Estetik yaptıran her üç kişiden ikisi operasyon kararını kariyeri için verdiğini belirtiyor. 18 - 64 yaş arası çalışan kadınların yüzde 3’ü geçen sene bıçak altına yattı. Peki operasyona ihtiyaç duymadan da kariyerinizi etkileyecek benzer etkiler yaratmak mümkün mü?
Günümüzde yalnızca Hollywood yıldızları kariyerini parlatmak için estetik yaptırmıyor. Eğlence dünyasının dışındaki sektörlerde çalışan pek çok profesyonel de kariyer basamaklarını daha hızlı tırmanmak için estetik cerrahiden yardım alıyor. Özellikle 40'lı yaşlarını süren çalışanlar arasında sıkça rastlanan bu duruma dikkatleri çeken ise kariyer portalı Livecareer'in yaptığı bir araştırma oldu.
Araştırmaya göre 2009 yılında estetik yaptıran çalışan sayısında radikal bir artış gözlendi. 18 - 64 yaş arası çalışan kadınların yüzde 3'ü bıçak altına yattı. Geçen sene operasyon geçiren her üç kişiden ikisi bunu kariyeri için yaptırdığını belirtirken estetik olduktan sonra gelir artışı ya da terfi alan kişi sayısı da azımsanmayacak kadar fazla.
Peki estetik cerrahinin kariyere yaptığı "farz edilen" bu katkı operasyon geçirmeden de elde edilebilir mi? Araştırmayı yapan portalın editörlerinden Joanna Boydak'a göre bu kesinlikle mümkün. Öyle ki insan ilişkileri beden dili kişisel bakım ve doğru giyim tarzıyla da kişi şirketindeki diğer insanları etkileyebilir. İşte size çalışanların estetik yaptırma nedenlerine karşılık alternatif öneriler
Rekabet arzusu: Araştırmaya göre çalışanların estetik yaptırma nedenlerinin başında rekabet etme arzusu geliyor. Ancak uzmanlar rekabetin etme güdüsünün çevresel değil kişisel bir olgu olduğu görüşünde. LiveCareer'den Johanna Boydak'a göre işyerinde rekabetçi olmak istiyorsanız organizasyonun aranan adamı haline gelmelisiniz. Herhangi bir konuda uzmanlaşmak ve o konunun her ayrıntısı hakkında detaylı bilgiye sahip olmak meslektaşlarınızla aranızda oluşan rekabette sizi çok ileriye taşıyabilir.

Yüksek maaş: Araştırmalar estetik operasyon geçiren çalışanların daha az çekici meslektaşlarına göre yüzde 10 yüksek maaş aldığını ortaya koyuyor. Ancak uzmanlara göre maaşınızı yükseltmenin çok daha basit bir yolu var: Sormak… İK profesyonellerinin yüzde 80'i çalışanın ücret artışı talep ettiği durumlarda yöneticisiyle konuşması gerektiğini belirtiyor. Maaş artışıyla ilgili konuşmanın faydasız olduğunu düşünmenin yanlış bir kanı olduğunu belirten uzmanlar gerekçeleri ve nedenleriyle taleplerin iletilmesinin olumlu sonuç vereceği görüşünde.

Beğenilme istediği: Araştırmalara göre 18 ila 64 yaş arasındaki çalışan kadınların yüzde 3'ü bıçak altına yatıyor. Öyle ki 2009 yılında yalnızca ABD'de 10 milyon kişi cerrahi ya da cerrahi olmayan prosedürleri uyguladı. Uzmanlar iş yaşamında başarılı olmanın tek şartını estetik operasyonlara bağlamamak gerektiğinin altını çiziyor. Göz teması temiz ve şık kıyafetler gülümsemek ve insanlarla iyi ilişkiler kurmak da beğenilme istediğini artıracak unsurlar arasında.