Haberin Tarihi: 23.06.2015 - 08:59


Ölen federasyon başkanının şike itirafları ortaya çıktı
Bir yıl önce hayatını kaybeden Arjantin Futbol Federasyonu Başkanı Grondona'nın rüşvet şike dolu telefon konuşmaları yayınlandı.

Arjantin'de yayın yapan America TV geçen yıl hayatını kaybeden Arjantin Futbol Federasyonu Başkanı Julio Grondona'nın korkunç itiraflarını yayınladı.

1979'dan ölümüne kadar federasyon başkanlığı görevini yürüten Grondona telefon konuşmalarında şike yolsuzluk ve rüşvet olaylarını anlatıyor.

"YARDIMCISINI SATIN ALDIĞIMDAN HABERİ YOKTU"
Grondona bir konuşmasında 1964 yılında Independiente Kulübü başkanı iken Libertadores Kupası'nda iki yardımcı hakemi satın aldığını ve Pele'li Santos ile oynadıkları yarı final maçını iki ofsayt golüyle 3-2'nin rövanşında 2-1 kazandıklarını anlatıyor. Grondona "O maçın hakemi Hollandalı Leo Horn'du. Onu yendim. İki yardımcısını satın aldığımdan haberi bile yoktu" diyor.

KULÜP BAŞKANI İLE DOPİNGLİ OYUNCU PAZARLIĞI
Grondona ayrıca federasyon başkanı iken Lanus başkanı ile bir oyuncunun dopingli çıkmasını örtbas etmek için pazarlık yapıyor. Grondona bir diğer konuşmasında ise Arjantin'de art arda küme çıkan Estudiantes de San Luis'i açıkça desteklediğini ve aldıkları sonuçların arkasında kendisinin olduğunu da itiraf ediyor.

"BOCA'NIN EN İYİ TRANSFERİ HAKEM AMARILLA'DIR!"
Julio Grondona 2013 yılında Libertadores Kupası'nda Boca Juniors karşısında vermediği goller penaltılar ve faullerle Corinthians'ı adeta doğrayan FIFA kokartlı hakem Carlos Amarilla'nın şike yaptığını da doğruluyor.

Grondona bir federasyon yetkilisiyle telefon konuşmasında "Ben sana bir şey söyleyeyim mi Boca Juniors'un son yıllardaki en iyi transferi hakem Carlos Amarilla'dır. Onu satın aldılar" diyor.
Grondona'nın bir diğer skandal konuşmasında ise 2013'te Libertadores Kupası çeyrek finalinde iki Arjantin ekibi Boca Juniors ile Newell's arasındaki maçlara ayarlanmış hakemler Mauro Vigliano ve German Delfino'nun atanma işini organize ediyor.

MARADONA: BİZE GELİP 'FİNALİ KAYBEDİN' DEDİ
Arjantinli futbol efsanesi Armando Diego Maradona da yayını yapan televizyona canlı bağlantı yaparak Grondona ile ilgili şok açıklamalarda bulundu. Maradona penaltılarla Almanya'ya kaybettikleri 1990 Dünya Kupası finalinde Grondona'nın şike yaptığına yemin etti. Maradona "Çocuklarımın üzerine yemin ediyorum. Bizim yanımıza gelip 'Bu kadar yeter geleceğimiz yere kadar zaten geldik. Finali kaybedin' dedi. Ben de küfürler savurup onu kovdum" ifadesini kullandı.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] kralspor