Ergin Ataman: Arroyo konusunda tercihi ben yaptım

Galatasaray Liv Hospital Başantrenörü Ataman: - "THY Avrupa Ligi'nde şansımız çok azalmıştı bu akşamdan itibaren de kalmadı"

Haberin Tarihi. 07 Mart 2015 00:38


Galatasaray Liv Hospital Başantrenörü Ergin Ataman THY Avrupa Ligi'nde Real Madrid'e 107-71 yenildikleri maçla gruptan çıkma adına azalan şanslarının tamamen tükendiğini söyledi.

Ataman Abdi İpekçi Spor Salonu'ndaki maçın ardından düzenlendiği basın toplantısında Real Madrid karşısında özellikle ilk periyotta iyi oynadıklarını ancak şutları sokamadıklarını belirterek "Dar bir rotasyonla oynuyoruz ve yorulduk. Onlar ise tempolarını buldular. Bu şartlarda iyi oynayan bir Real Madrid'le mücadele etmek zor" dedi.
İkinci devrede farkın açıldığını kaydeden Ataman şunları söyledi:

"Gençleri oyunu aldıktan sonra fark 14 sayıya kadar indi ama bu planlı bir hareket değildi. Eskilerin deyimiyle Real Madrid'e karşı 6-7 dakika 'Kamikaze basketbolu' yaptık.

Taraftar desteğiyle de farkı erittik. Farkı eritince yeniden tecrübeli oyuncuları sokup buradan bir galibiyet alabilir miyiz diye düşünürken fark yeniden 30 sayıya çıktı. Avrupa Ligi'nde şansımız çok azalmıştı bu akşamdan itibaren de kalmadı. Lige konsantre olmaya çalışacağız."

Ataman hafta başında takımdan ayrılan Carlos Arroyo'yla ilgili bir soru üzerine "Arroyo bizim için çok önemli bir oyuncuydu. Son 35 yılda Türk basketbolu için çok önemli şeyler yaptı. Naumoski'den sonra Türk basketbolunda en fazla etkiyi yaratan oyuncuydu. O açıdan Arroyo'nun gitmesi sadece teknik anlamda değil imaj anlamında da Türk basketbolu için ciddi bir kayıp oldu.

Arroyo çok profesyonel bir basketbolcu bunu da yadırgayamayız. Fakat takımımızda Arroyo gibi profesyonel olan 9 tane daha oyuncu var" ifadelerini kullandı.


"Arroyo parasını alsaydı bu akşam tek onu seyrederdiniz"
Galatasaray Kulübü'nün ekonomik durumunun ortada olduğunu vurgulayan Ataman "Sadece basketbolda değil diğer bütün branşlarımızda benzer sıkıntılar var. Yönetimin oyuncularla yaptığı görüşmeler sonucunda bizim ve oyuncuların fedakarlıklarıyla bu sezonu tamamlamaya karar vermiştik" ifadelerini kullandı.

Arroyo'nun özellikle ABD'den döndükten sonra bir anda sert bir tutum sergilemeye başladığını vurgulayan tecrübeli çalıştırıcı "Alacaklarının tamamını bir gün içinde almazsa Türkiye'yi terk edeceğini söyledi. Galatasaray Kulübü bunu verebilirdi de sonuçta çok büyük bir para değil. 500 bin dolarlık bir alacağı vardı. Ama Galatasaray Kulübü'nün takımın tamamının alacaklarını şu anda verecek bir gücü yok. Biz de burada bir tercih yapmak durumundaydık. Bu tercihi de ben yaptım. Biz Arroyo'nun parasının tamamını verseydik bu akşam sahada bir tek Arroyo'yu seyrederdiniz. Diğer oyuncular sahada olmazlardı belki maçı bile oynayamazdık" şeklinde konuştu.

Ataman takımdaki diğer oyuncuların mücadeleye devam etme kararı verdiğini dile getirerek "Biz de ona göre bir sistem oluşturup Anadolu Efes maçında verdiğimiz mücadelenin aynısını diğer lig maçlarında da vereceğiz. Fenerbahçe Ülker maçı da bu maçlardan bir tanesi olacak. Bu akşamki gibi oynarsak kazanma şansımız yok ama Anadolu Efes maçındaki gibi oynarsak Fenerbahçe Ülker'i yenebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

"Ben Galatasaraylıyım devam edebiliriz"
Önümüzdeki sezon için bir planı olup olmadığı sorulan Ataman şöyle konuştu:

"Önümüzdeki günlerde Galatasaray yönetimiyle bu konuyu görüşeceğiz. Gelecekle ilgili planlara birlikte bakacağız ama biliyorsunuz Galatasaray Kulübü'nde mayıs ayında bir seçim var. Ben Galatasaraylıyım Galatasaray'da çalışmaktan 3 yıl içinde çok keyif aldım ve özellikle bana sahip çıkan destek olan taraftarlar için çok uzun yıllar her türlü fedakarlığı yapmaya hazırım. Basketbol Galatasaray'da çok seviliyor. Herkes buna sahip çıkarsa o zaman benim de hiçbir ön şartım olmadan yönetimler isterse Galatasaray'da yeni bir yapılanmaya girip devam edebiliriz."

Ataman sarı-kırmızılı taraftarların maçta yönetim aleyhine yaptığı tezahüratlarla ilgili olarak "Şu anda herkes birbirine destek oluyor. Taraftarımızın da bence hem yönetimle hem takımla birlikte olması gerekiyor. Maalesef hiçbirimizin istemediği bu oluşan şartlar. Sezon sonuna kadar biz buradayız. Oyuncularımız burada. Yönetim bundan sonra bize destek verecek. Ben tabloyu ortaya koydum.

Galatasaray taraftarı sağduyulu bir taraftardır. Geniş açıdan bakmak lazım. Dar açıdan baktığın zaman kaçan giden oyuncular geniş açıdan bakıldığı zaman kulübün şu an sıkıntıları var" şeklinde konuştu.

Futbol takımının şampiyonluğa doğru gittiğini ifade eden Ataman "İnşallah bu sene de futbolda şampiyon olalım. İki sezon önce basketbolda şampiyon olduk geçen sene son maça kadar getirdik. Oynayamadık son maçı ama sonuçta oraya kadar geldik. Bu sezon da inşallah play-offlarda sonuna kadar mücadele edeceğiz. Burada bence birlik olma zamanı. Kimseye tepki gösterme zamanı değil" ifadelerini kullandı.

Anadolu Efes ve Fenerbahçe Ülker'e destek
Ergin Ataman geçen yıl THY Avrupa Ligi'nde çeyrek final oynayan tek Türk takımı olduklarının hatırlatılması üzerine de şöyle devam etti:

"Geçen yıl çeyrek final oynayan tek takımdık bu yıl inşallah oynamayan tek takım olacağız. Bundan sonra diğer iki takımımıza destek vereceğiz. Anadolu Efes gençleriyle müthiş bir mücadele gösteriyor. Fenerbahçe Ülker de THY Avrupa Ligi'nin en yetenekli kadrosuna ve en iyi antrenörüne sahip. Bana göre Avrupa Ligi şampiyonu olma şansları da son derece yüksek. İyi de basketbol oynamaya başladılar. Her sene bayrağı biz götüremeyiz bu sene de bayrağı onlara devrettik. THY Avrupa Ligi'nde inşallah onlardan bir ya da ikisi dörtlü final oynar. Belki bir tanesi de şampiyon olur."

Real Madrid cephesi
Real Madrid Başantrenörü Pablo Laso ise aldıkları galibiyetten dolayı oyuncularını kutladı.

Top 16 turunda deplasmanda alınan her galibiyetin önemli olduğunu vurgulayan Laso "Devreye kadar önemli bir avantaj elde ettik. İkinci yarıda farkın etkisiyle biraz konsantrasyonumuzu kaybettik. Rakibimiz de birkaç üçlükle farkı azalttı ama son çeyrek yine kontrolü elimize aldık.

Kazanmak önemli. Bizi çeyrek finale taşıyacak her galibiyet altın değerinde. Galatasaray Liv Hospital'ın da kendi içinde sorunları var. Aldığımız galibiyetten dolayı mutluyuz" ifadelerini kullandı.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] fotospor