Yağlı Cilt Temizliği Gerçekten Zordur


Yağlı ciltler en sık rastlanılan cil tiplerinden biridir. Yağlı ciltler yağlı ve parlak görünüme sahip olan gözenekleri açık cilt türüdür. Yağlı ciltler parlak olmalarına rağmen soluk görünürler. Geniş gözenekleri ve genelliklede siyah noktalara sahiptir. Sivilceler en kolay bu cilt tipinde oluşmaktadır.


Yağlı cilt temizliği için her gün sabah akşam olmak üzere bol su ve doğal sabun hatta temizleme losyonu kullanılabilir. Ancak daha fazla yıkamayla daha temiz ve sağlıklı olacağını düşünmek pek te gerçekçi değildir. Sık sık yıkanan yüz daha fazla yağ salgılanmasına neden olacaktır. Ayrıca etkisi yüksek sabun kullanmak derinin yağını alıp ciltte pullanmaya neden olabilir.


Hepimizin yaptığı en büyük yanlış bu cilt tipini nemsiz bırakmaktır. Çünkü yağı dengelemek için kullandığımız ürünlerin çoğu cildimizi nemsiz bırakmaktadır. Özellikle otuz yaşını geçmiş olanlarda göz ağız etrafı ve göğüs bölgesinde nem daha kolay azalacağından günde 2 defa nemlendirici kullanmak yarar sağlar. Ayrıca cilt temizlenirken alkol içeren temizleyiciler kesinlikle kullanılmamalıdır.


Günde 2 litreden fazla su içmek cildimize yapabileceğimiz en büyük iyiliklerden biridir. Kozmetik ürünleri seçerken kendi cildimize uygun olanı seçmek makyaj öncesi antiseptik gündüz kremi kullanmak faydalıdır.


Genellikle yağlı ciltler için üretilmiş kozmetik ürünler tercih edilmelidir. Yağ bezi aktivitesini azaltacak antiseptik gündüz kremleri makyaj öncesinde kullanılmalıdır. Özellikle aktif içeriğinde benzoil peroksit içeren ürünler tercih edilmelidir. Gerektiğinde antiseptik bir gece kremi de kullanılabilir. Alın burun ve çene gibi bölgelerdeki aşırı yağ makyajın yamalı görünmesine neden olabilir. Bunu engellemek için özellikle salatalık sütü aşırı yağlı alanlara uygulandıktan sonra makyaj yapılmalıdır.