Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Milletvekili maaşları düşürülsün
  Milletvekili maaşları düşürülsün

  Haziran 27 2015 |

  CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan’ın eşi yazar Zeki Sarıhan milletvekili maaşlarının düşürülmesini talep etti.

  Zeki Sarıhan’ın gerekçelerini ve olması gereken tutarı da anlattığı o yazısını yayınlıyoruz:

  “7 Haziran seçimleri için aday başvuruları başlayınca 28 Şubat 2015 tarihinde “Aday Adaylarına Çağrı” başlıklı bir yazı kaleme alarak sayısı 2.000’i bulan e-posta adreslerine göndermiş facebook sayfamda da paylaşmıştım.

  MİLLETVEKİLİ MAAŞI 3 BİN LİRA İLE SINIRLANSIN


  Yazı adaylardan şu istekte bulunuyordu: 15.000 lira civarında olan ve ödenek olarak adlandırılan milletvekili maaşlarını 3.000 lira ile sınırlama sözü verin.

  Bu 3.000 lira asgari ücretin üç katı ve emekliliği gelmiş bir öğretmenin maaşının biraz üstündeydi. Kişi başı yıllık gelirin 10.000 dolar olduğu sınıflar arasında büyük uçurum bulunan Türkiye’de bir milletvekilinin kendilerine tanınan diğer bazı ekonomik imtiyazlar bir yana 15.000 lira maaş alması abesti haksızlıktı. Bu para vergiler yoluyla yurttaşlardan alınıyordu.

  15.000 lira maaş birçok adayın iştahını kabartıyor bu maaşa ulaşmak için onları seçimlerde yüklü harcamalar yapmaya zorluyordu.

  ASIL OLAN ALINAN MAAŞI HARCAMA BİÇİMİ DEĞİL

  7 Haziran’dan sonra oluşan Meclis’te milletvekillerinin meslekleri üzerinde yapılacak bir araştırma bunların zaten iş adamı avukat doktor mühendis gibi orta ve üst gelir gruplarına mensup insanlar olduğunu gösteriyor.

  Yazımın beklediğimin altında bir ilgi gördü. Yalnız bir yerel gazetede 4 internet sitesinde yer bulabildi. Facebookta 45 kişi tarafından beğenildi 12 kişi tarafından paylaşıldı. Yalnızca 8 yorum aldı. İzleyen günlerde Cumhuriyet’te haftalık köşe yazısı yazan Ataol Behramoğlu ad vermeden bu öneriyi destekleyen bir yazı yazdı. Yazısı herhalde on binlerce kişi tarafından okunmuştur. Hepsi o kadar… Balıkesir’den aday adayı olan bir öğretmenin seçilirse maaşının yarısını partisinin ilçe örgütlerine bağışlayacağı Ankara’dan bir adayın seçilirse maaş almayacağını vaat etmesi de o günlerin haberleri arasındadır. Parlamentoya girmiş olan bir kadın adayın bir televizyon mülakatında seçilirse milletvekili maaşlarının düşürülmesi için çalışacağını vaat ettiğini de eklemeliyim.

  Seçimlerden sonra iş adamı bir milletvekilinin maaşına hiç dokunmayacağını bununla memleketi olan İzmir’de 50 kıza burs vereceğini açıklaması da olumlu bir öncülüktür. Geçmişte maaşından burs veren bazı milletvekillerinin olduğu biliniyor bundan sonra olması da beklenir.

  Ne var ki asıl olan alınan bu maaşın harcanma biçimi değildir. Bir kanunla bu maaşın sınırlanmasıdır. Milletin vekillerinin ortalama bir yurttaşın hayat standartlarında yaşamayı kabul etmesi böylece çoğunluğun vekili olduğunu kanıtlamasıdır. Böyle bir durum onları halk yararına getirecekleri diğer öneriler ve yaptıkları çalışmalarla birlikte halkın gözünde yüceltecek halkla vekili arasındaki uçurumu azaltacaktır. “Nasılsa yüklü bir maaş alıyor” diye düşünen seçmenlerin varına yoğuna onları masrafa sokmasının önünü de alacaktır.

  YENİ ÖNERİM VEKİL MAAŞI 5 BİN TL OLSUN

  Önerim neden beklediğim ilgiyi görmedi? Sanırım halk bu konuda umutsuz. Sanki “Bal tutan parmağını yalar” hükmü yerleşmiştir ve milletvekillerini bu konuda ikna etmenin imkânsızlığına inanılmıştır. Oysa toplumsal mücadele bu seçim sonuçlarında da görüldüğü gibi imkânsız görülen bazı şeyleri gerçekleştirme potansiyeli taşıyor.

  Yeni dönemde asgari ücret 1.500 lira olursa milletvekili maaşları için 3.000 liralık önerim gene asgari ücretin üç katı civarında olan 5.000 lira olarak güncellenebilir. Zaten seçilmeden önce yeterli geçim kaynaklarına sahip olan milletvekilleri için 5.000 liralık ek bir aylık gelir hiç de az sayılamaz.

  Meclisin yasama çalışmalarına başlayacağı şu günlerde ilk işlerden biri olarak milletvekili maaş konusunun ele alınmasını yeniden öneriyyor bu yazıyı okuyanların öneriyi yayarak desteklemelerini bekliyorum.”

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ben hiç sanmıyorum ama ümit fakirin ekmeğidir.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş