Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Alman gazetesi FAZ’ın Tayyip yorumu
  Alman gazetesi FAZ’ın Tayyip yorumu

  Ocak 3 2015

  ALMANYA'nın etkin siyasi gazetelerinden FAZ (Frankfurter Allgemeine Zeitung) Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la ilgili genişçe bir yorum/ analiz yayınlandı.

  Ali GÜLEN / ALMANYA
  Rainer Hermann imzasını taşıyan ve AKP iktidarını en başından günümüze irdeleyen yazıda “Erdoğan’ın öfkesi ve saplantısı” başlığı kullanıldı. Yazının alt başlığında ise “2015 başında Erdoğan’ın yeni Türkiye’si şöyle görünüyor; Sadece dışarıda değil içeride de pusuya yatmış düşmanlar var her türlü muhalefet Erdoğan’ın yaptığı gibi mutlaka izlenmeli.”

  HER ŞEY TERSİNE DÖNDÜ
  Yazıda 2002 yılında Erdoğan’ın başlattığı reformların artık tersine döndüğü ekonomik büyümenin düştüğü Avrupa Birliği yolunda ilerlerken birden yarı yoldan dönüldüğü ve demokratik adımların tümünün geri alındığı belirtildi. Erdoğan’ın islamlaştırmadan çok kendi otoriter yapısını kurduğu ve buna adapte olduğu vurgulandı.

  Erdoğan’ın 12 yılda Kemalist elitleri ezdiği belirtililerek şöyle devam edildi:
  “Öncelikle asker ve yargı güçsüzleştirildi. Daha sonra Erdoğan devletin bütün kurumlarındaki kontrolü ele aldı. Şimdi devlet başkanı ve devletin kendisinde vücut bulduğunu düşünüyor. Erdoğan Osmanlı Sultanı ve Fransa Kralı XIV. Lui ile karşılaştırılabilir. Ondan başka hiç kimse XIV. Lui’nin ‘Devlet Benim’ şeklinde tarif ettiği bu tepe noktayı bu kesin yargıyı yaşayamaz.”

  HENÜZ İDEOLOJİ GELİŞTİREMEDİ
  Gazete Kemalizmin o dönem sınıfsız toplum için laiklikle birlikte “altı ok” ilkesini geliştirdiğini ama Erdoğan’ın 12 yılda henüz böyle bir ideoloji geliştiremediğini belirtirken Erdoğan’ın şimdiki yönetiminin en az o dönem kadar antidemokratik olduğunu vurguladı. Erdoğan’ın izlediği politika ile Avrupa ve Arap ülkelerinden izole olmaya başladığını daha içine kapalı daha az muhalefeti olan dar bir toplum yarattığı yorumu getirildi.

  KİM BAŞ KİM AYAK; O BELİRLER
  Gazete şöyle devam etti:

  “Bir dönemlerin demokrasi ve özgürlüklerden söz eden Erdoğan’ının şimdi yönetim şekli ve sözleri de değişti. Şimdi siyasi rakiplerine ‘haddini bil’ diye her geçen gün daha yüksek perdeden bağırıyor. Erdoğan Türkiye’sinde kimin baş kimin ayak olduğunu karşıtlarına o dayatıyor. 2013′teki Gezi eylemlerinde de görüldü ki kendi kafasındaki demokraside siyasal eşitlik yok. Devletin başında tek adam olan Erdoğan’ın bu gücü ‘O gereğini yapar’ ya da onun tabiriyle ‘gereği neyse yaparız’ şeklinde ortaya çıkıyor. Bu formuller Erdoğan’ın siyasal düşüncü tarzını yansıtıyor.”

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Doğru söze ne denir? (:


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş