Çiftler birbirilerine yakın olduklarında ve ilk duygularını paylaştıklarında mutluluğun gizli formülünü paylaşmış olurlar. Böylece problemler ortaya çıktığında birbirlerinden vazgeçmezler. Siz de iyi bir evliliğe sahip olmanın 5 basit yolunu izlerseniz yıllarca mutlu yaşayabilirsiniz...

Eşinizi Dinleyin
Herkes dinlenilmeye ve tam olarak anlaşılmaya ihtiyaç duyar. Huzursuzluğunuzu bir kenara bırakmanız ya da tavsiye vermekten daha çok oturup dinlemeniz gerekse bile eşinizin veya sevgilinizin düşüncelerini duygularını dinlemeniz gerekir. Bu sırada dışarıdan nasıl göründüğüne bakmanız ya da onun söylediklerini basitçe tekrarlamanız yararlı olabilir. Onu dinlediğinizi bilmesine de izin verin. Ve en önemlisi yapıcı cümlelerle ona yaklaşın.

Birlikte Zaman Geçirin
İlişkinin başlarında çiftler arkadaş gibi konuşurlar eğlenceli şeyler yaparlar. Zaman geçtikçe iletişim yolları değişir. İş aile ekonomik problemler günlük yaşamın stresi eğlenceli hisleri aşındırır. Haftalık programınızda yer ayırmanız gerekse bile eğlenceyi geri getirin! Bisiklet kullanmak veya yürüyüş yapmak gibi fiziksel aktiviteleri paylaşın. Ayrıntılı bir akşam yemeği için dışarı çıkın evde kalarak okul günlerinizden kalma müzikler dinleyin veya birbirinizi neden seçtiğinizi anımsatan favori filminizi izleyin. Bir haftada değerlendirebileceğinzi 168 saat var. Evliliğiniz için haftada en az 2 saatinizi birbirinize ayırmayı taahhüt edin.

Tartışmalara da Kural Koyun
Siz ve eşiniz herşey hakkında tartışabilirsiniz. Ama eşinizin anlaşmazlığı size açıklarken çocukların oyun oynarken uyguladıkları kuralları koyun. Hakaret yok isim takmayın ve birşey fırlatmayın! Diğer insanların düştüğü hataya düşmeyin ve aptal olduğunu söylemeyin! Bunun yerine "Bunu yapabileceğimizi mi düşündün bununla ilgili farklı düşünüyorum" diyebilirsiniz. Eğer tartışma kışkırtıcı olarak devam ediyorsa biraz ara verin ve sakinleştikten sonra tekrar konuşmayı deneyin. Sakin kalmak evliliğiniz için yapabileceğiniz en önemli davranış.

Birbirinize Kur Yapın
Eğer seks hayatınız eskisi kadar hareketli değilse eski tutkulu günlerinizi geri getirmelisiniz. Eski günlerdeki gibi birbirinize kur yapın romantik olun ve partneriniz size sonsuza kadar aşk besleyecekmiş gibi güvenli durmayın. Ona gecenin sonunda yatağa gitmek istediğiniz biri gibi davranın.

İsteklerinizi Söyleyin
Eğer eşinizin yapmasını istediğiniz birşey varsa üç seçeneğiniz var; sorunu içinize atarak büyümesini sağlamak onu arkadaşlarının yanında kınamak veya konuyla ilgili konuşmak... Sizin eve çiçekle gelmesini veya dışarı çıkmak istediğinizi ona söylemezseniz nasıl bilebilir? Ona isteklerinizi basit tatlılıkla ve imayla değil doğrudan anlatın. Anlaşılması güç imalarda bulunmayın. İsteklerinizi anlatmanıza rağmen 1-2 hafta sonra bile eve çiçekle gelmediyse ikinci bir konuşma yapın. Eğer bu konusa savunmaya geçer ve tartışma ortamı oluşursa bir evlilik danışmanına başvurabilirsiniz. Çoğunlukla size yakışan çiçeği seçemediğini veya hangi çiçeği alacağını bilemediğini söyleyebilir. Ona en sevdiğiniz çiçeği söyleyin. Çoğu kadın ve erkek ufak ayrıntıların ilişki veya evliliğin uzun sürmesini sağladığını unutur.