İşin uzmanları tatil estetiğinin püf noktalarını anlattı: Yazın aşırı sıcaklarda estetik yaptırılır mı? Botoks ve dolgu maddeleri güneşte yapılırsa tehlikeli mi? Bu yazın en moda estetiği 'lazerle liposuction'ın avantajı neler?

TATİLDEN ÖNCE KUMSAL ESTETİĞİ
Yaz aylarında sıcaklarda estetik yaptırılır mı?
Bu yazı hiç bikini giymeden geçirip kışa kadar beklemeli mi? Kilolardan bütün kış biriken göbekten sarkmalardan kurtulmak için artık çok mu geç? Botoks ve dolgu maddeleri güneşte yapılırsa tehlikeli midir? Estetikten sonra güneşe çıkılmaz mı? Tatile gidiyorum diye vücudu toparlayıp germek mümkün mü? Şu sıralar aklınızdan bu tarz bir yığın soru geçiyorsa bu dosyayı okuyun. İşin uzmanlarına danışıp yazın yapılması mümkün olan estetikleri araştırdık. Gençler kadınlar ve erkekler için yaz estetiği ile ilgili tüm yeni teknikleri inceledik. İşte tatil estetiğinin yolları...

BİKİNİDEN 15 GÜN ÖNCE VÜCUT HATLARI YENİDEN ÇİZİLİYOR

Herkes liposuction'ın modasının artık geçtiğini konuşurken lazerli liposuction adında yeni bir teknik ortaya çıktı. Prof. Dr. Onur Erol "Lazerli liposuction'la vücutlarını yeniden şekillendirenler 15 gün sonra denize girebiliyor" dedi.

Onep Plastik Cerrahi Başkanı Prof. Dr. Onur Erol yaz estetiği ile ilgili soruları yanıtladı ve bu yazın trendi lazerli liposuction'la ilgili bilgi verdi:

Bu yaz en moda estetik hangisi?
Bu yaz en son yenilik lazer liposuction ile vücudun düzeltilmesi. Bu yöntemin klasik yönteme göre pek çok avantajı var. Dünyada da yeni ama başarılı bir yöntem.

VÜCUTTA İZ KALMIYOR
Nasıl uygulanıyor?
Genel anestezi veya lokal anestezi kullanıyoruz. Hastalar hiç ağrı duymuyor. Genelde 1.5 saat sürüyor ama eğer tüm vücut düzeltilecekse süre 5 saate kadar uzuyor. Küçük deliklerden girildiği için iz kalmıyor ya da en fazla böcek ısırığı gibi izler kalıyor. Serumla yağ dokuları şişiriliyor. Ultrasonla yağlar kırılıp sonra vakumla alınıyor. Diğer dokulara hiç zarar vermemiş oluyoruz.

Bu yöntemle en fazla kaç kilo yağ alınabiliyor?
Bununla yurtdışında 15 litre yağ bile alanlar var ama ben buna çok taraftar değilim. Benim en fazla aldığım 8.7 litredir. Bu da kilo olarak hiçbir şey değildir. Bu ancak 3-4 kilo anlamına gelir. Çünkü yağ hafif çeker. Fakat liposuction'ın farkı şudur; diyelim ki 4 litre yağ alındı. O 4 litre yağın verdiği şekil bozukluğunu ortadan kaldırmak için kişinin 15 kilo filan vermesi lazım. İşte liposuction'ın üstünlüğü budur. Bu çıkıntılar liposuction ile tamir edilir. Kişi isterse 20 kilo versin eğer liposuction'a ihtiyacı varsa; şekil bozukluğundan kurtulamaz. Bir keresinde şişman bir hasta bana geldiğinde "Lütfen kilonuzu verin öyle gelin" dedim. Bir hastam tam 22 kilo verip geldi. Vücut olarak incelmişti ama çıkıntıları aynen duruyordu. Bunlar zayıflamakla gitmez. O hastamın durumu liposuction için idealdi.

Lazer liposuction'dan sonra hasta ne zaman denize girebilir?
Bir hafta sonra bile denize girebilir yeter ki delikler kapansın. Çok nadir 10-15 gün beklemek gerekir. Morarma olduysa o bölgeler özel bir fondötenle kapatılır. Bu fondöten o bölgeyi güneş ışığından korur. Morluklar güneş ışını ile leke bırakabilir.

HER YERE YAPILIR
Liposuction göbekte birikmiş yağlar için de çözüm olabilir mi?
Evet ama bu yöntemi yalnızca göbek için düşünmeyin. Liposuction her yer için çözümdür. Yüzden başlayarak aşağıya kadar her yerde kullanılabilir. Burna bile ameliyat esnasında uygulanabiliyor. Gıdı yanak ve memeler için de tercih ediliyor. Erkekler ise özellikle memeler için tercih ediyor. Kollar en çok da karın için kullanılıyor. Bütün bel sırt kalça basenler uyluk bölgeleri diz içleri ayak bilekleri ve baldırlar için de uygulanabiliyor.

Bir günde 4 beden incelin
Baştan aşağı liposuction yaptığınız hastalarınız var mı?
Liposuction yağ emmedir. Bu tekniği kullanarak vücut heykeltıraşlığı yapıyorsunuz. Gıdıdan başlayıp; kolları karnı beli sırtı bacaklardaki ve kalçadaki her şeyi toplayabiliyoruz. Hasta 2 hatta 4 beden küçülebiliyor. Baştan aşağı yaptığımda kişinin yağ miktarına bağlı olarak bu ameliyatın süresi 3-6 saat arasında değişir. Çok yağ alınanlar; bir gece hastanede yatar ertesi gün taburcu olur.

Ağrı olmaz. Sadece 1-2 litre yağ aldıklarımız hemen evlerine gider. Ağrı sadece kalkarken ve otururken olur. Bütün vücutlarına kontür uyguladığımız hastalara liposuction sonrası fizik tedavi veriyoruz. Bunlar ultrasonla masaj yaptırarak ya da LPG gibi aletlerden geçerek çok daha düzgün şekilde iyileşiyor. Spor özellikle yüzme çok faydalı. Ne kadar hareket olursa daha düzgün iyileşme oluyor. Hastalar ameliyattan sonra denize girebiliyor. Hemen ertesi gün rahatlıkla duş alabiliyor.

Baştan aşağı liposuction yaptırıp vücudunu düzelten biri denize girse etraftan bakanlar onun durumunu anlar mı?

Bu tarz bir operasyon yaptıran biri; istediği zaman bikini giyip rahat rahat denize gidebilir. Kimse de onunu durumunu anlamaz. Tedavi öncesindeki pelte pelte vücut pırıl pırıl ve dinç bir vücuda dönüşür.