Kına gecesi hazırlıkları genelde kız tarafının yaptığı söylensede erkek tarafınında katkıları büyüktür. Unutmayın ki nişan hazırlıkları tamamlandıktan sonra nişan bohçası ve eşyalar taşınır. Daha sonra nihak hazırlıklarına başlanır. Tabii ki bu hazırlıklar yapılırken bir yandan da kına gecesi hazırlıkları sürer. Kına gecesi nikahtan bir-iki veya üç gün önce yapılır. Kına gecesi iki şekilde gerçekleşir. Kına gecesi için ya salon tutulur veya kız tarafının evinde yapılır. Bu tercih genelde kız tarafının tercihidir. Salon tutulacaksa masraflar kız tarafı karşılar.

Erkek tarafının kına gecesi hazırlıkları için kına kuruyemiş meyvesuyu konuklara sunulacak peçete kına için mum bazı yörelerde kızın kına tülbenti ve eldiveni bazı yörelerde maytap kıza kına kıyafeti ve ayakkabısı iç çamaşırı çorabı kınada kıza takılacak takı (cumhuriyet altını yüzük bileziklerden herhangi biri.) almaktadır. Kız tarafı ise mekan kiralanıyorsa mekanın kirasını ve hazırlıklarını üstlendir. Bu hazırlıklarda mekanın süslenmesi çalgıcıların hazırlanması müzisyenlerin ücreti park vs. masrafların hepsini kız tarafı üstlenir. Kına gecesi için kız tarafından hummalı çalışma gerçekleşir.

Bu çalışma genelde mutfakta olur. Kına öncesi kız tarafının uzaktan misafirleri gelmişse onlara yemekler içecekler tatlılar ve çörekler gibi hazırlıklar yapılır. Bu hazırlanmalar genelde birincidereceden akraba veya dostların yardımıylada gerçekleşmiş olur. Kına gecesi bazı yörelerde sadece kadınların düzenlediği bir gece olurken bazı yörelerde ise kadınlı erkekli eğlenirler. Çoğunlukla kadınları ve kızların katıldığı bir gecedir. Duygu dolu anlar yaşanır aynı zamanda bekar erkek anneleri de evlilik çağına gelmiş oğulları için kız beğenirler. Tabii ki bu kız beğenme işi bekar kıza veya ailesine yansıtılmaz. Kına gecesi bitiminden sonra gelin ve damat ile birlikte kız ailesinin evine gidilir. Bazı yörelerde erkek tarafının uzaktan gelmiş veya birinci dereceden aile dostları da kız tarafına yemeğe giderler.

Kız evinde yemekler yenir sohbetler edilir. Kısacası kız tarafının mutfak hazırlığı iyi olması gerekmektedir. Kına gecesi hazırlıklarından sonra gelin ve damat için düğün gününe saatler kalmıştır. Bu günden sonra hazırlıklarda sadece eksikliklere bakılır. Kuaför ve düğün fotoğrafçısındaki randevular teyit edilir. Eksikler varsa giderilir. Daha sonrada düğün yapacağınız mekanın son eksikliklerine bakılır. Kına gecesi artık resmiyetteki evliliğin müjdecisi gibidir. Yani hummalı çalışmaların bitiminde sadece kontrollerin yapıldığı son gün olarakta nitelendirilebilir. Damadın parmağına kınalar yakılırken gelinin avuç içleri kınalanmıştır.