Samsun 19 mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Karacalar kepçe kulakların geriye yapıştırılarak tedavi edilebileceğini söyledi.

Karacalar yaptığı açıklamada bir mankenin yapıştırıcı kullanarak kulaklarını geriye yapıştırması ile gündeme gelen konunun magazin haberi olarak sıkça kullanıldığını ancak konunun estetik cerrahlar açısından oldukça alışılmış bir durum olduğunu belirtti. ‘’Biz estetik cerrahlar kulaklarını geriye doğru yapıştırmayı deneyen hastalarla sıklıkla karşılaşırız.

Bu bize şaşırtıcı gelen bir durum değil'’ diyen Karacalar kepçe kulak sorunu olan kişilerin zaman zaman bu yola başvurduklarını bazılarının da saç modelleri ile kulaklarını gizlediklerini anlattı. Kulağı geriye yapıştırma yönteminin aslında bir tedavi yöntemi olduğunu vurgulayan Karacalar kepçe kulak sorunu olan çocukların doğumdan sonraki ilk aylarda kulaklarının geriye yapıştırılarak tedavi edildiğini söyledi.

Bu yöntemde yapıştırıcı yerine antimikrobik özelliği olan bantların kullanıldığını kaydeden Karacalar şunları söyledi: ‘’Bu bantlar özellikle kulağın yumuşak olduğu ilk bir yaşta etkili olabilmektedir. Anneden geçen östrojen özellikle ilk aylarda kulağı çok kolay şekil alabilen bir halde tuttuğu için kepçe kulak ya da kulakta şekil bozukluğu olan çocuklara bu yöntem uygulanır.

Burada önemli olan tedaviye erken yaşta başlamaktır. Yani kulağa kadar erken müdahale olursa tedavi şansı o kadar yüksek olmaktadır.'’ Karacalar bu yöntemin kulaklar sertleşmeye başladıktan sonra ise kullanılamadığını vurguladı.

Zaman