Göz çevresi estetiğiyle ilgili merak edilenler

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel göz çevresi estetiği hakkında bilgi verdi.
Göz çevresi yüzümüzde yaşlanma belirtilerinin ilk ortaya çıktığı bölgedir. Bu nedenle göz kapağı cerrahisinin en sık yapılan yüz gençleştirme işlemi olması şaşırtıcı değil. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel alt-üst göz kapağı ameliyatları kaş kaldırma orta yüz ameliyatı göz altı dolgularını anlattı.
Otuzlu yaşlardan sonra ortaya çıkan üst kapaklarda cilt yığılmaları alt kapaklarda torbalanmalar ve göz kenarlarında kaz ayağı adı verilen kırışıklıklar kişinin sürekli yorgun ve uykusuz görünmesine yol açıyor.
Zamanla göz altı torbaları ile yanağı ayıran "gözyaşı oluğu” adı verilen derin bir hat oluştuğunu belirten Prof. Dr. Akın Yücel; "Üst kapaklardaki deri yığılması hastanın gözünü açmasını zorlaştırır. Bu tür hastalar görüntülerini düzeltebilmek için kaşlarından yardım alır. Sürekli kaşlarını kaldırdıkları için alın çizgileri derinleşir ve gün bitiminde baş ağrıları olabilir” dedi.
Üst yüz bölgesinde hangi uygulamalar yapılır

Alın kaşlar ve üst göz kapaklarından oluşan üst yüz bölgesinde yapılan gençleştirme işlemleri arasında; alın ve şakak germe işlemleri kaş kaldırma ameliyatları kaş askıları üst göz kapağı ameliyatları (üst blefaroplasti) alt göz kapağı ameliyatları orta yüz germeler dolgu ve botoks uygulamaları sayılabiliyor.


Yanlış estetik uygulamalarına dikkat

Üst yüz bölgesinin gençleştirilmesi sırasında kaşların gereğinden fazla kaldırılarak yüzde sürekli bir hayret ifadesine yol açan yanlış uygulamalara dikkat çeken Prof. Dr. Akın Yücel; bu nedenle ameliyat öncesinde hastanın gençlik fotoğraflarını isteyerek kaş-göz mesafesinin eski halini görmenin yerinde olacağını belirtiyor.
Akın Yücel özellikle erkek hastalarda bu mesafenin fazla açılmaması ve kaşların yükseltilmemesinin önemini de vurguluyor.
Son olarak"İyi yapılan bir ameliyat hastanın görünümünü hemen değiştirir bakışlarını gençleştirir. Hastalar dinlenmiş ve enerjik görünürler” şeklinde konuştu.