Botoks Yüz Estetiği konusunda en sık yapılan uygulamalar arasındadır. Özellikle genç yaşlarda yüzde daha erken oluşan kırışıklıkların yokedilmesinde ve yüz gençleştirme konusunda botoks önemli bir estetik uygulamadır. Botoks sinirle gelen uyarı sinyalinin kasa ulaşmasını öneler böylece botoks uygulanan kas kasılamaz gevşer. Buna bağlı olarak o mimik kasının oluşturduğu yüz çizgisi düzleşir. Botoks kas dokusuna ya da başka bir dokuya zarar vermez. Etkisi tamamen geçicidir. Botoks etkisi doğru uygulandığında 3-6 ay kadar sürecektir.

Botoks soğuk zincirle gelen belli oranda sulandırılarak yüze enjekte edilen bir maddedir. Daha fazla hastaya uygulanmak için haddinden fazla sulandırıldığında etkisi oluşamayabilir ya da çok kısa sürebilir. Bu nedenle ilacın kendisinden dahi ucuz bir uygulama yapılıyorsa şüphelenmek gerekir.

Botoks uygulaması en çok alın çizgileri göz kenarındaki kaz ayağı denilen kırışıklar iki kaş arası göz altı kırışıklıklarına uygulanır. Bazen mevcut çizgiler çok derin ise sadece botoks uygulaması yeterli olmayabilir bu durumda hyaluronik asit yapısındaki dolgular birlikte kullanılabilir. Uygulama 10-15 dakika sürer. Yüzde hafif kızarıklık oluşabilir. Bunlar ertesi güne kadar düzelecektir. Düzenli olarak 6 ayda bir botoks yapılırsa birkaç uygulamadan sonra yüz çizgileri azalacaktır.
Botoks etkisi uygulamadan sonra 5-7 gün içinde oturur.