Koçluk Başka İş!

Haberin Tarihi: 20 Ocak 2015Written by Can Tanaydı


Ahmet hocanın özellikle yabancı oyuncu transferindeki isabet oranı ve başarısı dillere destandır bu lig onun süzgecinden geçmiş birçok yabancı ismi barındırır. Şu andaki kadromuzda bulunan Ahmet Kandemir onaylı yabancılar da bu tezime kanıttır zaten.

Peki aynı derecede iyi bir taktisyen ve motivatör müdür Ahmet hoca? İşte buna maalesef pek emin olamıyorum çok üzgünüm ama bu noktada önemli şüphelerim var.

Neptunas karşısında 21 sayıdan gelen takım Ahmet hocanın taktikleri ve motivasyonuyla mı kazandı? Mutlaka etkisi vardır ama atlanmaması gereken başka unsurlar da var.

Öncelikle şunu unutmayalım; çok daha dirençli bir rakip 21’i yakaladığında sizi vurup geçer bir bakmışsınız tren kaçmış 30 oluvermişsiniz. O saatten sonra da geri dönüş imkansızdır havluyu atarsınız.

Bu noktada da şu ikileme düşüyorum; biz mi 21’den geldik yoksa onlar mı gelmemize engel olamadı? Galiba ikincisi. Peki 21 sayı geride olduğumuz anlarda; Ahmet hocanın takıma verdiği olumlu motivasyon sayesinde mi dağılmadık yoksa bahsettiğim “daha dirençli rakip” kategorisinde olduğumuz için mi? Bunda da ikincisi galiba…

O halde bu galibiyet tamamen rakibin zaafları ve seyircimiz önünde Neptunas’tan daha dirençli bir takım oluşumuzdan geldi de diyebilirim. Nerde taktisyen ve motivatör Ahmet hocanın vazgeçilmez payı? Göremedim…

Kimse kusura bakmasın; bu maçta çekirge misali sıçradık taraftar gazıyla dağılmadık ve bir şekilde 21’den gelebildik.

Bir transfer komitesi kurulsun ve başına hiç düşünmeden Ahmet hoca getirilsin. Bu ekip sürekli aktif olsun genç ve yetenekli isimler arasın. Potansiyelli gördüğü oyuncuları da Ahmet hocanın onayına sunsun. Ahmet hocadan okey alan isimlerse hemen transfer edilsin. Takıma böyle katılacak hiçbir isim faydasız olmayacaktır dediğim gibi Ahmet hocanın özellikle yabancı oyuncu transferindeki isabet oranı ve başarısı dillere destandır.

Ancak koçluk farklı bir şey sahanın içinde olmak benchte anlık doğru kararlar verebilmek. Bu bambaşka bir iş Ahmet hocam…

Perşembe akşamı Efes-Olympiacos maçını izlediniz mi? Peki sahada olduğu kısacık süreçte Doğuş’un takımı nasıl ateşlediğine şahit oldunuz mu? Hani sezon başındaki Kazan maçında Ivkoviç’in arkadan tekmeyi salladığı Doğuş’tan bahsediyorum.

Alınıp bozulmaya gerek yok; koçluk bambaşka bir iş be Ahmet hocam bunu bir düşünmekte fayda var sanki…

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]