Gülme kızma şaşırma gözleri kısma gibi hareketler sonucu yüzümüzdeki mimik kasları hareket eder ve buna bağlı olarak üzerindeki ciltte de dinamik çizgilenmeler oluşur. Yıllar içinde bu hareketlerin tekrarlanması sonucu ciltte oluşan dinamik çizgilenmeler kalıcı hale gelir ve kırışıklıklar ortaya çıkar. En sık ortaya çıkan dinamik çizgiler alın kaşlar arası göz kenarları ve ağız çevresinde görülür. Alın ve göz kenarlarındaki çizgiler kişiye daha yaşlı bir görünüm kaşlar arasındaki çizgiler ise kişiye çatık kaşlı kızgın bir bakış ifadesi verir. Kişinin mimiklerini kullanma alışkanlığı güneşe maruz kalma süresi cilt ve kas yapısı yaş ve cinsiyetine göre bu kırışıklıklar da değişik derecelerde olur.

Botoks (Botulinum toksini) Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir. Botoks sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyip sinir iletimi durdurarak etkisini gösterir. Sinir iletiminin durması sinirin ulaştığı organın işlevlerinin azalmasını ya da tamamen kaybolmasını sağlar. Botoks’un etki mekanizmasından tıpta birçok alanda yararlanılmaktadır. Plastik cerrahi alanında ise genellikle mimik kaslarının hareketleri ile ortaya çıkan yüzdeki çizgilenmeleri azaltmak ve aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacı ile 15 yıldır kullanılmaktadır. Amerikan ilaç araştırma dairesi FDA’nın da onayladığı Botoks tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Mimik kaslarına botoks uygulanarak bu kasların hareketleri zayıflatılabilir kas hareketlerindeki azalma üzerindeki derinin kas hareketleri ile katlanmasını ve katlanmaya bağlı çizgilenmeyi de azaltır. Bu şekilde yaşlı ve kızgın olarak görünen yüz ifadesinde de belirgin bir düzelme sağlanır.

Botoks ter bezlerine uygulandığında ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletim de durdurularak ter bezlerinin çalışması azaltılabilir. Vücudun en çok terleyen bölgeleri avuç içleri ve koltuk altı bölgesidir. Aşırı terleme ve buna bağlı ter kokusu şikayeti olan kişilerin terleyen bölgelerine botoks uygulandığında şikayetlerinde düzelme sağlanır.

Botoks mikroenjeksiyon şeklinde uygulanır. Mimik kaslarının hareketlerinde azalma istendiğinde mimik kaslarının içine terleme şikayetinin azalması istendiğinde cilt içine enjeksiyon yapılır. Botoks’un etkisi enjeksiyonu takiben 3-7 gün içinde etkisi ortaya çıkar ve etki süresi 3-8 ay olmakla beraber ortalama 4-6 aydır. Terleme nedeniyle uygulandığında etki estetik uygulamalara göre daha uzun sürmektedir. Botoks etkisini yitirdiğinde uygulama tekrarlanabilir

Botoks bu konuda eğitim almış uzman doktorların uygulaması gereken bir ilaçtır. Aksi takdirde hem etkisi tam olmayabilir hem de geçici göz kapağı düşüklüğü gibi problemler ortaya çıkabilir. Bir plastik cerrahi uzmanı tarafından botoks uygulaması yapıldığında riskleri yok denecek kadar azdır. Uygulama sırasında hafif bir ağrı hissi oluşabilir. Uygulama sonrası geçici bir şişlik kızarıklık ya da morarma oluşabilir. Buz tatbiki ile uygulama anındaki rahatsızlık hissi ve uygulama sonrası olası şişlikler azaltılabilir.

Botoks uygulamasından hemen sonra yüz yıkanabilir makyaj yapılabilir. Uygulama sonrası 4 saat süreyle yatılmamalı ve enjeksiyon yapılan bölgelere iki gün masaj yapılmaması önerilir. Yine iki gün için ağır egzersiz programlarına ara verilmelidir.

Botoks ile ciltteki kırışıklıklardan kurtularak daha genç daha diri ve daha sağlıklı bir görünüm sağlanır.