Yaşlanma ile bağlantılı 238 gen bulundu

Bilim insanları yaşlanma ile bağlantılı genlerin devre dışı bırakılması ile insan ömrünün yüzde 60 uzatılabileceğini açıkladı.
Bilim insanları yaşlanmayla bağlantılı 200'den fazla gen tespit etti. Araştırmaya göre bu genleri devre dışı bırakmak ömrü yüzde 60 uzatabilir. ABD'deki Buck Enstitüsü ve Washington Üniversitesi'nin ortak çalışmasında 'maya hücreleri' incelendi ve bu hücrelerde yaşlanmayla bağlantılı 238 gen bulundu.

Genlerde yapılan küçük değişiklik ömrü uzatıyor

Genlerde yapılan küçük değişikliklerle hücrelerin ömrünün uzatılabileceği saptandı. Araştırmada bulunan yaşlanma bağlantılı genlerin neredeyse yarısı insanlarda da mevcut. Bu nedenle aynı genetik değişikliklerle insan ömrünün de uzatılabileceği belirtiliyor. Araştırmaya göre protein inşa sürecinde görev alan 'LOS-1' adlı gen kilit önem teşkil ediyor. Söz konusu gen devre dışı bırakıldığında "maya” hücrelerinin ömrü yüzde 60 uzuyor.

Kalori sınırlaması da yaşlanmayı geciktiriyor

'LOS-1'geni aynı zamanda kalori sınırlamasıyla da ilişkilendiriliyor. Kalori sınırlamasının yaşam süresini uzattığı zaten biliniyordu. ABD'deki GüneyCalifornia Üniversitesi'nin yıl başında yaptığı araştırma 5 gün oruç tutar gibi beslenmenin yaşlanmayı geciktirdiğini bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve kalp hastalığı ile kanser riskini azalttığını ortaya koymuştu.