Haberin Tarihi: 06.04.2015 - 15:51

Fenerbahçe'den Trabzon olayı için basın toplantısı
Fenerbahçe Kulübü uğradıkları silahlı saldırıyla ilgili bugün bir açıklama yaptı.
Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı Basın Toplantı Odası’nda Çaykur Rizespor maçının ardından takım otobüsüne yönelik silahlı saldırının ardından bir basın toplantısı düzenledi.

İşte yapılan açıklama;

MAHMUT USLU: "CANIMIZA KASTETTİLER"

Biliyorsunuz iki gün evvel Türkiye ve Fenerbahçe için çok önemli günler yaşadık yaşamaya da devam ediyoruz. Bu olaylardan dolayı Sayın Cumhurbaşkanımız ve eski Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Kısa zamanda bu failler bulunacaktır. Bu sadece Fenerbahçe'ye yapılan bir olay değil çok ciddi bir olay. Olayın özetine gelince tamamen şoföre yönelik bir atış bu. Bazı kamu görevlileri bunun taş olduğunu savundu ancak böyle bir durum yok. Hepimiz itidalli davrandık provakasyona gelmiyoruz ve bekliyoruz. Canımıza kastettiler.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


MAHMUT USLU: "FUTBOLCULARIN PSİKOLOJİSİ HİÇ İYİ DEĞİL"

İnsanları öldürmek istiyorlar ve bazı insanlar bunu anlamakta zorlanıyor. Yalnız bizim otobüs değil hemen önümüzdeki medya mensupları da ölüm tehlikesi atlattı. Bu iş planlanmış bir iştir ve aydınlatılması lazım. Hocamız İsmail 20 cm ile kurtuldu can kaybı olmadı diye konuşuyorlar böyle bir durum yok. Bir otobüs var Fenerbahçe otobüsü de değil ve bu biliniyor. 110 km hızla gidiyoruz ve ateş ediyorlar. Futbolcuların psikolojisi hiç iyi değil. Sow ile ilgili birtakım yazışmalar var Sow da hocasından izin aldı ve Fransa'ya gitti.

TOLGA DENİZ AYTÖRE: "41 KİŞİ ÖLDÜRÜLMEK İSTENMİŞTİR"
Yaşadığımız olayların arifesinde yönetim kurulu toplantısını yaptık değerlendirme ve kararları herkesle paylaşmak için buradayız. Bu eylemin amacı çok açıktır 41 kişi öldürülmek istenmiştir. Bu olay Fenerbahçe'ye düzenlenen bir suikastır. Fenerbahçe Yönetim Kurulu olarak bu eylemi bir bölgeye kendi insanımıza mal etmek gibi bir düşencemiz yoktur. Bu Trabzonspor odaklı bir eylem değildir terör eylemidir. Yönetsel olarak sadece Fenerbahçe camiasının can güvenliği bizim sorumluluğumuzda değil tüm futbol unsurlarının can güvenliği sorumluluğumuzda. Artık bu müsabakaları oynamanın anlamı yok anlatmak istediklerimizin temelinde bu yatıyor. Sakat futbolcuların iyileşmesi için erteleme talep ettiğimiz yönünde haberler var bunlar sığ düşüncelerdir.

TOLGA DENİZ AYTÖRE: "OLAY AYDINLANANA KADAR FUTBOL OYNAMAK İSTEMİYORUZ"
Hiçbir şampiyonluk bir candan daha önemli değil. Bizim bu ligleri şu kadar erteleyin diye bir talebimiz yok şampiyonluğun da bir önemi yok. Önemli olan bu sporun can güvenliği altında yapılmasıdır. Yaşanan olay bizim açımızdan unutulmayacak bir olaydır. Bu olayda Fenerbahçe Spor Kulübü üstüne düşeni en iyi şekilde yapmıştır. Beklentimiz bu olayların takibinin aynı ciddiyetle sonlandırılmasıdır. Biz bu olay aydınlanana kadar futbol oynama eğiliminde değiliz.

AYTÖRE: "BU OLAY TRABZONSPOR - F.BAHÇE HESAPLAŞMASI DEĞİL"
Çok iyi biliyorsunuz ki bunun Trabzonspor - Fenerbahçe hesaplaşmasıyla alakası yoktur. Tekrar ediyorum bu saldırıyı bir camiaya ya da bölgeye mal etme gibi bir düşüncemiz yok. Terör örgütünün beslendiği bazı fay hatlarını ortadan kaldırmamız gerekiyor. Amaçlanan her ne olursa olsun bir toplumsal zıtlaşmanın hiçbir yerinde Fenerbahçe olmayacaktır. Camiaları toplumsal zıtlaşmanın parçası yapmamak için elimizden geleni yapacağız bugüne kadar da yaptık. Terörize eylemleri ortadan kaldırmak için el birliği ile bir şeyler yapmamız gerekiyor. Soruşturma çok sıcak ve çok net ifadeler de kullanmak istemiyoruz. Öncelikle Fenerbahçe ayrımcılığını bir kenera bırakmak lazım daha da öteye gidiyoruz Fenerbahçe faşizmini ortadan kaldırmak lazım.

AYTÖRE: "ARTIK YARGI KARAR VERMELİ"
Fenerbahçe Spor Kulübü uzun bir süredir yargılama süreci içerisinde. Bu tip eylemlerin beslendiği bir diğer kaynak da burasıdır. Biz burada verilecek olan karara saygılıyız. Bu yargılama aşamasında her türlü kaynaktan beslenenler olduğu gibi bu sürecin uzaması Fenerbahçe ve Türk sporuna zarar vermektedir. Yargının vereceği karara saygılıyız ancak bu karar bir önce verilmelidir.

AYTÖRE: "BİZ CAN GÜVENLİĞİNDEN BAHSEDİYORUZ"
Endüstriyel futbol yaklaşımı ile taraftarları sevdikleri renklerden koparttılar insanları yalnızlaştırdılar. Bir yetkimizi kullanacaksak renklerin birbirlerine yabancılaşmaması için kullanmalıyız. Yetkileri doğru yönde kullanmalıyız. Baba Hakkıların Lefterlerin Metinlerin yerine baronları koymaktan bahis şirketlerini koymaktan vazgeçmeliyiz. Toplumsal değerlerimizin karşısına makro ekonomik gerçekleri koyduğumuz zaman bu tip sorunlar ile karşılaşıyoruz. Bizim için liglerin ertelenmesi maçların ötelenmesi ya da bu tür alınacak geçici tedbirlerin hiçbir önemi yok. Biz can güvenliğinden bahsediyoruz biz camiaların birbirlerine kutuplaşmasından bahsediyoruz. Toplantı sonrası "Kaç hafta erteleme istediniz" diye sorarsanız; "Bizim bu yönde talebimiz yok" şeklinde cevap vereceğiz.

MOSTUROĞLU: "BU TÜM ÜLKEYE YAPILMIŞ BİR SUİKASTTİR"
Eğer bugün bir ölümün arkadasından konuşuyor olsaydık bunun altından kimse kalkamazdı. Bu tüm ülkeye yapılmış bir suikasttir. Bundan sonra ama diye başlayan söylemlerden uzak durmalıyız. 3 Temmuz'da uçlar baskı altına alındı ve kaşındı. Kaşına kaşına burada patlak verdi. Allah'tan can kaybı yaşanmadı. Bu sinir uçlarıyla oynayanlar bundan vazgeçmelidir. Bu toplumsal çatışmaya vardı. Gerek başkanımız gerek bizler bütün söylem ve eylemlerde sağduyu çağrısı yaptık yine yapıyoruz. Caddede Anıtkabir'de hep demokratik çizgimizi devam ettirdik. Herkes eylem ve söylemine çok dikkat etmelidir. Bu olay fanatizimle alakalı değildir. Herkes sorumluluklarını bilsin ve ona göre davransın. Bu olayı sosyal medyada kaşıyanların takipçisiyiz. Sadece biz değil adalet de bunun peşinde... Herkes yazdığına söylediğine dikkat etsin yangına odun atmamak gerekiyor.

MOSTUROĞLU: "BU OLAY BİR TERÖR EYLEMİYSE..."
Taraftarları sağduyuya davet ediyoruz. Bugün o davaya kumpas diyenlerin bir bölümünün cezaevinde olmasına rağmen bizim davamıza kumpas denmemesi ilginçtir. Biz yapılan açıklamalara artık söylem olarak bakmayacağız. Tolga Bey söyledi burada insan hayatı söz konusu. Can kaybı yaşansaydı durum çok farklı olurdu söylemlerimiz buna göre hep... Eğer bu olay bir terör eylemiyse ve toplumun sinir uçları kaşınıyorsa bu ülkenin kalkınması ve refahı için önemli bir durumdur.

MOSTUROĞLU: "BASIN ÇABA GÖSTERMELİDİR"
Cumhurbaşkanı ben ilgileniyorum bu davayla diyorsa ne kadar ciddi olduğunu siz düşünün... Biz zaten durumun farkındayız. Artık bu düşmanlık ve kinlerin bitirilmesi için çaba gösterilmelidir ama yine bazı kanal ve gazetelerde tahrikler vardı. İnsanları ve toplumu yönlendiren medya özellikle sizlere söylüyorum bunu... Mevcut ve buna benzeyen eylemleri yani bu fay hatlarını kapatmamız gerekiyor. Bu onlardan biri; siz Fenerbahçe Başkanı'na 3 Temmuz'dan bu yana ağza alınmayacak hakaretleri küfürleri iftiraları kulübü ve kulübün değerlerini hedef gösterenleri cezalandırmazsanız olay bu durumlara gelebiliyor. Bizim için çok önemli...

Bu dava nasıl biterse bitsin bu davadan kimsenin beslenmesine izin vermemeliyiz. Bunu yapan insan bunun farkında değilse bir şey yapamayız. Yani manipüle ediyor. Kimse farkında değil ateşin altına bir odun da ben atayım diyorlar. Biraz sorumluluklarımızı bilelim. Devletin başında olanlar terör eylemi diyorsa yani farkına varmalıyız. Bu bir holiganizm değildir bununla izah edilemez. 2. ve 3. Lig'de olan olaylar bu anlatılanlar... Bunları lütfen ciddiye alalım.

AYTÖRE'DEN HACIOSMANOĞLU'NA CEVAP
Fenerbahçe Başkanı'na 3 Temmuz'dan bu yana ağza alınmayan küfürler ederseniz iftiralar atarsanız ve bunlar cezalandırılmazsa bu şiddet körüklenir. Şike davasından kimsenin beslenmesine izin vermemeliyiz ve bu sebeple de yargılama en kısa süre içerisinde sonuçlanmalıdır. Dün bir kulüp başkanının açıklamalarını dinledim ciddi konular ciddi kişiler ile çözülebilir. Bu ülkede daha geçen hafta bir hukukçu öldürüldü. Siz o eylemin olduğu yerde başsavcının arsası var şeklinde bir açıklama yapıyorsunuz. Bu kadar alt metni boş bu kadar gayriciddi sözlerle buraya ulaşmak o kadar kolay ki. Bu gerginliğin sebebi Fenerbahçe ya da Aziz Yıldırım değildir! İzaha muhtaç hiçbir anlamı olmayan çözüm önermeyen konuşmalardan vazgeçmemiz lazım artık. İnsanlar hala espri yapıyor olayın farkına varsın. Herkes kendine gelsin.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]