Aileyi sarsan mail chat ve cep mesajları...


Teknolojinin son gözdesi olan internet bütün dünyanın en yaygın iletişim ağı olurken yanlış kullanmaktan kaynaklanan olumsuzluklarla yuvamızın saadetini tehdit ediyor eşler arasındaki diyalogu azaltıyor ve tarafları ihanet boyutuna varan bir "aldatma tuzağı"na düşürebiliyor.

İnternet ağıyla bütün dünyanın bilgisi parmaklarınızın ucuna gelmiş durumdadır. Sayısız kişi kuruluş şirket okul kurum internet yoluyla size kendisini ve faaliyetlerini tanıtıyor. Bunun için internete bağlı bir bilgisayarınızın olması yeter. Hatta bir dost ve akrabanızdan ya da bir internet kafeden faydalanarak "sanal dünya" ile irtibat kurabiliyorsunuz.

Yarım asır öncesini hafızamızda canlandırdığımızda sırasıyla radyo pikap teyp ve televizyonun aile içi eğitimi iletişimi ve tabiî ki mutluluğu etkilediğini görmekteyiz. İçlerinde televizyonun tartışılmaz bir saltanatı var. Şimdi ise bunlara yeni araçlar eklendi. Cep telefonu ve internet bunlardan ikisi. Kullanım hatasından kaynaklanan öyle olumsuzlukları var ki "biz bize" yaşadığımız mutlu yuvamızda huzursuzluk ve ihanet rüzgârları estirebiliyorlar.
Yıkılan yuvalar tükenen sevdalar boşanan eşler ihanete uğrayan saymakla bitecek gibi değil. İnternetteki e-mailleşme ve çet problemi eşleri nefis ve vicdanları arasında çaresiz bırakıyor. Bazen nefis galip geliyor ve toplumun temeli olan bir aile daha yıkılıyor; geride şefkat ve ilgiden mahrum çocuklar kalıyor.


BU TUZAĞA DİKKAT:"DOSTUZ DERTLEŞİYORUZ"

Telefonla arayan evli bir hanım bir gençle çette tanıştıklarını onu sevdiğini ancak vicdan azabı duyduğunu çocuklarının ve eşinin yüzüne bakamadığını yaptığından utandığını söylemişti.

Çetleşme ile başlayan tanışma daha sonra telefon görüşmelerine dönüşmüş. "Aramayacağım diyorum ama yapamıyorum yine arıyorum aramazsam o beni arıyor" diyerek çaresizliğini ve ne yapacağını sormuştu.


Kendisine vicdanının sesine kulak vermesini söyledim. En doğrusu bir daha hiç aramaması gelen telefonları reddetmesi hatta o genci terslemesi azarlaması ve telefon numarasını değiştirmesini altını çizerek söyledim. Davulun sesi uzaktan tatlı geliyordu. Oysa bu kadının aradığı cennet kendi yuvasında duruyor da farkında değildi. Bir kere o genç bu kadınla evlenemezdi. Yaş farkının yanında ortada iki de çocuk vardı. Evlenmek istese bile ailesi razı olmazdı zorla vazgeçirirlerdi. Zaten kadının da eşinden boşanmak çocuklarını bırakmak gibi bir düşüncesi yoktu.
Peki niye konuşuyordu?

O gençle konuşması için geriye bir şık kalıyordu: gençle görüşmelerini ilerletip zaman zaman eşini aldatmak ki kadın bunu da kesinlikle düşünmüyordu. Zaten bu durum iffetli namuslu ve vicdan sahibi bir insanın kesinlikle kabul edemeyeceği bir durumdu.

Tabiî internette yabancı bir kimseyle çetleşenlerin uydurdukları bir züğürt tesellisi var. Yaptıkları yanlışa isyan eden vicdanlarını susturmak için "Biz kötü bir şey konuşmuyoruz. Sadece dostuz dertleşiyoruz" diyorlar. Bu sözler nefis ve şeytanın tuzağına yavaş yavaş düşüşün ifadesinden başka bir şey değildir. Nasıl oluyor da bir erkek veya kadın kendi eşine çocuğuna anne babasına arkadaşına açamadığı bir derdini hiç tanımadığı yabancı bir kimseyle paylaşıyor? Karşısındakinin samimî ve iyi niyetli olup olmadığını nereden biliyor?


DİKKAT EDİN VE TİTREYİN

İnternette namahremlerle duygusal içerik taşıyan yazılı sözlü veya görüntülü çet yapanlar e-mailleşenler veya cep mesajları çekenler! Yanlış yoldasınız. Aradığınız huzur ve mutluluk sarayı uzaklarda değil yanı başınızdadır. Eşinizi ve yuvanızı keşfedin. Hiç tanımadığınız kişilerin uzaktan ışıltılı görünen dünyaları renkli mutluluk lâmbalarından oluşmuyor; ihanet aldatma yalan sahtekârlık ateşleridir onlar. İyice yaklaşınca yuvanızı saran zehirli alevleri hissedersiniz ama korkarım iş işten geçmiş olur. Dikkat edin titreyin kendinizi yoklayın tedbir alın ve tuzağa düşmeyin. Ve unutmayın: Peygamberlerden başka hiç kimse korunmuş değildir. Her an ayağınız kayabilir kendinizi imtihan ateşinin alevleri içinde bulabilirsiniz. Hiç tanımadığın birine sahtekâr mı namussuz mu ne olduğunu bilmediğin birine sıkıntılarını döküp rahatlamayı düşünüyorsunuz da nefis putlarını kırıp eşinizin saadet sarayının paspasını temizlemiyorsunuz. Yazık çok yazık…

İBRETLİK HADİSELER

Evli ve üç çocuk sahibi bir erkek bir bayanla çetleşiyor. Sonra cep mesajına dönüyor iş. Dostluk kardeşlik dertler sıkıntılardan söz ediliyor. Siz şeytanın tuzağına bakın nasılda kuruyor tezgâhını. Erkek diyor ki "Kadın çok iyi niyetli. Kocası yoğun işinden kendisiyle ilgilenmiyor. Ben de derdini dinliyorum. Derdine ortak olmak kötü mü?" Ya sonrası? Kadın aşktan sevgiden bahsetmeye başlıyor. "İçimdeki ateş yanıyor yanıyor ve gittikçe büyüyor." diyor. Ne ateşidir yanan? Hani dostluk kardeşlik dertleşme idi?
Oysa erkeğin ciddi bir niyeti yok. Öylesine gönül eğlendiriyor. Karşı tarafta ise çocuklu ve evli bir kadın var. Ve hepsinden acısı eşine güvenen "Benim hanımım Allah'tan korkar namahremle çetleşmez" diyen gece gündüz onların rızkı için çırpınan masum bir erkek var. Şimdi bu hanımın yaptığı hangi ahlaka hangi vicdana hangi insanlığa sığar?

* * *
Bir başka olay: Evli bir kadın çette bir bekârla tanışıyor. İş yavaş yavaş sevdaya dönüşüyor. Bana soruyor: "Hocam yaptığım caiz mi?" Nasıl caiz olabilir? İster evli ol ister bekâr. Bir namahremle nikâh bağı olmadan duygusal amaçlı konuşman doğru olur mu? "Peki ne yapayım" diyor. Çok basit: Hiç arama ve ararsa reddet. Çünkü evlisin ve bu yanlışın tamiri ve telâfisi yok.
Elbette bir kez gönül verdinse vazgeçmek zor olacak ama birkaç gün ağlayacaksın birkaç kez acı çekeceksin. Sonra rahatlayacaksın. Ya sürdürürsen? Ya ihanet çemberini genişletirsen? Olabilecekleri tahmin edebiliyor musun? Telefon konuşmaları görüşmelere buluşmalara ihanetlere dönüşürse bunun vebalini dünyada ve ahirette ödeyebilecek misin?
On yıllık evli birisinin iki çocuğu var. Eşini hiç sevmiyormuş zorla evlendirilmiş. İki buçuk yıldır birisiyle çet yapıyormuş. O bekârmış ona ilgi duyuyormuş. "Zorla evlendirilme" yanlışını bir kenara bırakırsak on yıldır iki çocuğuyla mutluluğu keşfedemeyen birisi internet yoluyla aradığı huzuru bulabilir mi? Hata hatayı doğuruyor.

* * *
Ve son bir örnek: Yaşı kırkı aşmış evli üç çocuklu bir erkek bir gün çet yaparken dul bir bayanla tanışıyor. Daha sonra buluşup konuşuyorlar. Birbirlerinden hoşlanıyorlar ve dinî nikâh kıydırıp karı koca hayatı yaşamaya başlıyorlar.
Tabiî ki ilk eşinin ve çocuklarının haberi yok. Sonucu belirsiz karışık sorunlar yumağı bir durum. Erkek ikisinden de vazgeçmiyor. İkinci kadınla aralarında çok büyük bir yaş farkı da var. Bir dizi yanlış bir dizi sorun ve çözümü zor bir olay.

HERKES TUZAĞA DÜŞEBİLİR

Öncelikle şu gerçeğin altını bir kez daha çizelim: Hiç kimse "Bende veya eşimde şu şu sorunlar olmaz. Kendime ve eşime bu konuda son derece güveniyorum" garantisi vermesin. Çünkü herkes her türlü aile sorununu yaşayabilir. Hiçbirimiz peygamberlere has olan "ismet" yani "günahsızlık" niteliğine sahip değiliz. Bunun için harama giden yolları çok iyi bilmek kendimizi ve eşimizi korumak için tedbirler almak zorundayız.

Bunu derken gece gündüz eşinizden şüphelenin onu evhamlarınızla bunaltın demiyorum. Söylediğim şu: Dinimizin namahremlerle ilgili emir ve yasakları koyduğu kurallar ve çizdiği sınırlar hepimiz için geçerli. "Ben kendime güvenirim o yasak niyeti temiz olmayanlar için" gibi eğip bükmelere gitmeyelim. Emir ve yasakların ilk muhatabı Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem değil mi? Ve en iffetli en temiz niyetli en güvenilir kişi yine o değil mi?

Yüce Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Allah'tan gelen emir ve yasaklara en evvel ve en titiz uyan kişidir. Gerçek bu iken biz kim oluyoruz ki kendimizi dinî sınırların dışında tutmaya çalışıyoruz? Bunun için diyorum ki kendinizi ve eşinizi iffetsizlikten haramdan ateşten koruyun.


EVLİLER NİÇİN ARAYIŞLARA GİRERLER?

İnsanlar ya hak ettikleri mutluluğu yaşarlar ya da ileride ödüllendirilecekleri bir acıya katlanırlar. Bedelini ödemediğiniz hiçbir şey size verilmeyecektir. Ne var ki bu gerçekleri bilmeyen ya da kabullenmekte direnen nice insan mutluluğu kolayca bulmak ister. "Armut piş ağzıma düş" kolaycılığı bazen bütün dünyamızı istilâ edebiliyor.

Beklediği mutluluğun bedelini bir şekilde ödemeden bu mutluluğa kavuşmak isteyen insanlar bir türlü beklediklerini bulamayınca farklı arayışlara giriyorlar. Kendi hayatlarına kanaat etmez "Dışı seni yakar içi beni" gerçeğinden habersizce çevredeki insanların yaşayışlarına özenirler. "Bak falancalar ne kadar mutlu. Çifte kumrular gibiler sanki" diye imrenirler.

Onların "Kol kırılır yen içinde" misali neler çektiklerinden habersiz ya da ödedikleri bedellere karşı bilgisiz olduklarından kendi hallerine hayıflanırlar. Oysa mutluluk sadece kavuştuğumuz güzellikler değil aynı zamanda dünyamızda geliştirdiğimiz doğru bir bakış açısıdır. Söz gelişi ahirette kavuşacağı sonsuz nimetleri bilen bir kimse işkence altında bile mutlu olabilir. Bu gerçeğe de aldırmazlar. İçlerinde bulundukları yuvanın hep olumsuz yanlarına eşlerindeki kusurlara odaklanırlar. Ve içlerinde "yeni bir eş" arayışı başlar.


Oysa bu yanlıştır ve sonucu her iki tarafı da hüsrana uğratacaktır. Yapılması gereken kendi yuvasında kendi gayretleriyle Allah'ın yardımıyla bir mutluluk ortamı inşa etmektir.


CEMİL TOKPINAR