Lazer epilasyon cihaz isimleri ve işlevleri.

Nd-Yag lazer: 1064 nm. dalga boyundaki lazer ışınlarının genel adıdır. Varis tedavisinde epilasyonda ve cilt gençleştirmede kullanılır.

Yoğun ışık terapisi: İngilizce’deki kısaltmasıyla IPL (Intense Pulse Light) olarak da bilinen ve lazerden sonra ortaya çıkan ancak lazer gibi tek renk ışık değil birkaç renk ışıktan meydana gelen; yine içerdiği ışık renklerine göre akne leke epilasyon cilt sıkılaştırma gibi farklı tıbbi kullanım alanları bulunan bir sistem.

Diod lazer: Dalga boyu 800-880 nm. civarında olan lazer sistemi. Daha çok istenmeyen tüyler ve mavi renkli kılcal damar tedavilerinde etkilidir. Yüzdeki tüylenmelerin giderilmesinde diğer sistemlere oranla çok daha etkin olduğu belirlenmiştir.

Alexandrite lazer: Dalga boyu 745- 755 nm. civarında olan lazer sistemi. Son dönemde soğutma sistemlerinin de oldukça ilerlemesiyle birlikte epilasyon amacıyla en yaygın kullanılan sistem olarak öne çıkıyor. Varis tedavisi ve diğer tüm lazerler gibi cilt gençleştirme amaçlı da kullanılabilir.

Plasmalite FPL Digital patentli floresan filtre teknolojisi sayesinde zararlı ışınları yararlı ışınlara çevirip enerji yoğunluğunu istenilen dalga boylarında verebilen bir sistemdir. Plasmalite FPL Digital floresan ile filtre edilmiş ışık kullanarak ciltteki melaninhemoglobin ve kolojeni seçici olarak hedefler. Filtrelenmiş ışığı dokudaki hedef kromoforlara safir kristal dalga kılavuzu ile iletir. Epidermiste oluşan zararlı ısıyı en çabuk emebilen kristal safirdir. Isıyı en çabuk emebilen ve otomatik olarak soğutabilen safir kristali hem yan etkisiz hem de ağrısız bir tedavi sağlar.

Plasmalite FPL Digital aşağıdaki durumların tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır:

• Vasküler lezyonların ortadan kaldırılması/ağartılması (telenjiyektazi hemanjiyom örümcek damarlar vb.).

• Hiperpigmentasyonların ortadan kaldırılması/ağartılması.

• Deri dokusundaki ince çizgilerin kolojen stimülasyonu ile düzeltilmesi (invazif olmayan hızlı yüz gerilmesi).

• Diskromilerin düzeltilerek deri renginin düzenli hale gelmesi.

• Gözeneklerin küçültülmesi.

• Kalıcı epilasyon/kıl azaltma

• Akne akne izi skarlar ve keloidlerin iyileştirilmesi.

• Göz çevresindeki koyu renk halkaların tedavisi

• Dövme silme/ağartma.