Meme Büyütme (Agumentation Mamoplasti)

Hiç memesi olmayanların normal meme büyüklüğüne memelerinin getirilmesi veya kişinin meme büyüklüğünü küçük görerek daha büyük bir meme istemesi durumunda doğal meme şeklinde memenin büyütülmesi işlemidir.

Genetik olarak memesi küçük olan memesi normal olup kişisel tercih olarak memesini büyütmek isteyen doğum sonrası veya yaşın ilerlemesi sebebi ile meme dokusunda oluşan ileri derecede matrasyon ve atrofi sebebiyle küçülen meme sahibi hastalara uygulanır. Genetik olarak memesi küçük olan hastalara meme büyütme operasyonu hasta 18 yaşını bitirdikten sonra yapılır.

Meme büyütme işlemi protez kullanılarak yapılır. Bütün protezlerin dış kese kısmı silikondur. İçerdeki sıvı kısmı değişir. Protezler meme altına yada kas altına uygulanır. Büyütülecek olan memenin ameliyattan 2 gün önce mutlaka muayenesi yapılmalıdır. Memenin durumu büyüklüğü sarkıklığı hastanın istekleri göğüs ve vücut yapısı değerlendirilir. Hastayla protezin tipi konulacağı yer ve ameliyat giriş yeri paylaşılarak operasyona karar verilir.

Operasyonun yan etkileri; anestezi sırasında ve sonrasında olan rahatsızlıklar ile hematom ve enfeksiyon olarak adlandırılabilir ayrıca %5 oranında fibröz kapsül oluşumu görülebilir. Operasyon sonrası hasta 6 ay boyunca düzenli olarak doktoruna kontrollerini yaptırmalıdır.