Kolajen tedavisi vücut yaşlanmasına birebir

İnsan vücudunda bulunan en önemli minerallerinden biri olan kolajenle hem cilt yaşlanması hem de ağrılarla baş edebilmek mümkün.

İnsanoğlunun en önemli isteği daima sağlıklı genç ve güzel kalabilmektir. Ancak biyolojik yaş ilerledikçe cilt yıpranır.
Gençliğini kaybeden vücutta eklem bel ve sırt ağrıları baş gösterir. Bu alanda son yıllarda öne çıkan kolajen tedavileri ile yaşlanmaya ve ağrılara çözüm üretmek mümkün. Memorial Wellness Manuel Tıp Bölümü’nden Dr. Metin Mutlu kolajen tedavisi hakkında bilgi verdi.
30 yaş sonrası kolajen üretimi azalıyor

İnsan vücudunda en fazla bulunan protein tipi kolajen vücudun en önemli mineralidir. 30 yaş sonrası vücutta azalan hatta bazen tamamen duran kolajen üretimi ilk belirtilerini; ciltte kuruluk kırışıklık sarkmalar ve bunun yanında çeşitli sırt bel boyun ve eklem ağrıları ile göstermeye başlar. Kısacası zamanın tüm etkilerini üzerinde taşıyan vücut yaşlanır.
Kolajen biyolojik yaşı etkiliyor

Kolajen; cildin göz küresinin kemiklerin saçın ve tırnakların durumundan sorumludur. En son yapılan bilimsel araştırmalara göre cilt durumundaki değişiklikler aracılığı ile kolayca görülebilen kolajen durumu insanın biyolojik yaşını da belirlemektedir.
Vücuda dinçlik veriyor

Yeni tip bir tedavi yöntemiyle kolajen içeren doğal ürünler kas-iskelet sisteminin ağrılı hastalıklarında değişik bölgelere enjeksiyon yolu ile uygulanmaktadır. Ürünlerin lokal uygulamasının amacı uygulama yapılan bölgeyi yenilemek güçlendirmek ve korumaktır.
Kıkırdak bağ doku eklem kapsülü gibi yoğun kolajen içeren yapıların dıştan kolajen enjekte edilmesi ile etkilenmiş olan bu yapılarda mekanik güçlenme sağlanır. Kolajen içeren ampuller cilt altından uygun bölgelere enjekte edilir. Kolljen aşısı sonucu bu yapılar güçlenir ve bu bölgedeki ağrılar ortadan kalkar.
Kolajen bağ dokuyu canlandırıyor

Kolajen; cildin saçın ve tırnakların kondisyonunu gözle görünür bir şekilde iyileştirir. Ayrıca bağ dokuyu kıkırdakları kemikleri göz elmacığını ve saçı onarır. İnsan organizmasının en önemli dokusu olan bağ dokunun içinden beslenmesini destekler ve yeniden yapılandırır.
Eklem ağrıları için de etkili

Eklemlerde hissedilen ağrının en önemli nedeni eklem içi ve eklem dışı yapıların gevşemesidir. Bu yapıların gevşemesi sonucu eklemlerin fizyolojik olmayan yönlere hareketi meydana gelebilir. Bu da destek dokunun daha çabuk yıpranmasına ve kıkırdak fonksiyonlarının bozulmasına neden olmaktadır. Kolajen tedavisi fizyolojik eklem hareketlerinden ileri gelen ağrıları ve postüre bağlı oluşan ağrıları da azaltabilmektedir.