Rüzgar Gücüyle Elektrik Üretim Projesi

Bu yaz tatilinde de önceki yıl olduğu gibi Adana'nın Yumurtalık İlçesine bağlı Zeytinbeli Beldesinin Belediye plajının yakınına çadır kurduk. Bu bölgede elektrik ve su gibi zaruri ihtiyaçlar yerleşimcilerin kendi çabalarıyla karşılanmaktadır.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Çadırların yerleşimi için keşif çalışması resimdeki gibidir.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Çadırların Kurulmasının ardından elektrik ihtiyacı için harekete geçtik. Bu projenin bütün tasarım ve geliştirme fikirleri Zeki Akdoğan'a ait olup kullandığımız malzemeler tamamen kullanılmış çeşitli ürünlerden seçilerek temin edilmiştir. Deniz kenarları düzenli rüzgarları ile bize iyi bir fikir verdi ve elektrik ihtiyacımızı bu rüzgardan elde etmeye karar verdik. Önceki yaz pervane kanadı ve kuyruk kullanarak yaptığımız elektrik üretme düzeneğini bu sefer meteorolojideki gibi taslar kullanarak elde edeceğiz.

Kullanılan malzemeler:

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]1-
Rüzgar enerjisini kullanabilmek için 4 adet tas yapıldı. Bu taslar buzdolap tamircilerinin kullandığı 2 adet buzdolabı gazının boşalmış tüpünün ikiye bölünmesiyle elde edildi.

2-
4 adet demir çubuk.

3- Bisiklet pedal zincir yuvası

5- Elektrik üretmek için 2 adet HP 610 deskjet yazıcıya ait motor.

6-
Hızı arttırmak için hız düzenleyici dişli sistemi olan bir elektrik motoru.

7- Kavak ağacından direk.

8- Tornadan yapılmış çeşitli parçalar ve vidalar.


Montaj çalışmasına ait resimler:

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Montajı yaptığımızda farkettik ki tasların cubuğu uzun olduğundan dönme yavaş oluyor. Bu durumu düzeltmek için tasların bağlı olduğu cubukları kısalttık.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Ve ihtiyacımızı karşılayacak bir elektrik üreticisine sahip olduk.

Pratik olarak elde ettiğimiz elektrikle 6 voltluk aküyü şarj ederek kullandık. Cep telefonlarının şarj edilmesi ve ışıldak akülerinin dolması gibi zaruri ihtiyaçlarımızı karşıladık.