Meme Büyütme
Meme büyütme ameliyatı en sık uygulanan estetik cerrahi ameliyatlar arasındadır. Meme altı veya göğüs kası altına silikon protez (implant) yerleştirilerek yapılır. Meme büyütme ameliyatına olan ihtiyaç farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Kimler için Uygundur?
Kişi memeleri çok küçük olduğu için kendini rahatsız hissediyorsa kıyafetler çoğunlukla kalça ve bel bölgesine iyi oturup göğüs bölgesine bol geliyorsa mayo bikini veya üst bedene oturan kıyafetler giymekten utanıyorsa Çocuk emzirme sonrasında memelerde gevşeme ve küçülme olmuşsa Kilo vermeye bağlı meme şekli ve boyutunda değişiklik görülmüşse Bir meme diğerine göre belirgin olarak küçükse meme büyütme ameliyatı uygun çözüm olabilir.

Meme Büyütme Nasıl Sonuç Verir?
Meme hacmini artırır ve dikleştirir Vücut ölçülerini ve böylece görünümü dengeler Beden imajını iyileştirerek kendine güveni artırır.

Meme Protezi (İmplant) Çeşitleri Nelerdir?
Meme büyütme ameliyatında kullanılan protezlerin tümünün dış çeperi katı silikondan oluşmaktadır. İçeriği sıvı (serum fizyolojik) veya silikon jel olabilir. Şekil olarak damla şeklinde (anatomik) ve yuvarlak olanlar mevcuttur. Yüzeyleri ise düz veya pürtüklü olabilir. Hepsinin avantaj ve dezavantajları vardır. Muayene sırasında kişiye uygun protez seçimi yapılır.

Kesi Nereden Yapılır?
Silikon protezin yerleştirilebilmesi için vücutta yapılacak olan kesi:Meme altı Areola (meme ucunda kahverengi alan ) ile beyaz meme cildi arası ya da Koltukaltından yapılabilir

Ameliyat Öncesi Muayene
Ameliyatta kullanılacak olan silikon protezin şekli boyutu içeriği hangi plana (meme altı /kas altı) koyulacağı nereden kesi (meme altı meme ucu koltukaltı) yapılacağı muayene sırasında kişinin meme yapısı göğüs kafesinin şekli cilt kalınlığı değerlendirilerek belirlenir.

Meme Büyütme Ameliyatı ve İyileşme Süreci
Genel anestezi altında veya lokal- sedasyon ile yapılabilir. Ameliyat süresi yaklaşık 2 saattir. Aynı gün taburcu olunabilir. Genel olarak hastanede kalış süresi 1 gecedir. Protezin kas altına yerleştirildiği durumlarda biraz daha fazla ve kol hareketleriyle artan ağrı görülebilir. Bu durum ağrı kesici tedavi ile kontrol altına alınabilir.

Genel olarak 3 -7 günde işe dönülebilir. Ameliyat sonrasında 3-4 hafta boyunca gece- gündüz korse görevi gören bir sporcu sütyeni kullanılır. Normal aktivitelere 1 hafta içinde dönülebilir. Ağır spora başlamak için 6- 8 hafta beklenmesi gerekir.

Meme Dikleştirme
Meme dokusunun olması gereken yerden daha aşağıda konumlanması meme sarkıkılığı olarak adlandırılır. Meme sarkıklığı yaşlanma kilo alıp verme ve hamilelik/emzirme gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan ve oldukça sık görülen bir sorundur. Meme sarkıklığı meme başının konumuna göre derecelendirilir. Meme başının olması gereken konumdan daha aşağıya doğru yer değiştirmesinin dercesine göre hafif orta veya ileri dereceli meme sarkıklığı ortaya çıkabilir. Meme Dikleştirme ameliyatının amacı meme başının kan dolaşımı ve duyusu(hissi) korunarak olması gereken ideal pozisyonuna taşımak olarak özetlenebilir. Bu amaca ulaşmak için meme sarkıklığının derecesine göre seçilecek uygun yöntemler kullanılır. Hafif meme sarkıklıklarında sadece meme çevresinden yapılan kesiler ile meme dikleştirme sağlanabilirken daha ileri seviyeli meme sarkıklıklarında vertikal ya da ters-T tekniklerinin kullanılması daha iyi sonuçlar verir.
Vertikal yöntem ile meme tabanı daraltılıp bir iç sütyen yaratılabilir. Bu nedenle vertikal teknik hem daha az kesi ile yapılabilmesi hem de daha dolgun ve projeksiyonu fazla meme dikleştirme sağlayabilmesi nedeniyle günümüzün popüler ve tercih edilen tekniği haline gelmiştir. Eğer orta ve ileri dereceli sarkıklık ile birlikte yetersiz hacim de söz konusu ise tatmin edici sonuçlara ulaşmak için meme büyütme ameliyatı ile birlikte yapılması daha uygun olabilir. Bu yaklaşımın bir diğer avantajıda yapılacak kesinin daha kısa tutulabilmesidir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı
Meme dikleştirme ameliyatı sıklıkla genel anestezi altında uygulanır. İşlem süresi 60-120 dakika arasında değişmektedir. Hastanede yatış süresi genellikle 1 gecedir. İşe dönüş süresi 3-5 gün arasında değişmektedir.Ameliyat sonrası dönemde bazı aktivitelerden belli bir süre ile uzak durmanız gerekebilir. Ameliyat sonrası dönemde doktorunuzun önerilerine uyum göstermeniz büyük önem taşır

Meme Küçültme
Büyük hacimli memelerin ağırlığı sırt boyun ağrısı ve cilt problemleri başta olmak üzere birçok sağlık sorununa yol açar. Estetik açıdan değerlendirildiğinde ise çoğu zaman vücut ölçüleriyle uyumsuzluk gösteren bu durum kadınlarda önemli oranda özgüven eksikliğine neden olur. Sosyal olarak da hayatı kısıtlayan kişinin rahat hareket etmesini üzerine uygun kıyafet bulmasını sportif faaliyetlerde bulunmasını zorlaştıran duruşunda bozulmaya neden olan ve toplum içinde tedirgin olmasına yol açan oldukça sıkıntılı bir durumdur.
Redüksiyon mamoplastisi olarak da adlandırılan meme küçültme ameliyatıyla memenin hacmi küçültülürken aynı zamanda sarkma da toparlanır. Memeye daha dik ve güzel bir şekil verilerek vücut ölçüleriyle uyumlu hale getirilir.

Meme Küçültme için Kimler Adaydır?
- Vücut ölçülerine göre çok büyük memesi olan
- Meme ucu aşağıya doğru bakan ağır ve sarkık memesi olan
- Bir memesi diğerine göre daha büyük olan - Memelerin ağırlığına bağlı sırt boyun ve omuz ağrısı çeken
- Meme altındaki ciltte pişik irritasyon (kaşıntı kızarıklık akıntı) mantar enfeksiyonu olan
- Sütyen askıları omuz ve sırtını kesen
- Meme büyüklüğü ve ağırlığına bağlı olarak fiziksel aktiviteleri kısıtlanan
- Memelerinin büyüklüğü nedeniyle mutsuz olan her kadın meme küçültme adayıdır.
Meme küçültme için genellikle memelerin tam olarak gelişimi beklense de gerektiğinde her yaşta yapılabilen bir ameliyattır. Çocuk doğurma ve emzirme meme boyutları ve şekli üzerinde öngörülemeyen etkilere sahiptir. Çocuk sahibi olmadan önce meme küçültme ameliyatı yapılan hastalarda çocuk sonrası olacak olan değişikliklere bağlı olarak gerekirse tekrar düzeltme yapılabilir.

Meme Küçültme Nasıl Yapılır?
Ameliyat öncesinde memenin şekli boyutu cilt kalitesi meme ucunun yerleşimi değerlendirilir ve ölçümler yapılır. Bu ölçümlere göre memenin ne kadar küçültüleceğine ve dikleştirileceğine karar verilir. Kesi yerleri belirlenir. Genellikle kesiler meme başı çevresi (kahverengi alan) ve meme başı ile meme altı kıvrımı arasında kalan dikey bir çizgiden oluşur. Memenin büyüklüğüne göre bu kesilere meme altı kıvrımına oturtulan üçüncü bir kesi eklenmesi gerekebilir. Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir ve 2-4 saat sürer.
Ameliyat sırasında meme başı yukarıya alınır. Fazla meme dokusu yağ dokusu ve cilt çıkartılarak meme yukarıya doğru toparlanıp dikleştirilerek küçültülür.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci
Ameliyattan sonra 4 hafta kadar korse görevi görecek bir sütyen giydirilir. Ameliyat sonrası dönem çok ağrılı değildir. Ortalama 5-7 gün sonra işe dönülebilir. Ağır kol egzersizleri yaklaşık 6-8 hafta kısıtlanır. Ameliyatın olası komplikasyonları arasında infeksiyon kanama his kaybı yara problemleri sayılabilir.

Sonuç Kalıcı mıdır?
Aşırı kilo alıp verme veya hamilelik durumu olmadığı sürece meme şekli ve boyutu hemen hemen aynı kalır. Ancak yerçekimi ve yaşlanma etkileri nedeniyle seneler içerisinde memenin görünümünde oluşabilecek değişiklikler için dikleştirme ameliyatı yapılarak tekrar genç kontürlü bir meme elde edilebilir.

Meme Küçültme Sonuçları
Meme küçültme sonrasında kişi daha küçük ve daha dik memelere sahip olur. Ağırlık hissetmeden özgürce spor yapabilir. Fiziksel aktivitelerini gerçekleştirebilir. Meme küçültme sonucunda meme boyutlarında belirgin fark olacağından bu yeni beden imajına alışmak gerekebilir. Genellikle meme küçültme sonrası hastalar fiziksel ve sosyal açıdan rahatlayarak yeni imajlarıyla mutlu olmaktadırlar. Ameliyata bağlı yara izleri zaman içerisinde silikleşir ancak kaybolmaz. Kalacak olan iz miktarı kişiden kişiye değişir. İzler sütyen ve kıyafetlerin içinde kalacağından açık dekoltesi olan kıyafetler giyilse bile görünmezler.