Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Şiddet Gören Kadınlar…!

  Şiddet gören kadınlar…!

  21. Yüzyıl da hala şiddet gören bir çok kadın var. Eskiden doğu kesimine mal edilen kadına şiddet uygulaması malesef günümüz de tv’de gördüğümüz Türk toplumuna mal olmuş insanların da başında. Bu da demek oluyor ki kadına şiddet kültür ile alakalı değil. İnsanlık ile alakalı. İnsanlığı kıt olan insan adı altın da yaşayan azmanlar ile alakalı.  Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı kaynaklarından alınan bilgilere göre evli ortalama 30 yaşlarında iki çocuklu bir bölümü evlenmek uğruna eğitimi ve mesleki kariyerini bırakmış çalıştığı işten ayrılmış eğitim düzeyi üniversite ile okur-yazarlık arasında olan büyük bölümünün mesleklerini “ev kadını” olarak tanımladığı ve sosyal güvencesi olmayan kadınlar fiziksel şiddete uğrayan kadınların özellikleri arasında yer alıyor.


  Evliliğin ilk günlerinde şiddet hissettiriliyor


  Şiddet içeren ilk davranış genellikle evliliğin ilk günlerinde başlıyor. Ancak evlilik öncesinde sevgililik ya da nişanlılık döneminde şiddete uğrayanlar da bulunuyor. Eşin her şiddet davranışından sonra “değişme” sözü vermesi şiddet ilişkisinin sürmesinin nedenleri arasında yer alıyor. Mor Çatı’ya başvuran kadınların büyük bir çoğunluğu fiziksel şiddete maruz kalırken fiziksel şiddete sözel duygusal ve cinsel şiddet de eşlik ediyor.
  Fiziksel şiddetin uygulanış şekli


  Kadınlara yönelik şiddet yaygın olarak sanıldığı gibi yalnızca tokat itme ve el kol bükme hareketleriyle uygulanmıyor. Erkekler şiddet uygularken kendi bedenleriyle aletler de kullanıyor. Erkeklerin kendi bedenleriyle uyguladığı şiddet yöntemleri arasında “yumruk tekme tokat iterek yere düşürdükten sonra tekmelemek kafa atma boğazını sıkarak nefessiz bırakma el kol bükme yere ya da duvara fırlatma kadınların kafasının duvara çarptırılması bedeninde sigara söndürmek saç çekme yolma ya da saçından tutup yerlerde sürükleme ısırma ve tükürme” yer alıyor.


  Erkekler sopa demir değnek odun oklava çubuk zincir soba maşası çekiç kemer hortum elektrik kablosu ip urgan kırbaç kızdırılmış aletler(soba maşası demir parçası ütü) kaynar su eline ne geçirirse(ağır olan her türlü meyve sebze ev eşyası gibi) kadınları bağlayarak dövme dayaktan sonra kadınları bir yere kilitleyip günlerce aç susuz bırakma bıçak silah keser balta makas jilet kırık şişe ve çatal kullanarak da kadına yönelik şiddetini devam ettiriyor.


  Şiddetle karşı karşıya kalan kadınlar şişmiş yüz kapanmış gözler bedenlerinde ameliyat gerektirecek derinlikte yaralar çok sayıda kesik ve çürük söndürülmüş sigara kızgın ütü ve maşa izleri ısırıklar ve kafa travması ile Mor Çatı’ya başvuruyor.
  Cinsel şiddet de görüyor


  Fiziksel şiddete uğrayan kadınların büyük bölümü cinsel şiddete de uğruyor. Kadınların çoğu dayaktan sonra zorla cinsel ilişki ve ters ilişki kurmaya zorlanıyor itiraz ettiklerinde tecavüzle karşı karşıya kalabilen kadınlar bu şiddeti süpürge sapı mısır salatalık şişe vb. cisimlerin vajinaya sokulması şeklinde görüyorlar. Yapılan çalışmalara göre dayaktan sonra her üç kadından ikisine koca tarafından tecavüz ediliyor her altı kadından biriyle zorla ters ilişkide bulunuluyor. Kadınlar kocanın ters ilişki teklifini kabul etmediklerinde çok yoğun bir biçimde şiddete uğruyor.


  Sözel şiddet


  Sözel şiddet her şeyden önce kadınların özgüvenlerini yok etmeyi amaçlayan çok etkin bir saldırı yöntemi olarak kullanılıyor. Sözel şiddet aşağılama küfür ve hakaretin yanı sıra bazen kadına takılan aşağılayıcı bir isimle bazen de kadının önem verdiği şeylerle kadının bedeniyle dış görünüşüyle alay edilerek sürdürülüyor.


  Duygusal şiddet


  Duygusal şiddet ise tüm kadınların farklı derecelerde maruz kaldığı bir şiddet türü olarak ortaya çıkıyor. Küçümseme korkutma isim takma hayati bir önem taşıdığını sezdikleri nesne veya kişiyi uzaklaştırma/zarar vermekle kadını tehdit etme duygusal şiddetin alanına giren yöntemler arasında sayılıyor.


  Ekonomik şiddet


  Şiddete uğrayan her üç kadından ikisine aynı zamanda ekonomik şiddet de uygulanıyor. Kadının çalışmasına izin vermeyip veya maddi imkanı daha geniş olduğu halde kadına çok kısıtlı para vermek çalışan kadının kazandığı paranın tümünü elinden almak evle ilgili tüm maddi bilgileri eşinden saklamak mal ve mülklerin sadece kendi üzerinde olmasını sağlamak ekonomik şiddetin yöntemleri arasında sayılıyor.


  Şiddet ruh sağlığını olumsuz etkiliyor


  Eşleri veya karşı cinsten her hangi biri tarafından şiddete uğrayan kadınlar ruhsal açıdan da sorunlar yaşıyor. Mor Çatı şiddete uğrayan kadınlarda had safhada korku ürkeklik sessizlik ve çekingenlik uykusuzluk bitkinlik seslere karşı aşırı tepki baş dönmesi ayakta duramama unutkanlık irkilme çarpıntı öfke patlamaları aşırı yorgunluk umutsuzluk sık sık çarpıntı hissi kendini suçlama perdeleri açma korkusu yalnız sokağa çıkamama geleceğe yönelik plan yapamama güvensizlik düzgün cümleler kurmakta zorlanma yalnızlık hissine kapılma konuşurken gözle iletişim kuramama solgunluk bezginlik sık sık ağlama krizleri hayata karşı ümitsizlik görüldüğünü kaydediyor.


  Şiddet uygulayan erkek profili


  Mor Çatı kaynakları şiddet uygulayan erkeklerin hepsini “normal bildik tanıdık biçimde davranan erkekler” olarak tanımlıyor. Çoğunlukla kadınlar şiddet uygulayan kocalarını “dışarıda melek” olarak tanımlıyorlar. Hatta bazıları bu nedenle ailesine ve dostlarına şiddete uğradığını söyleyemediğini kendisine inanmayacaklarından emin olduğunu ifade ediyor. Alkol kullanımı şiddeti iki yönlü etkiliyor.


  Alkollü olduklarında erkekler daha “rahat ve fütursuzca” şiddet uygulayabiliyorlar ve şiddeti alkolün arkasına sığınarak açıklayabiliyorlar. Ancak alkol şiddetin kaynağı değil erkeklerin kullandığı bir araç olarak ortaya çıkıyor. Bu tarz erkeklerin büyük bölümünün gelir getiren bir işi oluyor ve gelir getiren faaliyetleri olanların büyük bir grup oluşturması toplumun şiddet uygulayanların “işsiz bir baltaya sap olamamış” erkekler olduğuna dair ön yargısını ise geçersiz kılıyor.


  Şiddet uygulayanlar mühendis doktor mali müşavir ve sanatçılar; döviz bürosundan lokantaya pazarcılıktan market işletmeciliğine tesisatçılıktan marangozluğa küçük imalatçıya kadar çok değişik işte çalışan esnaflar polis bekçi zabıta gibi kamu kesiminde çalışanlar büro elemanları inşaatçılar muhasebeciler; her meslek grubundan ve her kesimden erkekler olabiliyor.


  Elbetde ki kadın erkek eşitdir. Ama yerine göre kimi zaman kadın erkekten daha üstündür kimi zaman da erkek kadından daha üstündür. Eşitlikler yerine ve zamanına göre değişiyorsa ortada ayyuka çıkmış bir eşitlik söz konusudur.  Beden gücünü düşünerek kendini erkek sanan oysa ki erkeklik ile hiç bir alakası olmayan sadece beden gücüne güvenen erkekler unutmayın ki dağda ki bir çok hayvanın da gücü sizinkinden daha fazla örneğin ayı’ların… Kadına el kaldıran erkekler sorarım size sizi dokuz ay karnın da taşıyan size can veren büyüten hayatı öğreten insan olmayı erkek olmayı öğreten anneleriniz de bir kadın değil miydi?


  ALINTI

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş