EVLİLİK HAZIRLIKLARI VE GELİNLİK
Hepimiz biliyoruz ki; "evlilik" kararı verildiğinde gelin adaylarının düşündükleri ilk şey kendilerini içinde bir kuğu gibi hissedecekleri "gelinlik" olacaktır. Tüm dünya toplumlarında "evlilik" çok özel bir sosyal olaydır. Her ne kadar adetler farklılık gösterse de "beyaz gelinlik" giyilme adeti dünya genelinde kabul görmüştür. Değişen moda akımlarıyla zaman zaman farklı renklerde "gelinlik modelleri" görüyoruz ama beyaz ve kırık beyaz renkte olanlar her zaman gözdedirler.

TARİHTE GELİNLİK
Eski Romalılar sarı renkli gelinlik kumaşı kullanmışlardı. Beyaz renkli gelinlik kullanımının yaygın bir şekilde 16. asırda olduğunu görmekteyiz. Bu asırda İngiltere kraliyet kurallarının gelinlik rengi olarak gümüş rengini dayatmış olmasına rağmen Kraliçe Victoria bu kuralı reddederek gelinliğini beyaz olarak diktirmiştir. Bu olay beyaz gelinlik akımının başlangıcı kabul edilir. Beyaz renk 20. yüzyılın başında temizlik ve masumiyet için sembol bir renk haline gelmiştir. Bu renk aynı zamanda neşe ve eğlenceyi yansıtan renk olarak da görülür.

Gelinlik & duvak modelleri - evlilik
GELİNLİK SEÇİMİ

Satenler danteller tüller organzeler işlemeler... Çeşit çeşit modeller... "Gelinlik modelleri" o kadar çok ki! Seçiminizi yaparken büyük keyif alacağınızı tahmin ediyoruz ancak bazı püf noktalarına da dikkat etmeniz gerekecektir. Eğer vücudunuzda pek ön plana çıkarmak istemeyeceğiniz bir bölüm varsa seçeceğiniz model ile bunu başarabilirsiniz. Sadece model beğenmek değil önemli olan! Boyunuz ve kilonuz çok büyük etkendir model seçiminde... Bu seçimde modaevi yetkilisi size önerilerde bulunacaktır. Modelinizi seçerken vücut yapınıza göre kabarık veya düz bir model seçebilirsiniz. Bu model seçiminizi etkileyen bir diğer unsur da rahatlıktır. Düğün boyunca rahatça giyebileceğiniz rahat dans edebileceğiniz bir model seçmeye özen gösterin. Hazır gelinlik satan modaevlerinde denemeler yaparak size yakışan "gelinlik modelleri" hakkında bilgi edinmeniz mümkündür. Gelinlik tüm aksesuarlarıyla birlikte değerlendirilmelidir.

"Gelinlik" seçiminde düğün ortamı ise bir başka dikkat etmeniz gereken unsurdur. Tercih edeceğiniz model düğün konseptiyle ve öteki detaylarla uyumlu mu? Şık bir balo salonunda veya konaklarda düğün töreni yapıyorsanız "ağır" olarak tabir edilen bu ortamda üzeri papatya ve kır çiçekleri ile süslenmiş bir gelinlik ile bulunursanız çok yadırganırsınız. Tam tersine bir kır düğününde ağır işlemeli klasik süslü bir gelinlik ile de abartılı duruma düşersiniz. Duvak yerine günümüzde taç çiçek veya benzer aksesuar kullanılabiliyor. Duvak boyu ve modeline karar verirken gelinlik modelini ve ne kadar süreyle kullanılacağını düşünmek önemlidir. Küçük ve nostaljik tipte bir duvak daha rahat kullanılabilir.

Rüyaların gelini...
GELİNLİK KUMAŞI VE AKSESUARLAR

Kumaş gelinliği gösteren en önemli seçimdir denilebilir. Her kumaşı her modele uygulayamazsınız. Sade çizgilerle tasarlanmış kaliteli ve şık kumaşla çalışılmış olan bir gelinlik daima çok daha zarif algılanır. Gelinlikte kullanılan aşırı süsleme gelinliği gelinden daha belirgin hale getirir ki tabii böyle bir durum istenmez. Üst bedenin vücudu sardığı eteklerin ise kabarık olarak dizayn edildiği modeller için genellikle tafta sert saten organze ve tül kullanılmakta. Dantel krep şifon ince saten ise daha çok romantik hatlarla tasarlanmış olan düz modellerde daha uygun. Günümüzde parlak saten yerine mat daha çok kullanılmakta.

alıntıdır