Bir baba evlenmek üzere olan oğluna "Sana son tavsiyemi mutfakta anlatmak istiyorum" demiş.

Mutfak işlerini ve yemek yapmayı pek bilmeyen delikanlı "Olur" demiş çekine çekine. Baba ocağa aynı büyüklükte üç kap koymuş hepsini suyla doldurup altını yakmış. Oğlundan sırasıyla iki havuç iki yumurta ve iki kavrulmamış kahve çekirdeği istemiş... her birini ayrı ayrı kaplara yerleştirip yirmi dakika süreyle kaynatmış. Yemek masasında üç tabak duruyormuş.

Kaynattığı havuçları yumurtaları ve kahve çekirdeklerini büyük bir özenle tabaklara yerleştirmiş.

Sonra oğluna dönüp sormuş: "Ne görüyorsun?"
Oğlu düşünürken açıklamaya başlamış.

"Havuçlar haşlandıkça aslını kaybedip yumuşamış. Yumurtalar görünüşte baştaki gibi sert duruyorlar ama içleri katılaşmış. Kahve taneleri ise olduğu gibi duruyor başta neyseler sonunda da öyleler.. "


Sonra asıl tavsiyesine sıra gelmiş:
"Evlilikte aşk ve şefkat birlikte olmalıdır.

Aşksız bir evlilikte her iki eş de şu gördüğün havuçlar gibi birbirlerini tüketirler eskitirler pörsütürler.

Şefkatsiz bir evlilikte ise eşler birbirlerine ne kadar tahammül etseler de yumurtalar gibi içten içe katılaşırlar birbirlerinden uzaklaşırlar.

Aşkın da şefkatin de olduğu bir evlilikte ise şartlar ne olursa olsun eşler tıpkı şu kahve taneleri gibi birbirlerinin yanında kalırlar kendi kişiliklerini yitirmezler. Kahve tanelerinin tekrar kaynatılmaya hazır olmaları gibi onlar da birbirleriyle baş başa uzun yıllar geçirmeye isteklidirler.

Oğlu aldığı bu dersten tam çok etkilenmişken.....
"Asıl ders bu değil!" demiş baba.

Oğlunun elinden tutup ocağın üzerinde bıraktığı kapların içinde kalan suları göstermiş.

"Havuçlardan ve yumurtalardan arta kalan suya bak... İkisinde de bir tat yok "

Kahve çekirdeklerini çıkardığı kaptaki suyu yavaşça bir fincana boşaltmış. Mis gibi taze kahve kokmuş ortalık. Fincanı oğluna uzatıp.
"İçmek istersin herhalde" demiş.

Oğlu kahvesini yudumlarken konuşmasını sürdürmüş.

"Kahve çekirdekleri gibi birbirlerini tüketmeyen eşlerin paylaştığı yuva da işte böyle olur. Mis gibi temiz ve huzur verici. Başka herkesin fincanına koyup yudumlayacağı taze kahve gibi... Çünkü onlar birbirlerini harcamayarak birbirlerine aşkla ve şefkatle davranarak hayata kendi tatlarını kokularını ve renklerini katmayı başarırlar."

Kahve taneleri gibi olabileceğimiz bir yaşam geçirmemiz dileğiyle...