Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  yildiz Otomatik Akü Şarj Kontrol Devresi

  Aküler herhangi bir güç kaynağı ile belli koşullar altında elektrik enerjisini depolayan ve bu enerji kullanıldığında depolu enerjisi tükenen ve yine doldurulabilen kimyasal yapılı elemanlardır. Akülerin doldurulması için toplam gücünün 10'da biri değerinde beslenmeleri gerekmektedir. Mesela 40 Amperlik bir aküyü 4 amper ile şarj etmek bu akünün varsayılan şarj değeridir. Bir akünün şarjı için verilmesi gereken gerilim değeri ise 12 voltuk aküde 14 volttur. Şarj için bu değer normal olarak kabul edilmekte ve yukarıdaki şarj değeri akünün şişmesi denilen olayı meydana getirmekte ve aküyü kısa sürede kullanılamaz duruma getirmektedir. Şayet şarj değeri 14 voltun altında olursa akü yetersiz şarj olmayla dolmamakta ve verimsiz olmaktadır. Akü kullanımında bir diğer önemli nokta ise akünün kullanılabilir alt sınır volatj değeridir. Akülerde kullanılabilir alt değer genellikle 11 volt olarak seçilmektedir. Bir akü şarj devresi tasarlarken bu şartları sağlamak gerekmektedir.


  Devrenin Çalışması ve Yapısı:

  Devre 12 voltluk akülerin sarjı için hazırlanmıştır. Alt sınır 11 volta üst sınır ise 14 volt olarak ayarlanmalıdır. Alt ve üst sınırlar müsade edilebilen kullanma aralığıdır. Siz kendi ihtiyacınıza veya düşüncenize göre ayarlama yapabilirsiniz. Devrede ayarların yapılması için iki adet comparator kullanılmıştır. Bu komparatorlar ile istenilen değerlere ulaşılınca RS fip-flop girişleri yükseltilmekte ve çıkıştaki röle çekmektedir. Devrede komparator olarak LM 393 entegresi RS flip-flop olarakta CD 4013 entegresi kullanılmıştır. VR1 ve VR2 trimpotlarını çok turlu kullanmak ayar hassaiyetini yükseltmektedir. Devre 4013'ün R ve S uçlarına belli voltajlarda butona basılıyormuş gibi bir mantıkla çalışmaktadır. Devrede kullanılacak röle kontakları üzerinden geçecek olan akım değerini karşılayacak güçte olmalıdır.

  Devre ilk çalıştığında akünün boş olabileceği veya herhangi bir işlem yapamayacağı ve dolması gerekebileceği düşüncesi ile şarj yapacak şekilde tasarlanmıştır. Şarj işlemine gerek yoksa veya şarj işlemi tamamlanmışsa role çekmektedir. Devrede kullanılan LED şarj işlemi sırasında yanmaktadır.

  Devrede kullanılan trimpotlar çok turlu olarak tercih edilmelidir. Normal trimpotlar kullanıldığında ayarlamada zorluklar yaşanmıştır. Çok turlu trimpotlarda ise hassas ayarlama yapılabilmiştir.

  Devrede kullanılan D5 6A10 diyotu akünün kutuplarının ters bağlanması durumunda devrenin zarar görmemesi amacıyla aküyü kısa devre yapmak düşüncesiyle konmuştur. Akünün akımını karşılayacak güçte olmalıdır. Bu diyot istenirse kullanılmayabilir. Devre ile bir ilgisi bulumamaktadır.

  Devrenin ayarlanması: Devrenin ayarlanması için akü (AKU) ve güç kaynağı (GK) girişlerini birleştiriniz ve bir ayarlı adaptöre bağlayarak aşağıdaki işlemleri yapınız.

  Şarja başlanacak ALT sınırın ayarlanması: Alt sınır RV2 trimpotu ile ayarlanmaktadır. Öncelikle adaptörü alt voltaj sınırına ayarlayınız. Mesela 11 volt. Bundan sonra LM393 entegresinin 5 nolu ucunu ölçünüz ve 6 nolu ucu aynı değere getiriniz. Böylece alt sınır ayarı yapılmış olur.

  Şarjın bitirileceği ÜST sınırın ayarlanması: Üst sınır 4013 entegresinin yanında bulunan RV1 trimpotu ile ayarlanmaktadır. Adaptörü üst voltaj sınırına ayarlayınız. Mesela 14 volt. Bundan sonra LM393 entegresinin 2 nolu ucunu ölçünüz ve 3 nolu ucu aynı değere getiriniz. Böylece üst sınır ayarı yapılmış olur.

  Devrenin Şeması:  Devre şemasını büyük görmek için Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ].

  Devrenin PDF formatında şemasını görmek için Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ].

  Devrenin KiCad programı ile hazırlanmış şema ve baskı devre dosyalarını sıkıştırılmış zipli dosya olarak indirmek için Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ].

  Malzeme Listesi:
  U1: CD 4013
  U2: LM 317
  U3: LM 393
  D1-D3: 1N4007
  D5: 6A10
  D4: Led
  Q1 Q2: BC547
  C2 C4: 100nF
  C1: 100uF 63V
  C3: 10uF 50V
  RV1-RV2: 10K çok turlu trimpot
  R1: 1K2
  R2: 220 Ohm
  R3 R4: 5K6
  R5-R8: 10K
  R9 R10: 470 Ohm
  ROLE1: 12V 10A

  Devrenin baskı devresi  Devrenin montaja hazır baskı devresi  Devrenin montajı yapılmış baskı devresi  Notlar:

  1- Bu yazı 24.05.2008 tarihinde güncellenmiştir. Güncellemede devrede yapısal değişiklik yapılmamıştır. Şemada yapılan değişiklikler sadece baskı devreye uygunluk açısındandır. Devreye daha önceki notlarda bahsedilen 6A10 diyot eklenmiştir. Ayrıca elde bulunan malzeme kullanılarak baskı devre hazırlandığından BC618 yerine iki tane BC547 kullanılmıştır.

  2- Devre 12 volt aküler ile çalıştırılmış olup 24 volt aküler için deneme yapılmamıştır.

  3- Devrede kullanılan 4013 entegresinin 7 nolu ucu şaseye 14 nolu ucu +8 Volta bağlanmalıdır.  ALINTIDIR.
  Konu Yed-i AdL tarafından (20.Ocak.2013 Saat 02:18 ) değiştirilmiştir.
  Bengisu, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Güzel bilgiler. İşlerine yarayan olacaktır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş