Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Evleniyoruz..

  - Gelin -

  Gelinlik

  Gelinlik bir bayanın ömrü boyunca giyeceği en özel elbisedir. Kadınların çoğu giyecekleri gelinliğin planlarını yıllar önceden yapmaya başlarlar. Gelinlik seçimi belki yıllar süren bir seçiciliğin eseridir. Sizlere gelinlik seçerken yada gelinlikler hakkında araştırmalar yaparken kullanacağınızı düşündüğümüz öneriler..


  Gelinlik Tarihi (1700 'lerden günümüze)

  Gelinlikler çok uzun yıllardır düğün törenlerinin vazgeçilmez unsurları arasındadır. Düğün denildiği zaman çoğu kişinin ilk aklına gelen şeylerden biridir. Peki gelinlik ilk olarak kim tarafından düşünülmüş ve giyilmiştir?

  Eski Roma'da gelinliklerin rengi sarıydı. Gelinler yine sarı renkte peçe takıyorlardı. Peçe evli ve bekar kadınları ayırt ediyordu. Ortaçağlarda ise gelinliğin rengi üzerinde pek durulmadı. Kumaşın kaliteli ve gösterişli olması daha önemliydi. Herkes en iyi elbiselerini giyiyordu renk de herkesin kendi tercihine göreydi.

  Beyaz gelinlik adetinin yaygınlaşması 16. yüzyılda olmuştur. Bu yıllarda kraliyet ailesi gelinlerinin gümüşi renkte gelinlik giymeleri gelenekti. Kraliçe Viktorya bunu reddetti ve beyaz gelinlik giymekte ısrar etti.

  Bundan sonra İngiliz ve Fransız yazarlar beyaz rengin masumiyetin simgesi olduğu konusunu işlemeye başladılar. O dönem ahlakına göre bekaret evliliğin vazgeçilmez koşulu olduğu için beyaz gelinlik adeti tuttu. Evlenirken beyaz giysi giymek genç kızların bekaretlerini topluma ilan etmelerinin vasıtası oldu.


  Gelinlikle ilgili bazı batıl inançlar da var. Bunlara göre gelinin gelinliğini bizzat kendisi dikmesi damadın düğünden önce gelini gelinlikle görmesi gelinin gelinliği düğünden önce giymesi uğursuzluk getiriyor.
  1759  1785
  1816 (Prenses charlottenin gelinligi)
  1830  1864
  1866
  1868  1875

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Gelinlik Seçimi

  Evlenme hazırlığına başlamış olan gelin adayları için en zor konulardan birisi gelinlik seçimidir. Gelin adayları gelinlik için karar vermeden önce ne tür bir gelinlik seçeceklerini düşünmelidirler. Gelinlik seçimi için ilk ve en önemli kriter sosyal yaşam tarzıdır. Tesettür bir gelinlik türüne veya transparan bir gelinlik türüne bu aşamada karar verilir.

  Bundan sonra gelen kriter ise vücut yapınızdır.

  Vücut yapınız kilolu ise kilolarınızı daha az gösterecek bir gelinlik türü seçmeye özen göstermelisiniz. Tek parçalı ve robodan şifonlar kilolarınızı saklamakta yardımcı olabilir. Sırtınızın güzelliğine inanıyorsanız sırt dekoltesi ile dikkatleri başka yöne çekebilirsiniz.


  Eğer ortalamanın altında bir zayıf bir vücudunuz var ise sizi daha dolgun gösterecek bir gelinlik seçmeniz daha doğru olacaktır.

  Omuzlarınız kalçalarınızdan daha dar ise vatkalı gelinlik modelleri tercih edebilirsiziniz. Böylece aradaki farkı görünüm olarak azaltabilirsiniz. İnce kumaşlı gelinlik modelleri yerine daha kalın kumaşlı modelleri seçmekte size yardımcı olacaktır.

  Omuzlarınız kalçalarınızdan daha geniş ise üstü düz ve uzun kesimli modelleri tercih etmelisiniz.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Gelinlik Kumaşları


  Gelinlik modelinin seçimi kadar doğru kumaş ve doğru terzi seçimi de önemlidir. Beğendiğiniz model seçtiğiniz terzinin şimdiye kadar denemediği figürler taşıyabilir. Mutlaka işinde usta gözünüzün tuttuğu birisine diktirmelisiniz. Çünkü bu olmadı yenisini dikkelim diyecek vaktiniz her zaman olmayabilir. Gelinlik fiyatını da belirleyen aslında işçiliğidir. Daha sonra işlemesi ve taşları sonra da kumaşı gelir. İstediğiniz kumaş bazen bulunması zor pahalı bir kumaş ise o zaman kumaş fiyat bazında birinci gelebilir. Şimdi gelinlikte kullanılan kumaşların bir bölümünü tanıyalım.

  İPEK ŞANTUK FAY:
  Yollu dokulu bir kumaştır. Gelinliklerin ön yüzünde kullanılan bu kumaş düz kesimli gelinliklerde klasiklere nazaran daha fazla tercih edilir.

  FRANSIZ DANTELİ:
  Gelinlikten daha ziyade duvakta kullanılır. Tüm gelinlik modellerinde uygulanabilir.

  GÜPÜR: (Kordone dantel) Özellikle yaka kol ve göğüs bölümlerinde kullanılabilir. Sonbahar ve kış gelinliklerinde tercih edilmektedir.

  KORDONE DANTEL: Gelinliğin genelinde kullanılabilen bu nazik kumaş yaz gelinlikleri için tercih edilir.

  SATEN: En çok tercih edilen gelinlik kumaşıdır. İpeksi dokusu sayesinde özellikle yaz gelinliklerinde sıkça kullanılır. Her türlü kesime uygun bu kumaş gelinliklerde sıkça kullanılır.

  ŞANTUK: İpek dokulu parlak ve seyrek yapıda bir kumaştır. Gelinliğin hem üst hem de etek kısımlarında tercih edilebilir. İpeksi yapısı nedeniyle her türlü gelinlik modeline uygundur.

  ŞİFON: Şeffaf ve ince yapısıyla yaz gelinliklerinde kullanılır. Uçuşan bu romantik kumaş her tip gelinlik için uygundur.

  ORGANZA: Şeffaf ve ince yapısı nedeniyle yaz gelinlikleri için ideal bir kumaştır. Gelinliği bütün bedende kullanmak için ideal bir kumaş türüdür. Klasik ve sıra dışı gelinlik modellerinde rahatlıkla kullanılabilir.

  TAFTA: Gelinliklerde ve nişanlıklarda yapısı nedeniyle en çok tercih edilen kumaştır. Hem pastel hem parlak renklere sahip bir kumaştır. Gelinliğin üst ve etek kısmında kullanılabilir. Daha çok kabarık gelinliklerde uygulanır.

  TÜL ÜZERİNDE BRODE: (Nakışlı Fransız Danteli) Tül üzerine işlenmiş motifli ince ağ yapılı bir kumaştır. Gelinliğin yaka göğüs ve kol bölümlerinde kullanılır. Her mevsim gelinlikleri için uygundur.


  ZİBERLİN: İpek bir kumaş olup üzerinde dokuları vardır. Fayın daha incesi ve ipek olanıdır. Kuplu gelinliklerde kullanılır.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Tesettürlü Gelinlik


  İnanışlarınız gereği tesettürlü gelinlik mi tercih ediyorsunuz? O halde çok şık modeller sizler için de mevcut. Türbanlı gelinlere özel gelinlik modellerisaç modelleri ve birçok aksesuar vitrinleri süslüyor. Türbanlı gelinliklerde gelinlik ve duvaktaki işlemeler ön plana çıkıyor. Gelinliğinin kumaşıişlemesiiyi bir duvak güzel bir türban modeli ve makyajla türbanlı gelinlerde gözlere hitap ediyor...

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Kısa Gelinlikler

  Kısa gelinliklerle gelinliğiniz artık yerleri süpürmeyecek ve çok daha rahat dans edebileceğiniz de gerçek.


  Kısa etekli gelinliğin size uygun olduğunu düşünüyorsanız düğününüzün resmiyet derecesini göz önüne alın. Çok resmi bir düğün için minik bir straplez mini gelinlik uygun kaçmayabilir. Gelinliğin konukların elbiselerinin gölgesinde kalmaması gerektiğini unutmayın. Bu yüzden kısa gelinliğin gerçekten stil sahibi olması gerekiyor.

  Kimler kısa gelinlik giymeli?

  Kısa boylu gelinler onları boğmayan daha kısa bir gelinlikle daha rahat edebilir. Bacaklarına güvenenler ise onları göstermek için daha iyi bir fırsat bulamaz herhalde.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş