Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Ameliyatla Ayak Estetiği

  AMELİYATLA AYAK GÜZELLİĞİ

  Ayaklarımız gizli kalmış üzerinde en az konuşulan güzellik objeleridir. Görüntüsü için gereken önem verilmeli fakat öncelikli amaç fonksiyonel bozukluk ve ağrının giderilmesi olmalıdır. Ülkemizde burun ve meme estetiği gibi çok yapılan operasyonlar dışında son dönemlerde ayak estetiği de oldukça rağbet görüyor. Ayak ve Ayak Bileği Cerrahı Prof. Dr. Tahir Öğüt konuyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu;

  Estetik ameliyatı dendiğinde akla genellikle burun veya meme estetiği gelir. Eskiden bu tür ameliyatlar çok sıra dışı hatta birçokları tarafından gereksiz sayılırdı. İçinde bulunduğumuz 21. Yüzyılda ise insanların beğenmedikleri yerlerini ameliyatla düzelttirmeleri çok normal karşılanmakta burun ve meme estetiği artık çok sıradan sayılmaktadır. Dış güzellik denince artık tepeden tırnağa güzellik algılanmaktadır.  Ayak Estetiği Ameliyatı

  Ayaklarımız gizli kalmış üzerinde en az konuşulan güzellik objeleridir. Ayaklar gizli kalmıştır çünkü pek göz önünde değildirler ve “ayak”lardan bahsetmek bizim toplumumuzda genelde pek hoş karşılanmadığı gibi bu konu“güzellik” kavramıyla da bağdaştırılamayabilir. Hatta “dost başa düşman ayağa bakar” diye bir atasözümüz bile vardır. Ayaklardan fazla bahsetmemenin altında gülünç duruma düşmekten duyulan kaygı da vardır.

  Oysa gerçek durum biraz farklıdır. “Ayak fetişizmi”nin erkekler arasındaki en yaygın fetişizm türü olduğu bildirilmektedir. “Ayak” takıntısı olan erkeklerin sayısının hiç de az olmadığı internette fetişizmle ilgili sitelerin ayak sağlığı ile ilgili olan sitelerden çok daha fazla olmasından da anlaşılabilir. Gerçekten de her yeri güzel fakat ayakları çok çirkin bir insan bazılarına itici gelebilir. Bu durumun tam tersi de çok mümkündür. Yani çok güzel ayaklarından başka bir estetik özelliği olmayan insanlar da bazılarına çok çekici gelebilir.

  AMELİYATLA ÇİRKİN AYAKLAR GÜZELLEŞTİRİLEBİLİR Mİ ?

  Kozmetik ayak cerrahisi Avrupa ve Amerika Birleşik Devletlerinde sıkça uygulanmaktadır. Özellikle Beverly Hills’deki merkezlerde bu konudaki en uç uygulamaları görmekteyiz. Ayağını inceltmek için bir sıra parmak ve tarak kemiklerini çıkartmaya varan bence çılgınlık olan işlemler yapılmaktadır.

  Ayak Estetiğini Kimler Yapar

  Ayakta şekil bozukluğu ve dolayısıyla çirkinliğe yol açan her türlü deformasyonu düzeltmek günümüzde mümkündür. (Bknz Tablo) Bu bozuklukların birçoğu sadece estetik bir problem olmaktan çok kişide fonksiyonel bozukluk ve ağrıya da neden olan durumlardır. Bizim başlıca amacımız ağrıyı ve fonksiyonel bozukluğu düzeltmektir. Bunu başardığımızda zaten ayağın şekli de düzelmiş olur. Eğer kişide hiç ağrı ve fonksiyon bozukluğu yoksa sırf estetik amaçlı bu ameliyatların yapılmasını ben kendi hastalarıma tavsiye etmiyorum çünkü bu ameliyatlar kemikler kesilerek yapılır ve ameliyattan sonra hiç ağrısı olmayan bir ayakta ağrı ortaya çıkma riski vardır. Bir tek diyabetik hastalar istisna tutulabilir çünkü bu hastaların bir kısmı zaten ağrıyı hissetmezler ve eğer ayaklarında deformite de varsa önce bu bölgelerde nasırlaşma sonrasında da iyileşmeyen yaraların oluşma riski vardır. Onun için his kusuru olan şeker hastalarının ayak deformasyonları mutlaka düzeltilmelidir.

  AYAK ESTETİĞİNİ KİMLER YAPAR?

  Ayak estetiğini ayak cerrahları yapar. Ayak cerrahı deyince de aklımıza Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanları gelmelidir. Plastik cerrahlar daha çok kalın ayak bileklerinin inceltilmesi veya cilde ait bozukluklarla ilgilenirler. Kemiklere müdahale edilmesi gereken işlemler mutlaka Ortopedik Cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Artık ülkemizde de sadece veya çoğunlukla “ayak ve “ayak bileği cerrahisi” ile uğraşan tecrübeli Ortopedi Uzmanları az da olsa vardır.

  AYAKTA YAPILAN ŞEKİL DÜZELTİCİ AMELİYATLARDAN SONRA NE ZAMAN AYAĞA KALKILIR?

  Bu yapılan ameliyatın bölgesine ameliyatın tekniğine ve hastanın doktorla olan iletişimine göre değişir. Bir gün sonra da ayağa kalkabilir 6 hafta sonra da. Tabi ayak ameliyatlarının en zor tarafı insanoğlunun ayakları üzerinde yürüdüğü ve yeryüzüyle teması ayaklarıyla sağladığı gerçeğidir. Bir meme veya burun ameliyatından sonra ise insanlar hemen ayağa kalkabilirler.

  BU AMELİYATLARIN KOMPLİKASYON RİSKİ NEDİR?

  Bu da ameliyatın tipine ve hastanın sigara içip içmediğine göre değişir. Sigara içen kişilerde ayak cerrahisi sonrasında komplikasyon gelişme riski içmeyenlere göre en az 2 kat daha fazladır. Ben günde 5 taneden fazla sigara içen hastalarıma ameliyattan 1 ay önce sigarayı bırakmalarını ve sonrasında da en az 3 ay içmemelerini tavsiye ediyorum. Tecrübeli bir ayak cerrahı tarafından yapıldığında ve hasta-doktor iletişimi iyi olduğu takdirde bu ameliyatlardan sonra komplikasyon görülme olasılığı diğer ameliyatlardan daha fazla değildir.

  Tablo: Ayakta şekil bozukluğuna yol açan başlıca nedenler:

  Halluks valgus: Baş parmaktaki şekil bozukluğu
  Çekiç parmak: İkinci – üçüncü parmaklarda olabilen kıvrılma.

  5. parmakta doğuştan içe dönüklük.

  5. Parmak dış kenarında nasırlaşma

  2. Parmakta aşırı uzunluk

  Kemik yapısından kaynaklanan ayak tabanındaki nasırlaşmalar

  Kemik kısalıklarına bağlı şekil bozuklukları.

  Doğuştan olan bozukluklar

  Kemik çıkıntıları

  Düz tabanlığa bağlı şekil bozuklukları

  Nörolojik (sinirsel) hastalıklara bağlı ayak şekil bozuklukları

  Eski ayak kırıklarına bağlı şekil bozuklukları

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  DÜZ TABANLIK KADER MİDİR?

  Bizim memlekette kimse “düz taban” olarak anılmak istemez. Düztabanlık “kara bahtlılık” veya “kör talihlilik”tir bir nevi. Ne işlerin rast gider ne de şans yüzüne güler. Rivayete göre düz tabanları askere bile almazlarmış bir zamanlar. E askere gitmeyene kız da verilmezmiş eskiden. Adam sanki kötürüm…
  Düz Tabanlık

  Yanlışlar bunlarla bitse iyi. 21. Yüzyıl Türkiye’sinde dahi hala düztabanlığın bir kader olmadığı ve istendiğinde düzeltilebildiği bilinmemektedir. Düz tabanlık hep kabullenilmesi gereken çaresi olmayan en fazla bir çift tabanlık verilen bir durum olarak bilinir. Bunun böyle bilinmesinin başlıca sorumlusu aslında doktorlardır. Çünkü ayaklarımız doktorlar tarafından da geçmişte hep ihmal edilmişlerdir. Dizlerden kalçalardan omurga ve ellerden sıra gelmemiştir ayaklarla ilgilenmeye. E nasılsa kimse görmüyor ayakları kimse özen de göstermiyor diğer uzuvlarına gösterdiği kadar o zaman doktorlar niye ilgilensin? Üstelik çok karmaşık bir yapı. Öğrenmesi de zor uygulaması da. Üstelik iyice öğrenmeden uygulayınca iyi netice alması nerdeyse imkansız. Diğer duygusal (!) nedenlerden bahsetmeyeceğim artık. Doktorun en kötüsü bilmeyen değil ne bilmediğini bilmeyendir. Kendi bilmediği için hastalarına “aman sakın ayağını kimseye elletme sonra sakat kalırsın” şeklinde telkinlerde bulunanların sayısı az değildir maalesef.
  DÜZ TABANLIK NE GİBİ ŞİKAYETLERE YOL AÇAR?

  Aslında düztabanlığı kabaca iki ayrı grupta değerlendirmek lazım: Biri çocukluktan itibaren var olan düz tabanlık diğeri ise “erişkin tip” dediğimiz çocukken ayakları normal olan bir kişide 30’lu yaşlardan itibaren düz tabanlık gelişmesidir. Her ikisinde de ayak zaman içerisinde tedrici olarak deforme olur. Bu ilerleyici bir durumdur ve ilerleme hızı kişiden kişiye kullanım ve genetik yapısına bağlı olarak değişir. Önce ayağın iç tarafındaki çukurluk çökmeye başlar baş parmağın tırnağı daha önce tavana bakarken artık diğer ayağa doğru bakıyordur topuk yavaş yavaş dışa doğru kaymaya başlar. Deformite arttıkça ayağın orta-iç tarafında bir çıkıntı oluşmaya başlar. Kişi o ayağı üzerinde tek ayak parmak ucuna kalkamaz veya kalkmakta zorlanır. Ağrı ilk başlarda ayağın orta-iç tarafında iken ilerleyen dönemlerde ayağın dış tarafında ağrı olur. Kısaca ağrı ve deformite düztabanlığın başlıca belirtileridir. Diğer bir şikayet de ayakkabılarda meydana gelen deformasyondur.

  DOKTORLAR TARAFINDAN YAPILAN YANLIŞLAR

  Böyle bir hasta doktora başvurduğunda ne yazık ki çoğu kez tetkik olarak sadece MR istenir. Hasta koltuğunun altında tomarla MR tetkikleri ile doktor doktor dolaşır ve kendisine söylenen genellikle sadece bir çift tabanlık kullanması gerektiğidir. Hatta hasta çocuksa özel ayakkabılar da tavsiye edilerek aileler tatmin edilir. Halbuki ayakta dururken çekilen normal ayak röntgenleri tanı koymakta ve düz tabanlığın derecesini belirlemekte yeterlidir. MR tetkiki son derece gereksizdir. Özel ayakkabıların ise düz tabanlık tedavisinde bir yeri yoktur.

  TEDAVİDE NASIL BİR YOL İZLENMELİDİR?  Düz Tabanlık Tedavisi


  Herşeyden önce ayak konusunda tecrübeli bir Ortopedist’e başvurulmalıdır. Tedavi düztabanlığın derecesine göre yapılır. İlk başlangıç evresinde tabanlıklar kullanılabilir. Tabanlık düz tabanlığı gidermez ancak ağrıları giderebilir ilerlemeyi azaltabilir. Ne yazık ki başlangıç evresinde hastaların doktora başvurması başvursa da doğru tanı konulması çok nadiren gerçekleşir. Bu evre geçip ayakta deformite oluşmaya başladıktan sonra ise tabanlığın pek faydası olmaz. Ağrısı olan ve başlangıç evresini geçmiş düz tabanlıklar ameliyatla düzeltilmelidir. Ameliyat eğer zamanında yapılırsa eklemleri sabitlemeden düztabanlığı düzeltmek mümkündür fakat gecikilen durumlarda tek çare eklemleri sabitleyerek (dondurarak) düzeltme yapmaktır. Düztabanlık ameliyatı hastalara daha kaliteli bir hayat sağlar.

  AMELİYATTAN SONRA HASTALAR NE ZAMAN AYAĞA KALKABİLİR?

  Bu ameliyatın hangi yaştahangi evrede ve hangi teknikle yapıldığına göre değişir. Çocuklarda özel durumlarda kullanılan vidalama tekniğinde hasta bir-iki hafta içersinde basabilirken daha çok kullandığımız diğer yöntemlerden sonra ise ayak genellikle atel dediğimiz yarım alçıda 6 haftasüre ile tutulur. Bu 6 hafta içinde sağlam tarafa basarak bir yürüteç veya koltuk deyneği yardımıyla yürünebilir fakat ameliyat olan ayağa 6 hafta bastırılmaz. Normal ayakkabıya geçiş kullanılan tekniğe göre 6 ila 10 hafta arasında olur.

  AMELİYATIN KOMPLİKASYONLARI NELERDİR?

  Bu ameliyatların en sevimsiz yanı ameliyat sonrasında hemen ayağa kalkıp basamamaktır ki bu aslında çok normaldir. Çünkü insanlar ayakları üzerinde yürürler ve tam iyileşmemiş bir ayağa basılırsa komplikasyonlar o zaman ortaya çıkabilir. Onun dışında tecrübeli bir ayak cerrahı tarafından yapıldığında komplikasyon riski yok denecek kadar azdır. Artık ülkemizde de “ayak ve ayak bileği” konusunda tecrübeli cerrahlarımızın olduğu bilinmelidir.

  Leonardo Davinci ayağı “bir mühendislik harikası ve sanat eseri” olarak tanımlamıştır. Bu sanat eserine gerekli özeni göstermezsek Socrates’in de dediği gibi hayat kalitemiz bozulur ayağımız yüzünden bir anda tüm yaşamımız etkilenir.
  ————————————————————————————————————————————–
  ERİŞKİNLERDE DÜZTABANLIĞA YOL AÇAN NEDENLER

  1-Aşırı kilo
  2-Geçirilmiş ve iyi tedavi edilmemiş eski ayak ve topuk kırıkları
  3-Kötü kullanım: Uygun olmayan ayakkabı aşırı zorlamalar travmalar
  4- Romatolojik hastalıklar
  5-Diyabet

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  AYAK BİLEĞİ ARTROSKOPİSİ

  Vücut boşluklarının ince ve özel ışık kaynakları ile aydınlatılarak incelenmesi işlemine “endoskopik cerrahi” söz konusu vücut boşluğu bir eklem olduğunda ise “artroskopik cerrahi” denir. Bu işlemler vücutta geniş kesiler yapmadan uygulanabildiklerinden “minimal invaziv girişimler” olarak adlandırılırlar. Özellikle hastalar normal hayatlarına daha çabuk döndükleri ve hasta açısından daha konforlu olduklarından endoskopik cerrahinin popülerliği son 20 yıldır hiç azalmamıştır.

  Ayak Bileği Artroskopisi

  Artroskopik cerrahi dendiğinde ilk akla gelen diz artroskopisidir. Bunun nedeni tesadüfi değildir. Diz eklemi diğer eklemelere göre daha geniş ve anatomik olarak artroskopi uygulanmasına daha müsait bir eklemdir. Dolayısıyla artroskopik cerrahi diz eklemi üzerinde bugüne kadar diğer eklemlerden daha çok uygulanmış ve görece daha çok tecrübe edinilmiştir. Diz eklemini omuz ve daha sonra ayak bileği eklemleri izlemiştir. Ayak bileği artroskopisi bölgenin anatomik özelliği nedeniyle uygulanması diğer eklemlere göre görece daha sıkıntılı olduğundan gelişim göstermekte de diğerlerine göre geride kalmıştır. Bugün ayak bileği artroskopisi konusunda tecrübeli ortopedik cerrahların sayısı diz ve omuz eklemine göre daha azdır.

  Günümüzde ayak bileği artroskopisi tanıdan ziyade tedavi amaçlı olarak kullanılır. Ayak bileği ekleminin ön tarafında açılan 2 adet delikten özel cihazlarla uygulanan bu işlem ile ayak bileğine ait bir çok rahatsızlığı minimal invaziv tedavi etmek mümkündür. Günümüzde bu işlemi en çok ayak bileğinin kıkırdak lezyonları yumuşak doku ve kemik sıkışma ağrıları eklem içinden serbest cisim çıkartma romatolojik hastalıklarda sinovit temizliği yapma gibi nedenlerle kullanmaktayız. Nadiren eklem kırıkları ve kemik kistlerinin tedavisinde de yine bu işlemden faydalanabilmekteyiz.

  Artroskopik ameliyatların en önemli avantajlarından biri hastaya genellikle alçı uygulanmaması ve ayak bileğinde serbest harekete izin verilmesidir. Bir çok kez hastanın ameliyat sonrası erken dönemde (2-3 gün) basmasına izin verilirken kıkırdak lezyonlarından sonra 3 – 6 hafta arasında (lezyonun büyüklüğüne göre) kırıklardan sonra ise 6 hafta hastanın o tarafına basmasına izin verilmez.

  AYAK BİLEĞİ ARKASININ ARTROSKOPİSİ  Ayak Bileği Arkasının Artroskopisi

  Günümüzde ayak bileği artroskopisinde gelinen son gelişmelerden biri de artık ayak bileğinin arka bölgesine de artroskopik olarak müdahele edebiliyor olmamızdır. Bu işlemin diğerine göre başlıca iki farklı özelliği vardır. Birincisi hastanın pozisyonudur. İşlem sırasında hasta ameliyat masasında yüzüstü yatar ve aşil tendonunun her iki yanından açılan 2 adet delikten işlem uygulanır. Diğeri ise bu işlem diğerine göre daha risklidir. Açtığımız deliklerden iç tarafta olanına çok yakın mesafeden geçen damar ve sinirler vardır ve tecrübeli olmayan bir elin bunlara zarar vermesi ihtimal dahilindedir. Bunun için özellikle ayak bileği arkasının artroskopisi artroskopik cerrahide belli bir tecrübe edinmiş ortopedik cerrahlarca yapılmalıdır.

  Aşil yapışma yerindeki problemler tendinitler sinovitler bursitler kemik ve yumuşak doku sıkışma ağrıları kemik ve yumuşak doku kistleri iyi huylu bazı tümörleri ön taraftan ulaşılamayan arka bölgedeki kıkırdak lezyonları bu yöntemle tedavi ettiğimiz başlıca hastalıklardır.

  AYAK BİLEĞİ PROTEZİ

  İleri derecede ayak bileği kireçlenmesinin tedavisinde ayak bileği sabitlemesi (artrodezi) çok yakın bir geçmişe kadar hep altın standart olarak kabul edildi. Günümüzde ise ayak bileği artrodezi birinci sırayı ayak bileği protezine kaptırmak üzeredir. Bunda ayak bileği artrodezinin 20 senelik takiplerinde ayak eklemlerinde orta-ileri derecede kireçlenme saptanmasının artrodezin uzun iyileşme döneminin ve inatla sürdürülen çalışmalarla tasarlanan protezlerin orta-uzun dönem sonuçlarının en az artrodez sonuçları kadar iyi olmasının rolleri büyüktür.

  Kanada’da yapılan bir çalışmada son dönem ayak bileği kireçlenmesi olan hastaların en az son dönem kalça eklemi kireçlenmesi olan hastalar kadar fiziksel ve mental düşkünlük gösterdikleri saptanmıştır. Ortopedi Uzmanları kalça ve diz eklemlerine mecbur kalmadıkça bugün artrodez uygulamadıkları gibi kanaatimce ayak bileği eklemine de gerekli önemi ve saygıyı göstermeli ve uygulamasalar bile ayak bileği protezleriyle ilgili en azından ortalama bir bilgiye sahip olmalıdırlar.

  AYAK BİLEĞİ PROTEZİ KİMLERE UYGULANABİLİR?
  Ayak Bileği Protezi

  Ayak Bileği Protezi (ABP) için hasta seçiminde kriterler tek tip değildir ve bu konuda tartışma devam etmektedir. Karar verirken dikkat edilmesi ve uyulması gereken bazı kurallar vardır ve cerrah bunları bilip sindirerek kendisine rehber edinmelidir. Ben kendi pratiğimde hastayı detaylı olarak bilgilendirdikten sonra kararı hastaya bırakma eğilimindeyim.

  ENDİKASYONLARI

  ABP için ideal hasta vücut kitle indeksi 19-25 kg/m2 arasında olan deformitesi olmayan (varus-valgus < 100) çok aktif olmayan eklem hareket açıklığının %70’i korunmuş fakat kıkırdak kaybına bağlı ciddi ağrısı olan kişilerdir. Daha önce ayak diğer eklemleri sabitlenmiş hastalar da ayak bileği protezi için ideal adaydırlar fakat bu gibi olguların artroplasti sonrası oluşabilecek dizilim bozukluklarına toleransları olmayacağından protez cerrahileri hatasız yapılmalıdır.

  GÖRECE KONTRAENDİKASYONLARI

  Fazla aktif kişiler vücut kitle indeksi 25 kg/m2 nin üzerinde olanlar varus-valgus deformitesi 150nin üzerinde olanlar talusta çıkarılamayacak avasküler nekroz alanları olanlar travmatik kemik kaybı olanlar osteoporotikler eklem hareket açıklığı çok azalanlar (<100) nabzı alınabilen diyabetik hastalar ve geçmişte enfeksiyon geçirmiş olanlar karar vermekte en çok zorlandığımız grubu oluştururlar.

  KESİN UYGULANMAMASI GEREKEN HASTALAR

  Charcot ayağı olanlara nabzı alınamayan diyabetiklere periferik damar hastalığı olanlara düşük ayağı olanlara aktif enfeksiyonu veya ayak bileği bölgesinde cildinde yarası olanlar ve çarpık ayak deformitesi olanlara asla ABP uygulanmamalıdır. ABP uygulanacak olan hastaların dolaşım ve nöromusküler problemlerinin olmaması şarttır.

  Protez sonrası hastaların bacakları genellikle 3 hafta kadar alçı atelde tutulurlar ve sonrasında basmalarına izin verilir.

  Ayak bileği protezinde amaç hastanın günlük aktivitelerini ağrısız olarak yerine getirebilmesidir. Hiçbir zaman hastanın temaslı sporlara veya ayakta yapılan ağır işlere geri dönmesi amacıyla ayak bileği protezi uygulanmamalıdır.

  TOPUKLU AYAKKABILAR HALLUKS VALGUS’A NEDEN OLUYOR

  Kadınlarda ufak ayağın makbul olduğu eski uzak doğu kültüründe insanlar kız çocuklarının ayaklarına ergenliklerini bitirene kadar ufak kalıplı demir ayakkabılar giydirirlermiş. Zamanımızın kız çocukları eski zaman uzak doğulu kızlara göre daha şanslı olmakla birlikte genç kız ve yetişkin bayanların modaya uyma uğruna giydikleri hatta ayaklarını zorla içine soktukları kule topuklu sivri burunlu ayakkabılar bu şansı bir anda ortadan kaldırabiliyor.
  Halluks Valgus

  Bu yanlış ayakkabı kullanımları da özellikle kadınlar arasında sıkça görülen Halluks Valgus’a davetiye çıkarıyor.

  Bu konuyla ilgili olarak İ.Ü. Cerrahpaşa Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Tahir Öğüt bazı açıklamalarda bulundu:

  HALLUKS VALGUS NEDİR?

  Halluks Valgus ayak başparmağımızdaki şekil bozukluğunu tarifleyen Latince bir tıp terimidir. “Hallux” ayak başparmağı demektir. “Valgus” ise deformitenin vücudumuzdan uzaklaşan yönde olduğunu anlatmaya yarayan anatomik bir terimdir. Normalde ayak aksına paralel düz durması gereken ayak başparmağımız Halluks Valgus’ta ikinci parmağa diğer bir deyişle ayak dış tarafına doğru yön değiştirir ve döner. Bu durumda ayak başparmağımızın biraz yukarısında bir şişlik oluşur. Bu şişlik sıklıkla “bunyon” olarak da adlandırılır. “Bunion”un kelime anlamı aslında “şalgam-turp”tur; eski zamanlarda bu şişliğe atfedilen benzetme günümüze dek süregelmiştir. Gerçekte durum “ayak başparmağının biraz yukarısında görülen basit bir şişlik” veya “çıkıntı”dan çok daha karmaşıktır. Birinci tarak kemiği içe onun üzerindeki parmak kemiği ise dışa doğru döndüklerinden bu iki kemik bir üçgen oluştururlar ve şişlik gibi gözüken aslında bu üçgenin tepe noktasıdır. Bundan dolayıdır ki bu şişliğin alınmasıyla halluks valgus düzelmez üçgeni düzeltmek gerekir.

  KİMLERDE OLUŞUR?

  Ayakkabı giymeyen toplumlarda bu deformiteye çok daha az rastlanmaktadır. Moda ayakkabı giyenlerde ise sıklıkla rastlanmaktadır. Ucu sivri yüksek topuklu ayakkabılar kovboy çizmeleri başlıca sorumlu tutulanlardır. Bayanlarda daha sık görülmesi topuklu ayakkabıları sıklıkla tercih etmelerine bağlandığı gibi bağlarındaki yapısal gevşekliğe de bağlanmaktadır. Ayrıca birçok hastalıkta olduğu gibi bunda da genetik yatkınlık söz konusudur. Ailesinde Halluks Valgus olanlarda bu durumun görülme olasılığı olmayanlara göre çok daha yüksektir.

  Haluks Valgus Neden Olur

  NEDENLERİ NELERDİR?

  Ayaklarımızda görülen birçok problemin kaynağı aşırı veya uygunsuz basınç ve sürtünmedir. Ayağımızın ön tarafı etrafı ince yumuşak doku ile çevrilmiş sert ince kemiklerden oluşur. Vücudumuzun tüm yükünü hayatımız boyunca her gün çeken bu zavallı uzuvlarımızı bizler yetmiyormuş gibi bir de sert ayakkabılar içine sokarak cilt ve yumuşak dokuları sert kemik ile sert ayakkabı arasında sıkıştırmış oluruz. Topuklu ayakkabı giydiğimizde vücut ağırlığımızın %70-90’ı başparmak ile onun hemen yukarısındaki ince uzun tarak kemiğimiz (1. metatars) arasındaki ekleme (MP eklem) biner. Bunyon denilen şişlik de tam burada oluşur. Kemikler üzerindeki en ufacık bir çıkıntı veya şişlik durumu daha da kötüleştirerek kısır döngü yaratır. Vücudumuz bu duruma ciltte nasırlar ve cilt altı dokusunda kalınlaşmalar meydana getirerek tepki verir. “Bursit” dediğimiz ağrılı enflamasyonlar (mikrobik olmayan iltihaplı durum yangı) olur şişlikle beraber kızarıklık meydana gelir. Ağrıyı gidermenin yolu basıncı gidermektir. Bu da ya dışarıdan ayakkabımızı modifiye ederek veya içerden cerrahi olarak çıkıntı ve deformiteyi düzelterek yapılır.

  BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Halluks Valgus’un belirtileri genellikle bunyon odaklıdır. MP eklem üzeri ağrılı ve deformitenin derecesine göre şiştir. Aralıklarla kızarıklık da oluşabilir. Deformitenin derecesi arttıkça estetik problem haline gelmeye başlar. Zamanında önlem alınmaz veya tedavi edilmez ise başparmak ikinci parmağın altına kayabilir ve başparmağın üzerine çıkan ikinci parmağın sırtında sürekli ayakkabı basısına bağlı ciddi nasırlar oluşabilir. Biyomekaniği tamamen değişen ayak tabanında da nasırlar görülebilir.

  NASIL TEDAVİ EDİLİR?

  Başlangıç döneminde uygulanan ayakkabı modifikasyonu en etkin koruma yöntemidir. Geniş taraklı yumuşak derili 2-3 cm’yi aşmayan topuklu ayakkabılarla deformitenin ilerlemesi çok büyük ölçüde engellenebilir. Bunyon yastıkçıkları gece atelleri tabanlıklar parmak arası makaraları gibi ortezler deformiteyi asla düzeltemezler.

  Tüm konservatif yöntemler denenmesine karşın ağrı geçmiyorsa tedavi seçeneği cerrahi olmalıdır. Ağrı olmaksızın sırf estetik kaygılarla yapılan ameliyatların sonrasında hasta belki daha estetik fakat bu kez ağrılı bir ayağa sahip olabilir. Bu yüzden ameliyat kararı verilmesinde en önemli etmen “ağrı” olmalıdır.

  Halluks Valgus Tedavi


  Halluks Valgus ameliyatı dendiğinde tek bir ameliyat tipini düşünmek çok yanlış olur. Hallux Valgus tek bir deformite tipi veya tek bir hastalık olmadığından her Halluks Valgus’a da aynı ameliyat yapılamaz. Literatürde bugüne dek Hallux Valgus için tarif edilmiş 150’nin üzerinde ameliyat tekniği vardır. Hangisinin yapılacağına karar vermek ortopedik cerrahın işidir. Ortopedist ayak muayenesini takiben hastanın AYAKTA BASARKEN ÇEKİLEN radyografisini inceleyip gerekli ölçümleri grafi üzerinde yaptıktan sonra yapacağı ameliyata karar verir. Ayakta dururken çekilmemiş ayak grafilerinin değerlendirmede hiçbir faydası yoktur.

  Halluks Valgus cerrahisinin başlıca temel prensipleri şunlardır:


  Bunyonun alınması


  Başparmak ve birinci sıra kemiklerin düzgün hizalanmasının sağlanması


  Eklemlerin uyumlu kemikleri etkileyen güçlerin dengeli hale getirilmesi
  Deformitenin tekrarlamaması için bu prensiplere dikkat etmek gerekir. Sadece yumuşak doku ameliyatları ile deformiteyi kalıcı olarak düzeltmek çoğu kez mümkün değildir. Kemik ameliyatı genellikle gerekir. Kemik ameliyatlarının da hepsi bir değildir ve bir kısım kemik ameliyatından sonra hastanın basması çok daha erken dönemde mümkün olabilir. Kemik ameliyatlarından sonra kemik ve yumuşak dokuların iyileşmesi ortalama 6 hafta sürer.

  Her ameliyatın olduğu gibi Halluks Valgus ameliyatının da riskleri vardır. Ameliyat yerinde enfeksiyon kesilen kemiğin kaynamaması deformitenin nüksetmesi başlıca komplikasyonlarıdır. Cerrahın bilgi ve tecrübesi prensiplere uygun olarak deformiteye uygun ameliyatın yapılması hastanın uyumu komplikasyonların önlenmesinde en önemli faktörlerdir. Fazla miktarda kronik sigara içiciler komplikasyonlara daha yatkın olurlar.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  KADINLAR GÜNÜ VE KADIN AYAKLARI

  Kadınların her koşulda ayaklarının üzerinde dik dururken estetik güzelliklerini de her daim korumaları gibi bir toplum beklentisi vardır. Kadınların vazgeçilmez güzellik aksesuarı topuklu ayakkabı ayak ve bacak estetiğinde geçici bir güzellik sağlarken ayak sağlığında kalıcı bozukluk yaratan Halluks Valgus Hastalığı’na da neden olabiliyor.


  Ayak Sağlığı


  Ayaklarımız vücudumuzun tüm yükünü çeken çilekeş uzuvlarımızdır. Ayak tırnağımız batsa bunun geçici bir durum olduğunu bile bilsek hayatımız zindan olabiliyor. Bir de düzgün basamayanları ayağında deformite olanları veya çeşitli başka nedenlerle ayağı ağrıyanları düşünün. Başka bir bölgemiz ağrısa veya deforme olsa hayatımızın idamesi bu kadar zor olmayabilir çünkü insanoğlunun tek başına yaşayabilmesi için nefes alıp karnını doyurması yetmez aynı zamanda ayakta durması ve yürümesi de gerekir.

  Kadınlarımız özellikle de Türk kadını aslında ayaklarına önem verir ve her fırsatta bakımını yaptırır. Fakat daha sonra bu bakımlı ayakları güzel görünmek uğruna ince burunlu yüksek ve incecik topuklu moda ayakkabıların içine sokup saatlerce ayakta kalarak kendilerine işkence ederler. Bu ise ayak sağlığı ile bağdaşan bir durum değildir. Ayaklarımızın sağlığı bozulursa yer yüzeyiyle dolayısıyla hayatla olan ilişkimiz de bozulur. Bozulan bu ilişkiyi düzeltmek ameliyat dışı yöntemlerle mümkün olmadığında Avrupa ve ABD gibi gelişmiş ülkelerde onlarca yıldır başvurulan yöntem “Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi”dir.

  Halluks Valgus ayak başparmağımızdaki şekil bozukluğunu tarifleyen Latince bir tıp terimidir. Normalde ayak aksına paralel düz durması gereken ayak başparmağımız Halluks Valgus’ta ikinci parmağa diğer bir deyişle ayak dış tarafına doğru yön değiştirir ve döner. Bu durumda ayak başparmağımızın biraz yukarısında bir şişlik oluşur. Ayakkabı giymeyen toplumlarda bu deformiteye çok daha az rastlanmaktadır. Moda ayakkabı giyenlerde ise sıklıkla rastlanmaktadır.

  Ucu sivri yüksek topuklu ayakkabılar kovboy çizmeleri başlıca sorumlu tutulanlardır. Bayanlarda daha sık görülmesi topuklu ayakkabıları sıklıkla tercih etmelerine bağlandığı gibi bağlarındaki yapısal gevşekliğe de bağlanmaktadır. Ayrıca birçok hastalıkta olduğu gibi bunda da genetik yatkınlık söz konusudur. Ailesinde Halluks Valgus olanlarda bu durumun görülme olasılığı olmayanlara göre çok daha yüksektir.

  Ağrıyı gidermenin yolu basıncı gidermektir. Bu da ya dışarıdan ayakkabımızı modifiye ederek veya içerden cerrahi olarak çıkıntı ve deformiteyi düzelterek yapılır.

  Halluks Valgus’un belirtileri genellikle bunyon odaklıdır. Aralıklarla kızarıklık da oluşabilir. Deformitenin derecesi arttıkça estetik problem haline gelmeye başlar. Zamanında önlem alınmaz veya tedavi edilmez ise başparmak ikinci parmağın altına kayabilir ve başparmağın üzerine çıkan ikinci parmağın sırtında sürekli ayakkabı basısına bağlı ciddi nasırlar oluşabilir. Biyomekaniği tamamen değişen ayak tabanında da nasırlar görülebilir.

  Başlangıç döneminde uygulanan ayakkabı modifikasyonu en etkin koruma yöntemidir. Geniş taraklı yumuşak derili 2-3 cm’yi aşmayan topuklu ayakkabılarla deformitenin ilerlemesi çok büyük ölçüde engellenebilir. Bunyon yastıkçıkları gece atelleri tabanlıklar parmak arası makaraları gibi ortezler deformiteyi asla düzeltemezler.

  Tüm konservatif yöntemler denenmesine karşın ağrı geçmiyorsa tedavi seçeneği cerrahi olmalıdır. Ağrı olmaksızın sırf estetik kaygılarla yapılan ameliyatların sonrasında hasta belki daha estetik fakat bu kez ağrılı bir ayağa sahip olabilir. Bu yüzden ameliyat kararı verilmesinde en önemli etmen “ağrı” olmalıdır.
  Halluks Valgus

  HALLUKS VALGUS

  Kadınlarda ufak ayağın makbul olduğu eski uzak doğu kültüründe insanlar kız çocuklarının ayaklarına ergenliklerini bitirene kadar ufak kalıplı demir ayakkabılar giydirirlermiş. Zamanımızın kız çocukları eski zaman uzak doğulu kızlara göre daha şanslı olmakla birlikte genç kız ve yetişkin bayanların modaya uyma uğruna giydikleri hatta ayaklarını zorla içine soktukları kule topuklu sivri burunlu ayakkabılar bu şansı bir anda ortadan kaldırabiliyor.

  HALLUKS VALGUS NEDİR?

  Halluks Valgus ayak başparmağımızdaki şekil bozukluğunu tarifleyen Latince bir tıp terimidir. “Hallux” ayak baş parmağı demektir. “Valgus” ise deformitenin vücudumuzdan uzaklaşan yönde olduğunu anlatmaya yarayan anatomik bir terimdir. Normalde ayak aksına paralel düz durması gereken ayak baş parmağımız Halluks Valgus’ta ikinci parmağa diğer bir deyişle ayak dış tarafına doğru yön değiştirir ve döner. Bu durumda ayak baş parmağımızın biraz yukarısında bir şişlik oluşur. Bu şişlik sıklıkla “bunyon” olarak da adlandırılır. “Bunion”un kelime anlamı aslında “şalgam-turp”tur; eski zamanlarda bu şişliğe atfedilen benzetme günümüze dek süregelmiştir. Gerçekte durum “ayak başparmağının biraz yukarısında görülen basit bir şişlik” veya “çıkıntı”dan çok daha karmaşıktır.

  KİMLERDE OLUŞUR?

  Ayakkabı giymeyen toplumlarda bu deformiteye çok daha az rastlanmaktadır. Moda ayakkabı giyenlerde ise sıklıkla rastlanmaktadır. Ucu sivri yüksek topuklu ayakkabılar kovboy çizmeleri başlıca sorumlu tutulanlardır. Bayanlarda daha sık görülmesi topuklu ayakkabıları sıklıkla tercih etmelerine bağlandığı gibi bağlarındaki yapısal gevşekliğe de bağlanmaktadır. Ayrıca her hastalıkta olduğu gibi bunda da genetik yatkınlık söz konusudur. Ailesinde Halluks Valgus olanlarda bu durumun görülme olasılığı olmayanlara göre çok daha yüksektir.

  NEDENLERİ NELERDİR?

  Ayaklarımızda görülen birçok problemin kaynağı aşırı veya uygunsuz basınç ve sürtünmedir. Ayağımızın ön tarafı etrafı ince yumuşak doku ile çevrilmiş sert ince kemiklerden oluşur. Vücudumuzun tüm yükünü hayatımız boyunca her gün çeken bu zavallı uzuvlarımızı bizler yetmiyormuş gibi bir de sert ayakkabılar içine sokarak cilt ve yumuşak dokuları sert kemik ile sert ayakkabı arasında sıkıştırmış oluruz. Topuklu ayakkabı giydiğimizde vücut ağırlığımızın %70-90ı baş parmak ile onun hemen yukarısındaki ince uzun tarak kemiğimiz (1. metatars) arasındaki ekleme (MP eklem) biner. “Bunyon” denilen şişlik de tam burada oluşur. Kemikler üzerindeki en ufacık bir çıkıntı veya şişlik durumu daha da kötüleştirerek kısır döngü yaratır. Vücudumuz bu duruma ciltte nasırlar ve cilt altı dokusunda kalınlaşmalar meydana getirerek tepki verir. “Bursit” dediğimiz ağrılı enflamasyonlar (mikrobik olmayan iltahaplı durum yangı) olur şişlikle beraber kızarıklık meydana gelir. Ağrıyı gidermenin yolu basıncı gidermektir. Bu da ya dışarıdan ayakkabımızı modifiye ederek veya içerden cerrahi olarak çıkıntı ve deformiteyi düzelterek yapılır.  Halluks Valgus Belirtileri

  BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Halluks Valgus’un belirtileri genellikle “bunyon” odaklıdır. MP eklem üzeri ağrılı ve deformitenin derecesine göre şiştir. Aralıklarla kızarıklık da oluşabilir. Deformitenin derecesi arttıkça estetik problem haline gelmeye başlar. Zamanında önlem alınmaz veya tedavi edilmez ise baş parmak ikinci parmağın altına kayabilir ve baş parmağın üzerine çıkan ikinci parmağın sırtında sürekli ayakkabı basısına bağlı ciddi nasırlar oluşabilir. Biyomekaniği tamamen değişen ayak tabanında da nasırlar görülebilir.

  NASIL TEDAVİ EDİLİR?

  Başlangıç döneminde uygulanan ayakkabı modifikasyonu en etkin koruma yöntemidir. Geniş taraklı yumuşak derili 2cmyi aşmayan topuklu ayakkabılarla deformitenin ilerlemesi çok büyük ölçüde engellenebilir. Bunyon yastıkçıkları gece atelleri tabanlıklar parmak arası makaraları gibi ortezler deformiteyi asla düzeltemezler.

  Tüm konservatif yöntemler denenmesine karşın ağrı geçmiyorsa tedavi seçeneği cerrahi olmalıdır. Ağrı olmaksızın sırf estetik kaygılarla yapılan ameliyatların sonrasında hasta belki daha estetik fakat bu kez ağrılı bir ayağa sahip olabilir. Bu yüzden ameliyat kararı verilmesinde en önemli etmen “ağrı” olmalıdır.

  Halluks Valgus ameliyatı dendiğinde tek bir ameliyat tipini düşünmek çok yanlış olur. Hallux Valgus tek bir deformite tipi veya tek bir hastalık olmadığından her Halluks Valgus’a da aynı ameliyat yapılamaz. Literatürde bugüne dek Hallux Valgus için tarif edilmiş 150nin üzerinde ameliyat tekniği vardır. Hangisinin yapılacağına karar vermek ortopedik cerrahın işidir. Ortopedist ayak muayenesini takiben hastanın AYAKTA BASARKEN ÇEKİLEN radyografisini inceleyip gerekli ölçümleri grafi üzerinde yaptıktan sonra yapacağı ameliyata karar verir. Ayakta dururken çekilmemiş ayak grafilerinin değerlendirmede hiçbir faydası yoktur.
  Halluks Valgus cerrahisinin başlıca temel prensipleri şunlardır:

  Bunyonun alınması


  Başparmak ve birinci sıra kemiklerin dügün hizalanımının sağlanması.


  Eklemlerin uyumlu kemikleri etkileyen güçlerin dengeli hale getirilmesi.


  Deformitenin tekrarlamaması için bu prensiplere dikkat etmek gerekir. Sadece yumuşak doku ameliyatları ile deformiteyi kalıcı olarak düzeltmek çoğu kez mümkün değildir. Kemik ameliyatı genellikle gerekir. Kemik ameliyatlarının da hepsi bir değildir ve bir kısım kemik ameliyatından sonra hastanın basması çok daha erken dönemde mümkün olabilir. Kemik ameliyatlarından sonra kemik ve yumuşak dokuların iyileşmesi ortalama 6 hafta sürer.
  Her ameliyatın olduğu gibi Halluks Valgus ameliyatının da riskleri vardır. Ameliyat yerinde enfeksiyon kesilen kemiğin kaynamaması deformitenin nüks etmesi başlıca komplikasyonlarıdır. Cerrahın bilgi ve tecrübesi prensiplere uygun olarak uygun deformiteye uygun ameliyatın yapılması hastanın uyumu komplikasyonların giderilmesinde en önemli faktörlerdir. Fazla miktarda kronik sigara içiciler komplikasyonlara daha yatkın olurlar.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  ERİŞKİN DÜZ TABANLIK
  Yetişkinlerde (Erişkin) Düz Tabanlık

  Düz tabanlık ayağın normalde olması gereken iç uzun kavsinin kaybolarak topuğun dışa doğru kayması ile karakterize bir ayak deformitesidir. Düz tabanlık denildiğinde genellikle akla çocuk ayağı gelir fakat düz tabanlık sadece doğuştan olan bir durum değildir.

  Erişkin yaşa kadar normal bir ayağa sahip olan erişkinlerde 30’lu 40’lı yaşlardan sonra da düz tabanlık gelişebilir. Bunun nedeni romatolojik hastalıklar olabileceği gibi altta yatan hiçbir hastalık olmaksızın da aşırı kilo ve/veya aşırı uygunsuz kullanım sonucunda da gelişebilmektedir. Erişkin düz tabanlığın temel nedeni ayak iç kısmındaki kavsin tam tepe noktasındaki kemiğe yapışan “tibialis posterior” adındaki tendonun (yaş aşırı kullanım kilo romatolojik hastalık vb nedenlerle) dejenere olması ve artık işlev göremez hale gelmesidir. Bu tendon adeta bir çadırın direği gibi ayak kavsini destekler ve bu iyi çalışmadığında çadırın çökmesi gibi ayak kavsi de çökmeye başlar.

  Ayak kavsindeki bu çökme bir anda olmaz aksine sinsice gelişir. Hasta önce ayak iç tarafında bir ağrı hisseder. Bu dönemde doğru teşhis konulursa hastalığın ilerlemesini durdurmak bile çeşitli önlemlerle mümkün olabilir. Fakat ne yazık ki bu dönem genellikle doğru teşhis konulamadan geçiştirilir ve deformite ilerlemeye başlar. Hastanın iç taraftaki ağrısı geçmediği gibi bu bölgede bir çıkıntı oluşmaya başladığını da fark eder. Aslında bu gerçek bir kemik çıkıntısı değil ayağın bu bölgeden dönmeye ve deforme olmaya başlamasıyla oluşan izafi bir durumdur. Zaman daha da ilerledikçe ayak kavsi yavaş yavaş çökmeye ve topuk dışa doğru kaymaya başlar. Topuğun bu dışa doğru kayması neticesinde hasta bir süre sonra ayak dış tarafında da ağrı duymaya başlar ve hatta iç taraftaki ağrısını bu dönemde unutur. Aynı zamanda baldır kaslarında da gerginlik hissi başlayabilir. Eğer hastaya bu dönemde uygun teşhis konabilirse aynı seansta yapılan bir dizi ameliyatla ayak eklemlerini sabitlemeden ayağı normal şekline ve fonksiyonuna kavuşturmak mümkün olabilir. Fakat eğer bu dönem de atlanırsa artık hastaya yapılabilecek tek şey ayaktaki üç eklemi ayak düzgün pozisyonda iken sabitleyerek ayağı normal şekline kavuşturmaktır. Bu sabitleme ameliyatı ile şekli düzelmiş ağrısız basan bir ayak elde edilebilir fakat bu sabitleme işlemi 15-20 yıl sonrasında ayak bileğinde erken kireçlenmeye neden olabilir. Dolayısıyla bu gibi durumlarda mutlaka ayakta basarken iki yönlü ayak röntgenleri çekilerek bir uzman tarafından değerlendirilmeli ve erken önlem alınmalıdır.

  Eskiden ve hatta günümüzde halen bir çok doktor düz tabanlık cerrahisinden kaçınmakta ve hastalar korkutularak bu cerrahiden uzaklaştırılmakta bir işe yaramayan tabanlıklarla zaman kaybedilmektedir. Oysa gelişmiş ülkelerde olduğu gibi bizde de artık düz tabanlık cerrahisi başarıyla uygulanmaktadır.

  ÇOCUKLARDA AYAKKABI SEÇİMİ VE DÜZ TABANLIK PROBLEMİ  çocuklarda Düz Tabanlık

  AİLELERİN YAPTIKLARI YANLIŞLAR

  Anne babalar arasında yeni doğan veya yeni yürüyen çocuklarının düztaban olup olmadıkları konusundaki endişeleri yaygındır. Normal bir ayakta görülmesi gereken iç kavsi kendi çocuklarında göremeyince endişelenirler. Bir de konu komşunun korkutmaları ve ortopedik ayakkabı kullanılması gerektiği yönündeki telkinler işin içine karışınca ebeveynlerin endişesi daha da büyür. “Ortopedik Ayakkabı” öyle bir efsane haline gelmiştir ki aile eğitimli bile olsa gittikleri doktor ortopedik bir ayakkabı veya en azından bir tabanlık önermezse içleri rahat etmez ve genellikle bunları öneren doktoru bulana kadar da dolaşırlar.

  İŞİN DOĞRUSU

  Her insan doğduğunda düztabandır. Bu düztabanlık durumu 5 yaşına gelene kadar devam eder. 5 yaşına gelene kadar ayak tabanının iç tarafındaki kavis görülmez çünkü bu kavsi oluşturan dokular 5 yaşından itibaren belirginleşip kuvvetlenirler. Bazı çocuklarda bu durum 8-10 yaşına kadar bile sürebilir. 5 yaşına kadar her çocuğun ayak tabanı kalın bir yağlı doku ile kaplıdır. Kısaca çocuklarda 5 yaşına kadar görülen düz tabanlık hali tamamen fizyolojik yani normal bir durumdur. İlk 5 yaşta çocuğa “ortopedik ayakkabı” adı altında özel bir ayakkabı yaptırmak veya özel tabanlıklar vermek para israfından başka bir şey olmadığı gibi zarar da verebilir; zira ilk 5 yaşa kadar en sağlıklısı çıplak ayak yürümektir. Düztabanlık konusunda bugün tıpta kanıtlanmamış ve hala tartışılan birçok nokta olmasına rağmen ilk 5 yaşta özel ayakkabı veya tabanlık kullanmanın gereksizliği ve çıplak ayak yürümenin özel ayakkabılarla yürümeye göre daha sağlıklı olduğu artık tartışılmamaktadır.

  Yeni yürümeye başlayan çocuklara benim önerim “mes” tarzında yumuşak deriden yapılan patik gibi ayakkabılardır. Sert tabanlı ayakkabıların giydirilmesi bu yaş grubunda fayda değil zarar verir çünkü ayağın kaslarının ve bağlarının normal gelişmesini engeller. Tabanı ayak kaymasını önleyen yuvarlak pul tarzında lastik materyallerle kaplanmış çoraplar da çok uygundur. Önemli olan çocuğun ayağını sıcak tutması ve yürürken kaymasını önlemektir. Bu “ilk adım” dönemi geçtikten sonra ise sokakta yürüyen çocuğa verilmesi gereken ayakkabı yine yumuşak tabanlı (iki parmak arasında kolayca katlanabilen) yumuşak derili dış etkenlerden koruyabilecek yuvarlak burunlu ayakkabılar olmalıdır. Sert kösele tabanlı ayakkabıları bu dönemde de önermem.
  Çocuklarda Ayakkabı Seçimi

  “ORTOPEDİK AYAKKABI” EFSANESİ

  “Ortopedik ayakkabı” demek ayak hastalıkları ve çeşitli deformitelerinde özel olarak o ayağa göre imal edilmiş ayakkabı demektir. Günümüzde çok nadiren ciddi bazı ayak hastalıklarında bu tarz ayakkabılar tavsiye edilir. Çocukların giymesi gereken aslında bu “ortopedik” ayakkabılar değil “anatomik” veya “fizyolojik” dediğimiz biraz önce tarif ettiğim tarzda ayakkabılardır.

  AİLELER NE ZAMAN ÇOCUKLARINI DOKTORA GÖTÜRSÜNLER?

  Yürümeyen bir çocuğun ayağında eğer gözle görülür bir deformite varsa yürüyen bir çocukta eğer topuklar aşırı dışa doğru kayıyorsa ve 5-6 yaşından sonra düztabanlıkta hiçbir düzelme olmuyorsa ayak konusunda tecrübeli bir ortopediste başvurulmalıdır. Burda önemli olan fizyolojik yani normal düz tabanlıkla patolojik yani fizyolojik olmayan düz tabanlığın ayırt edilmesidir. Patolojik durumlar ancak ayak konusunda tecrübeli ortopedistler tarafından ayırt edilebilirler.

  ÇOCUĞUMUN İLERDE DÜZ TABAN OLUP OLMAYACAĞINI NASIL ANLAYABİLİRİM?

  İlk 5 yaşta düz tabanlık normal bir durum olmasına karşılık ufak bir grup çocukta bu durum 10 yaşından sonra da düzelmeyebilmektedir. Hangi çocukta bu durumun devam edeceğinin önceden bilinmesi ise bilimsel olarak tam mümkün değildir. 8 yaşından sonra ayakları ileri derecede düz taban fakat hiçbir şikayeti olmayan çocuklara ne yapılması gerektiğini de bugün bilim net olarak açıklayamamaktadır. Bu hem bilim hem de tıbbın bir çok alanında olduğu gibi bir sanattır. Klinik ve radyolojik (röntgen ile inceleme) bir çok faktör bir arada değerlendirildikten sonra hekimin hissiyatı önemlidir. Tabi burada kastedilen hekim ayak konusunda tecrübeli bir ortopedisttir.

  TABANLIK KULLANIMININ YERİ NEDİR?

  Tabanlık kullanımının ayağı düzeltici veya deformite oluşumunu engelleyici hiçbir etkisi yoktur. Bu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Fakat düztabanlığa bağlı ağrısı olan çocuklarda tabanlık verilebilir. Ayağa özelişin uzmanınca yapılan tabanlıklar ağrıyı gidermede ve deformitenin ilerlemesini azaltmada etkili olabilirler. Aşil tendonu dediğimiz arkadan topuğa yapışan kuvvetli Aşil bağına düzenli germe egzersizleri yapılması da faydalıdır.

  DÜZ TABANLIK AMELİYATLA DÜZELTİLEBİLİR Mİ?

  Evet düzeltilebilir. Burada önemli olan zamanlama ve hangi çocuklara ameliyat yapılması gerektiğine karar vermektir. Burada doktorun tecrübesi çok önemlidir. Genel olarak prensip hiç şikayeti olmayanlara dokunmamaktır. Burada “şikayet” ile kastedilen sadece ağrı değildir. Ayakkabılarda deformasyon koşmada zorlanma veya çocuğun bacaklarından atipik şikayetleri olması da dikkate alınmalıdır. Eğer altta yatan başka bir neden yoksa ve çocuğun düz tabanlığının daha da ilerleyeceğine inanıyorsak 7-8 yaşından itibaren ameliyat edilebilir. Ama altta yatan nedenlerin olduğu esnek olmayan patolojik düz tabanlıklarda ameliyat daha erken de yapılabilir.

  AYAK VE AYAK BİLEĞİ KİREÇLENMELERİ

  Eklem kireçlenmesi (dejeneratif artrit) dendiğinde genellikle akla diz ve kalça eklemi kireçlenmeleri gelir. Herkesin etrafında konu komşularından veya eş dost akrabalarından diz veya kalça protezi olmuş birisi mutlaka vardır. Gerçekten de eklem kireçlenmesi en sık diz ve kalça eklemlerimizde görülür.
  Ayak Ve Ayak Bileği Kireçlenmeleri

  Biraz daha az sıklıkta ise kireçlenmeleri ayak ve ayak bileği eklemlerimizde görürüz. Kanada’da yapılan bir çalışmada son dönem ayak bileği kireçlenmesi olan hastaların en az son dönem kalça eklemi kireçlenmesi olan hastalar kadar fiziksel ve mental düşkünlük gösterdikleri saptanmıştır. Görülmeleri nadir olmamakla birlikte buralardaki kireçlenmeler ne yazık ki genellikle ihmal edilirler. Bunda ayak ve ayak bileği kireçlenmeleri için “yapılacak bir şey olmaması” gibi yanlış inanışlar da etkili olmuştur.

  Ayak ve ayak bileğimiz toplam 26 kemik ve 33 eklemden oluşan mükemmel bir yapıdır. Özellikle ayaktaki eklemlerimizde kireçlenmeyi ayak bileğine göre daha sık görürüz ve hastalar bize geldiklerinde genellikle ameliyat dışında yapılacak bir şey kalmamıştır. Bu bölgenin ameliyatları da zor olduğu ve herkes tarafından yapılamadığından hastalar genellikle aman sakın ameliyat olma yoksa sakat kalırsın diye korkutulurlar ne yazıkki.

  Oysa diz ve kalça protezi konusunda uzmanlaşmış ortopedik cerrahlarımız olduğu gibi günümüzde ayak ve ayak bileği konusunda uzmanlaşmış ortopedik cerrahlarımız vardır. Bugün ayak bileği protezleri ülkemizde de başarı ile uygulanabilmektedir. Eskiden ayak bileği kireçlenmelerinde tek seçenek ayak bileğinin dondurulması (sabitleme artrodez) iken artık uygun kişilerde ayak bileği protezi de yüksek başarı ile uygulanabilmektedir.

  Ayaktaki ufak eklemlerin kireçlenmeleri de erken dönemde kişiye özel yapılan tabanlıklarla ilerlemeleri geciktirilip ağrılar hafifletilebilmekte iken ileri dönem kireçlenmelerde ise ameliyat şarttır. Ameliyatla ağrıya neden olan ufak eklem veya eklemleri sabitleyerek hastanın ağrısız yürümesini sağlayıp ayak şeklinin ileride deforme olmasını önlüyor bir deformasyon varsa bunu da o esnada düzeltebiliyoruz. Ameliyat alet ve tekniklerinin gelişmesi ile bu ameliyatları eskiye göre daha başarılı bir şekilde yapabiliyoruz artık.

  AYAK VE AYAK BİLEĞİ KİREÇLENMELERİNİ ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

  Kilo almamak
  Travmalardan uzak durmak
  Uygun ayakkabı kullanmak
  Ayak ağrılarını ciddiye alıp gecikmeden bir uzmana gözükmek
  Ayakta şekil bozukluğu varsa kişiye özel tabanlık kullanılması
  Bariz bir şekil bozukluğu olmaksızın var olan ayak ağrılarında röntgen ve yürüme analizi ile ayak aks kusurlarının araştırılması
  Ayak Bileği Protezi

  AYAK BİLEĞİ PROTEZİ KİMLERE YAPILABİLİR?

  Vücut kitle indeksi 19-25 kg/m2 arasında olanlar
  Aşırı ayak deformitesi olmayanlar
  Çok aktif olmayan fakat ciddi ağrısı olanlar

  AYAK BİLEĞİ PROTEZİ KİMLERE YAPILAMAZ?

  Diyabetik ayağı olanlara
  Damar tıkanıklığı olanlara
  Nöromusküler hastalığı olanlara
  Aşırı aktif kişilere
  Vücut kitle indeksi 25 kg/m2 üzerinde olanlara
  Ayak bileği enfeksiyonu olanlara
  Çarpık ayak deformitesi olanlara

  Ayak bileği protezinde amaç hastanın günlük aktivitelerini ağrısız olarak yerine getirebilmesidir. Hiçbir zaman hastanın temaslı sporlara veya ayakta yapılan ağır işlere geri dönmesi amacıyla ayak bileği protezi uygulanmamalıdır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş