Çok çalışıyorlar tatil nedir bilmiyorlar. Üstüne üstlük durmadan şehir şehir ülke ülke geziyorlar. Peki ünlü isimler nasıl zinde kalıyor? Kim ne 'suyu' içiyor? Hangi su neye iyi geliyor?

Kimi parti toplantılarında kimi konser telaşında kimi iş koşuşturmacasında. Hepsinin ortak derdi ise düzensiz beslenme kilo alma ve aşırı yorgunluk...

Arada bir kendilerini forma sokacak daha canlı kılacak fırsatlar buluyorlar bereket. Tıpkı geçen hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı gibi. Başbakan önce yerel seçimler için günde birkaç miting birden gezdi. Ardından ABD Başkanı Barack Obama'yı ağırladı. Siyasî gündem biraz rahatlayınca soluğu Hatay'daki bir otelde aldı. Başbakan'ın burada sık sık havuç suyu içtiği anlatıldı. Çünkü havuç suyunun en önemli özelliği güç kuvvet ve zindelik kazandırması. Erdoğan bununla yetinmedi son dönemde moda olan ıspanak ve maydanoz suyu da içti.

Erdoğan'ın yaklaşık iki yıl önce uyguladığı ve 10 kilo verdiği diyet programında bol bol nar ve portakal suyu içtiği konuşulmuştu. Ayrıca öğle yemeklerinde kefir içtiğini sık sık yineliyordu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün en favori içeceğinin armut suyu olduğunu bilmeyenimiz yok artık. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal taze sıkılmış havuç suyu sevenlerden.

Sadece siyasî liderler değil sanat dünyasının ünlü kadınları da taze sıkılmış meyve ve sebze sularına rağbet ediyor. Kimi yüz güzelliği kimi zayıflamak kimi de sağlıklı yaşamak adına ne duyduysa ne bildiyse ve neyin faydasını gördüyse sıkıp sıkıp suyunu çıkardı ve içti... Çünkü bitki uzmanları ve diyetisyenler tarafından sık sık 'Şu meyvenin bu sebzenin suyunu için' diye teşvik edildiler. Düşünün artık Teoman bile konserlerinde alkollü içki yerine artık elma suyu içiyor. Sezen Aksu kilo vermek uğruna mısır püskülü haşlıyor. Sibel Can ananas suyu içerek zayıflıyor Hülya Avşar kiraz sapı suyuyla formda kalıyor.

Dikkat ederseniz bir süredir değişmez iki alışkanlığımız olan çay ve kahvenin pabucu çoktan dama atıldı. Hatta aşırı çay tüketiminin kansızlığa fazla kafeinin de kansere yol açtığı haberleri giderek yayıldı. Bu yüzden küçükten büyüğe fakirden zengine ünlüden ünsüze herkesi bir bitki çayı merakı sardı ve hemen ardından meyve sebze suyu içme eğilimi baş gösterdi. Artık restoranlarda bile kolaylıkla havucun elmanın ananasın armudun üzümün narın suyunu bulabiliyorsunuz. Hatta hepsinden bir kokteyl hazırlatabiliyorsunuz.

Artık herkes biliyor ki sebze veya meyveleri yemek yerine sularını içmek daha büyük fayda sağlıyor. Çünkü suyun vücuda karışımı daha kolay. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'na göre havucun salatasını yapıp yemek ya da bir karnabaharın yemeğini yapıp yemekle bunların suyunu içmek aynı oranda fayda sağlamaz. Çünkü bir yemeğin içine su tuz biber yağ salça veya yağ girince kimyası değişiyor. Dolayısıyla bitkilerin önleyici ya da tedavi edici gücünden istifade edemiyorsunuz. Bitkiler suda kaynatılıp taze ve ılık olarak tüketilmeli. Meyve ve sebzeleri ise sıkıp taze olarak içmek gerekir.