Haberin Tarihi: 13 Şubat 2015 11:36


Bosna Premijer Liga küçülmeye gidiyor!
Bosna Hersek Birinci Futbol Ligi'ndeki (Premijer Liga) takım sayısı 16'dan 12'ye düşürülecek.

Bosna Hersek Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu 26 Şubat'ta yapılacak toplantıda Darko Lyuboyeviç Yosip Bevanda ve Nurdin Peştaliç'ten oluşan üç kişilik komisyonun hazırladığı iki öneriyi değerlendirip biri üzerinde karar verecek.
Hazırlanan önerilerin ilkinde 16 takımın mücadele ettiği birinci ligdeki takım sayısının 2016-2017 sezonundan itibaren 12'ye düşürülmesi ikinci öneri de ise 2016-2017 sezonunda takım sayısının 14'e bir sonraki sezon ise 12'ye düşürülmesi öngörülüyor.

Komisyon üyelerinden Bosna Hersek Federasyonu Başkan Yardımcısı Darko Lyuboyeviç AA muhabirine yaptığı açıklamada ekonomik imkanlar ve ülkenin potansiyeli göz önüne alındığında ligde 16 takımın bulunmasının fazla olduğuna dikkati çekerek "Takımlarımız bir sezonda 30 maç yapıyor. Yani futbolcular maçtan çok daha fazla antrenman yapıyor. Tüm bunları göz önüne alacak olursan ligdeki kulüp sayısının azaltılmasının kaçınılmaz olduğu görülüyor" diye konuştu.

Ligdeki takım sayısının azaltılmasının 2011 yılında da gündeme geldiğini ancak o dönemde kabul edilmediğine işaret eden Lyuboyeviç "Şimdi zaman değişti. Sonucun olumlu olması için çok daha kaliteli öneriler hazırlandı. Gerek Yönetim Kurulu üyeleri gerekse entitelerin federasyon yetkilileri öneri taslaklarını inceledi ve bu konuya destek verdiler. Yönetim Kurulu üyelerinin iki öneriden birini kabul edeceklerini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Lyuboyeviç reform süreçlerinin her zaman zorlu olduğunu ve hızlı bir şekilde uygulanması gerektiğini belirterek "Bu nedenle ligdeki kulüp sayısın kademeli olarak değil doğrudan 16'dan 12'ye indirilmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Önerilerin getireceği yenilikler
Bosna Hersek Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun üzerinde görüşüp karar vereceği iki seçenek de takım sayısının nihayetinde 12'ye düşürülmesini öngörüyor.

Buna karşın önerilerden biri 12 takımdan oluşacak yeni ligde her takımın sezon boyunca üç kez karşılaşmasını öngörürken diğer öneri ise ligin ilk bölümünde takımların ikişer kez oynayıp oluşacak puan durumunda ilk altı sırayı alan takımların kendi aralarında şampiyonluk için diğer altı takımın ise ligde kalmak için yeniden maç yapmalarını öngörüyor.

Lyuboyeviç 12 takımlı ligin mevcut 16 takımlı ligden çok daha kaliteli olacağını belirterek ikinci lig düzeyindeki Bosna Sırp Cumhuriyeti Birinci Ligi ve Bosna Hersek Federasyonu Birinci Ligi'nin ise mevcut statüleriyle devam edeceğini ve bu ligleri ilk sırada tamamlayan takımların Premijer Lig'e yükseleceğini ifade etti.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] AA