuş olması halinde evlenme engeli ortadan kalkar. Ancak buna rağmen bu durum aile kütüklerine tescil edilmedikçe yeniden evlenme akdi yapılamaz.

  5. Kadın için kanuni bekleme süresinin dolmuş olması (dul gelin adayları için).

  Kadınlarda boşanma varsa boşanma tarihi kesinleşme tarihine göre hesap edilerek beyana yazılır. Ancak kadın 300 günlük süre dolmadan önce doğum yaptığı veya mahkemece bu sürenin kısaltılmasına veya kaldırılmasına karar verildiği takdirde kadın için bekleme süresi ortadan kalkar.

  6. Kazai evlenme yasağı bulunmamak.

  7. Zührevi ve bulaşıcı hastalığı bulunmamak

  Yukarıda yazılı tüm bilgiler T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşlemleri Genel Müdürlüğü tarafından sağlanmıştır.


  İşte düğün takviminiz

  Gelinlik damatlık düğün yeri müzik seçimi derken düğün hazırlıkları sırasında tatlı bir telaş yaşanır... Ancak bu koşuşturmanın arasında unutmamanız gereken çok önemli noktalar var. Bir düğün takvimi unutulması muhtemel tüm detayları size hatırlatacak rehber olaktır.

  6 AY KALA
  * Düğün tarihi tespiti Aile büyüklerinizle bir araya gelin ve uygun bir tarihte anlaşın.

  * Nikah dairesinden gün alın Belirlediğiniz tarih için evlendirme dairesinden gün alın. Gerekli evraklarınızı da hazırlamayı unutmayın.

  * Düğün yerine karar verin Şimdiden mekan araştırmasına başlayın ve fiyatlar hakkında bilgi edinin. Kararınızı vermeden tercih ettiğiniz mekanda bir düğün izleyin.

  * Organizasyon firmalarıyla görüşmeye başlayın Organizasyon firmaları işinizi kolaylaştırır. Bu konuda araştırma yapın.
  5 AY KALA

  * Davetli listenizi oluşturmaya başlayın Davetli listenizi şimdiden oluşturmaya başlayın. Kimseyi unutmak istemezsiniz değil mi?

  * Fotoğraf ve video çekimi için araştırmaya başlayın Fotoğraf ve video çekimleri için araştırma yapmaya başlayın. Fotoğrafçının referans resimlerini inceleyin ve fiyatlar hakkında bilgi alın. Unutmayın; evlilik ile ilgili her bir kalemdaha pahalıdır. Siyah beyaz resimler çektirerek nostaljik bir hava da yaratabilirsiniz.

  * Balayınız için araştırmalara başlayın Yurtiçi veya yurtdışı turlarını gözden geçirin. Güvenilir turizm şirketlerinden bilgi ve fiyat alın.

  4 AY KALA
  * Gelinlik ve damatlık için karar verin Artık gelinliğinizin ve damatlığınızın modeline karar vermenin vakti geldi. Diktirmeyi tercih ediyorsanız terzinizi seçin ön görüşme yapın.

  3 AY KALA
  * Davetiyenizin şekline ve adedine karar verin Davetiyelerinizin şekline ve adedine karar verin. Davetiyeler düğünden altı hafta önce elinizde olmalı.

  * Düğün pastanızın araştırmalarına başlayın ve siparişinizi verin Düğün pastanız daveti vereceğiniz yer tarafından hazırlanmıyorsa fikir almak için firmalarla kontağa geçin ve siparişinizi verin. Düğün yeri saati gibi detayları vermeyi unutmayın.

  2 AY KALA
  * Gelinlik ve damatlık siparişlerini verin Gelinlik ve damatlık siparişlerinizi verirken birbirinden çok farklı tarzlarda modeller seçmeyin. Bir bütünlük ve uyum içinde olmalısınız.

  * Alyanslarınızı seçin Alyans modelinize karar verin.

  * Nikah şekeri siparişini verin Nikah şekerlerinizin kalıcı birer anı olduğunu unutmayın.

  * Düğününüzde müzik tercihinize karar verin Düğünde canlı müzik istiyorsanız grubu belirleyin. Müzik sistemi ve DJ tercih ediyorsanız çalışmalara başlayın.

  1 AY KALA
  * Davetiyelerinizi dağıtmaya başlayın Davetiyelerinizi dağıtmaya başlayın. Şehir dışındaki misafirlerinize öncelik hakkı verin.

  2 HAFTA KALA
  * Kuaför randevusu Herhangi bir aksilikle karşılaşmamak için hayalinizdeki saç ve makyajı deneyin. Duvağı yanınızda götürün.

  * Gelin buketinizin siparişi Hayalinizdeki buketi çiçekçinize anlatabildiğinizden emin olun.

  * Düğününüzdeki şarkıları Düğününüzdeki salona giriş ilk dans ve pasta şarkılarınızı seçin.

  * Balayı hazırlıkları Balayı için her şeyiniz hazır mı?

  1 HAFTA KALA
  * Gelinliğinizi terzinizden alın Gelinliğinizi teslim almadan önce tüm aksesuvarları ile deneyin.

  * Gelin arabanızın süslemesini ayarlayın Gelin arabanızın süslemesinde abartıya kaçmamaya özen gösterin.

  * İlk gecenizi otelde geçireceksiniz küçük bir çanta hazırlayın Çantanıza düğün gecesi ve ertesi gün için ihtiyacınız olabileceğini düşündüğünüz her şeyi yerleştirin.

  * Bavulunuzu hazırlayın Gerekli olacak evrakları gözden geçirip bavulunuzu hazırlamaya başlayın.

  1 GÜN KALA
  * Masaj yaptırın ve rahatlayın Artık final gecenize yalnızca saatler var sadece gevşeyin ve rahatlayın.
  Alıntıdır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  O günler gelsin de bakarız.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş