Mangalda lezzetli et pişirmenin püf noktaları

Mangalda lezzetli et nasıl pişirilir? Et seçerken nelere dikkat etmeli? İşte detaylar...
Açık havada bahçelerde piknik alanlarında teraslarda yazlık evlerde mangal hazırlamaya çalışan telaşlı bir kalabalığa mutlaka rastlarız bu dönemde.

Peki mangalda lezzetli et pişirmenin püf noktaları neler? Et seçerken nelere dikkat etmeli?

Et seçerken dikkat etmeniz gerekenler

- Mangalda en iyi pişecek et kuzunun kaburgasından çıkan kalem pirzoladır. Dana etinde ısrarcıysanız antrikot ve bonfileden şaşmayın.

- Eğer mangalda köfte pişirecekseniz unutmamanız gereken köfteyi ne kadar sık çevirirseniz o kadar lezzetli olacağı. Ayrıca iki tarafın dengeli pişmesine de özen göstermelisiniz.

- Etleri pişirirken kurutmamaya dikkat edin zira fazla pişen ve suyunu kaybeden et lezzetini de kaybeder.

Püf noktaları


- Etin lezzeti mangal kömüründe bir başka güzel olur. Mangalı yakma faslı yellenmesi ateşin korlanması da önemlidir. Eti iyi pişirmek ve lezzetini artırmak öncelikle iyi marine etmek ve içini sulu bırakarak mühürlemek şart.

- Lezzetli et için mangalda pişirmek yetmez tabii. Doğru eti seçmek çok önemli. Yani işin sırrı doğru eti doğru şekilde marine edip pişirmekte.

- Izgara yapmadan önce bir baş kuru soğanı ikiye bölüp ızgara teline sürün. Böylece et ızgaraya yapışmaz.

- Mangalda pişirdiğiniz ete duman kokusunun ve tadının sinmemesi için iyice yıkadığınız bir elma ya da limonun kabuğunu ateşe atın. Ateşe atacağınız birkaç sap biberiye de ete farklı bir tat katabilir.- Şiş yapacağınız tahta çöplerin yanmasını engellemek için çöpleri 2- 3 saat suda beklettikten sonra kullanın.

- Ateşin kor haline gelmesini beklerken biber ve soğanları mangalda pişirebilirsiniz.

- Mangalda balık pişirirken tereyağını ızgaranın üstüne değil balığın üzerine sürün.

- Mangal yaparken etten akan yağlar kor halindeki kömürün üstüne düştüğünde alevlenme olur ve et yanar. Ateşi söndürmeyecek miktarda suyu elinizle ateşin üzerine serperseniz alevler dinecektir.

- Soğanı soymadan alüminyum folyoya sarıp közün içinde bir süre bekleterek pişirirseniz farklı bir lezzet yaratabilirsiniz.