Aşırı büyük ve sarkık memeler bayanlarda psikolojik rahatsızlığın yanı sıra sırt ağrısı deri pişikleri aktivitelerde kısıtlamalar sportif faaliyetlerde bulunamama deri enfeksiyonları omurilik hastalıklarında ağrıları arttırma gibi şikayetler oluşturabilmektedir. Bazı hastalar ise kilolarının çok fazla olmadığı; fakat meme dokularının büyük olduğundan dolayı daha fazla kilolu göründüklerini ayrıca normal bedenlerine göre kıyafet giyememekten yakınırlar. Bayanlarda meme büyümesi çoğu kez doğum veya gebeliklerden sonra gerçekleşse de bazı kişilerde çok genç yaşlarda hızlı büyümeler ortaya çıkabilmektedir. Ailesel veya hormonlara aşırı duyarlılık gibi nedenlerle ortaya çıkan bu hallerde genç kız normal sosyal yaşantısında güçlükler çekebilmektedir. Erken yaşta sürekli öne eğilerek göğüslerini gizlemeye çalışan kızda sırtta kambur gibi bir görünüm oluşturan bozulmuş bir sırt pozisyonu (kamburlaşma) ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca meme derisinde pişikler veya sırt ağrıları gibi diğer sorunlar da hastaların hayatını olumsuz yönde etkilemektedir.

Bu tür hormonsal nedenlerle genç yaşta göğüsleri aşırı büyüyen hastalarda bazen yaşının ilerlemesini beklemeden erken yaşta operasyonlar yapılabilmektedir. Bu hastalarda henüz doğum yapmadıkları için göğüsdeki süt kanallarını en az düzeyde etkileyecek bir yöntem seçilmelidir. Burada unutulmaması gereken bir husus da aşırı derecede büyük dokuları olan bir hastanın; tedavisi sadece estetik amaçla yapılan bir lüks olmayıp tedavi ile birçok şikâyetleri gerileyebileceğinden dolayı neredeyse bir hastalığın tedavisi gibidir. Bu hastalar "estetik ameliyatı oluyorum" gibi hissetmemelidir. Çünkü operasyon sonrasında birçok şikâyetleri azalacak yaşam kalitesi artacaktır.

Meme küçültme işlemini basitçe açıklamak gerekirse; fazla deri yağ ve bez dokularının alınması ve sarkmış olan meme başının tekrar eski konumuna getirilerek dik halinin oluşturulmasıdır. Bu işlem sonuç olarak bazı kesilerle gerçekleştirilir ve belli bölgelerde mutlaka izler olur. Estetik cerrahlar bu izleri tamamen yok edemezler fakat gizleyerek (meme altına meme başının çevresine) daha az belli olmasını sağlayıp hasta ve partnerinin bu durumdan rahatsız olmasını engellemeye çalışırlar. Bir meme dokusunun küçültülmesi ve dikleştirilmesi için bugüne kadar birçok teknik ortaya konmuştur. Bunlarda en genel olarak söylenebilecek hastanın dokuları ne kadar fazla ve sarkık ise yapılacak kesi o derece daha fazla olacaktır. Buna karşılık hastadaki deformasyon ne kadar az ise buna uygun bir teknik seçilerek daha az kesilerle ve daha az izlerle bu işlemler yapılabilecektir. Ne kadar ve ne şekilde iz kalacağı seçilecek teknik ile hastanın deri yapısına (kişinin iyileşme şekline) bağlıdır. Bazı hastalarda ne kadar kesi yaparsanız yapın izler çok iyi bir şekilde olgunlaşmakta ve son hali çok memnun edici olabilmektedir. Bazen de deri yapısından dolayı izler hemen azalmamakta ve ilave işlemler gerekmektedir. Hastalarda meme dokularının miktarı yaş eşlik eden hastalıkları ve deri yapıları dikkate alınarak uygun bir yöntem seçilmelidir.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi

Göğüs küçültme işlemi öncesinde her hastanın detaylı bir muayenesi yapılarak tüm şikâyetleri ve beklentileri dinlenmelidir. Yapılabilecek ameliyat ve olası sonucu hakkında hasta bilgilendirilmeli eğer mümkün olursa daha önce yapılmış örneklerle hastaya ameliyat hakkında daha gerçekçi bilgiler verilmelidir. Ameliyat olmaya karar veren hastanın eğer kullanıyorsa sigarayı 1–2 hafta önceden bırakması önerilir. Ayrıca meme küçültme ameliyatından önceki günlerde her gün belli bir süre yürüyüş veya kendisine uygun bir spor aktivitesiyle solunum egzersizleri yapması alacağı narkozu ve sonrasında uyanmayı kolaylaştıracaktır. Bu konuda doktorunuz size program hakkında yardımcı olacaktır.

Ameliyattan önce hasta eğer düzenli meme taramalarına gitmiyorsa ultrason veya mamografi ile memenin durumunu ameliyat öncesi değerlendirilebilir. Öncelikli yapılan bu test hastanın daha sonra takiplerinde ve taramalarında kolaylıklar sağlayabilir. Testin yapılıp yapılmayacağı veya ne şekilde yapılacağına cerrah karar verir.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi

Meme küçültme ameliyatı öncesi dönemde hastanın yakınları ve diğer çevresi tarafından birçok şekilde eleştiriler alması olasıdır. Bu şekilde bazen doğru olmayan bilgilendirmelerle hastanın stres düzeyi artabilir ve bu da ameliyat gününe yansıyabilir. Unutulmaması gereken bir konu hastanın ameliyat günü kendisini rahat hissetmesidir. Biraz stres veya korkunun normal olmasının yanı sıra aşırı derecede kaygılanma genellikle hastanın kulaktan dolma bilgilerle rahatsız olmasına bağlıdır. Bundan dolayı karar verdikten sonra hastanın meme küçültme operasyonu ile ilgili olarak sadece bu konuda doğru bilgileri olan kişilerle tartışması uygundur. Bu dönemde herhangi bir problemi olduğunda doktorunu arayarak onunla doğrudan irtibata geçebilmeli ve gerekli yardımı alabilmelidir.

Meme Küçültme Ameliyatı Teknikleri ve Süreci


Hastalar ameliyat günü randevularına uygun olarak hastaneye gelirler ve ameliyattan önce 6 saat kadar aç kalmaları istenir. Ameliyattan önce hastanın genel sağlık durumunu araştıran bazı kan testleri yapılır. Genel olarak Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] ameliyatları 2-3 saat kadar sürerler ve genel anestezi altında gerçekleştirilirler. Hastalar ameliyattan çıkınca birkaç saat içerisinde ayağa kaldırılır ve yürümeleri teşvik edilir. Çoğu hasta 24 saatlik bir izleme sonunda taburcu edilirler. Ameliyattan sonra birkaç saat bir şey yeme içmeye müsaade edilmez. İlk saatlerde ortaya çıkabilen ağrı problemleri oluşması durumunda cerrah tarafından süratle gerekli tedaviler uygulanır ve hasta ağrılarnın azalması sağlanır.

Ameliyat tekniği olarak bugüne kadar onlarca teknik tanımlanmıştır. Meme küçültme ameliyatı meme dokusunun üç boyutlu olarak şekillendirilmesini gerektiren ve cerrahın teknik bilgiler yanında sanatsal yaratıcılığının da olmasının gerektiği uygulamalardır. Ameliyat tekniklerinin burada detaylı anlatılması mümkün olmayıp çok da gerekli değildir. Ancak Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] ameliyatı olacak hastasının yinede kabaca ne yapılacağını bilmesinde yarar vardır. Bu ameliyatlarda meme derisi ve bez dokusu fazlalığı alınmaktadır. Bu işlem için farklı yerlerden kesiler yapılmakta ve izler genellikle gizlenmeye çalışılmaktadır. Orta derecede büyük olan ve sarkık olan bir meme küçültme işleminde izler meme başı çevresi ve aşağıya uzanan dik bir çizgi buna karşılık çok aşırı derecede büyük olan bir göğüs küçültme hastasında ise bunlara ilaveten meme altında yatay bir iz (ters T) olabilecektir. Deformasyon ne kadar az ise izlerde o kadar az olacaktır. Bazı hastalarda eğer göğüs dokuları çok fazla büyük değillerse deri yapısı da uygunsa hiçbir kesi yapılmadan sadece yağ alma yöntemiyle de küçültme mümkün olabilir. Ancak bu kararın verilebilmesi için hastanın detaylıca muayenesi gereklidir ve bu teknik sadece uygun hastalarda etkili bir sonuç verebilir. Bazen hastanın deri yapısının elastikiyeti iyi olduğunda meme dokusu çok büyük de olsa bahsedilen az izli meme küçültme ameliyatları yapılabilmektedir. Yukarı da bahsettiğimiz gibi bazen çok iyi deri yapısına sahip iyi iyileşme patterni olan hastalarda hastanın kendisinin bile fark etmesi zor olan çok az izler elde edilebilmektedir.


Göğüs Küçültme Ameliyatı Sonrası ve Hasta Memnuniyeti

Hastalarda dikişler deri içlerinden ve gizli olarak yapıldığından pansumanlar açıldığında kişi dikişleri görmez. Sadece kesileri fark eder ve onlarda yapıştırılmış gibi durur. Bir gün içinde kalkıp yürümeye başlayabilir 1-2 günde kendi basit işlerini yapabilir ve her hastada farklı olmak üzere 4-10 günde normal hayatlarına dönebilirler. Hastalarda belli bir süre ağır sportif faaliyetler yasaklanır. Yaklaşık 2 hafta kadar normal sutyen yerine medikal olarak üretilmiş özel sutyenler kullanırlar. Buradaki amaç iyileşme sürecinde olan meme dokusunda gereksiz hareketleri önlemek ve ödemleri kontrol altına almaktır. Meme küçültme sonrasında ilk haftalarda şişlikler gelişmektedir. Bunlar günler içerisinde azalır ama göğüs küçültme sonrası şekillenme aylar içerisinde ortaya çıkar. Hastalar bu süreç sonunda oluşan yeni formdan giderek daha da memnun olmaya başlarlar.

Normal süreçte gerçekleşmiş bir meme küçültme ameliyatında meme başları hafif yukarıya ve dışarıya bakmalı meme başları orta hattan 8-12 cm kadar mesafede olmalıdır (bu her hastada farklılık gösterebilir). Hastalar eğer deniz mevsimiyse ilk aylarda güneş koruyucularla dikiş bölgelerini korurlar. Normal seyreden bir iyileşme dönemi sonrası birkaç hafta da güneşten korunmak kaydıyla deniz veya havuza gidilebilirler.
Bu ameliyatların yaz veya kış yapılması arasında fark olmamakta sadece yaz aylarında birkaç hafta yüzmeye engel durumlar olabilmektedir.

Meme (Göğüs) Küçültme Maliyeti

Sosyal güvenlik kurumları veya özel sigortalar hastanın sağlık heyetlerinden alacakları raporlar sonrasında bazı hastalar için ödeme yapabilmektedir. Bu hastalar gigantomasti denilen aşırı derecede büyük meme dokularına sahiptir. Bunun dışında dikleştirme veya meme küçültme ameliyatları sigortalar tarafından karşılanmamaktadır. Cerrahınızın çalıştığı veya anlaşmasının olduğu hastaneye göre fiyatlar değişebilmektedir. Hastaneler arasında genellikle otelcilik hizmetleri açısından farklar olmakta ve cerrahınız size tam teşekküllü birden fazla hastane seçeneği sunarak farklı fiyat profilleri çıkarabilir. Bu konuda kesin kararın mutlaka muayene sonrasında verilmesi uygundur.

Göğüs (meme) küçültme ameliyatları hakkında bu makale dışında çok daha fazla bilgiler eklenebilir. Burada yazan sadece Op. Dr. Aykut Mısırlıoğlu'nun kişisel tecrübeleriyle ortaya çıkmış bilgiler olup başka hiçbir kurum için bağlayıcı değildir. Ayrıca diğer cerrahlar arasında görüş farklılıkları olabilir. Burada yazanlar her hasta için geçerli olmayıp en ideal bilgi hastanın muayenesi sonrasında verilebilir.