Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart AKP’nin seçim şarkısı da çalıntı çıktı!
  AKP’nin seçim şarkısı da çalıntı çıktı!

  Aralık 30 2014

  Torun Tolga Çobanoğlu: Dedemin kemikleri sızlıyordur

  Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun seçim şarkısı olarak seçtiği ve Ayna Grubu’nun seslendirdiği Kiziroğlu parçasının uyarlaması tartışma yarattı. MHP’den sonra CHP’de Kiziroğlu Mustafa Bey isimli parçayı sahiplendi.

  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin parçanın kullanım hakkının bir yıldır kendisinde olduğunu söylerken “Davutoğlu ile mahkemede görüşeceğiz” dedi. Kiziroğlu parçasını derleyen Murat Çobanoğlu’nun torunu Tolga Çobanoğlu ise “Dedemin kemikleri sızlıyordur” dedi.

  SÖZCܒye açıklamada bulunan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin parçanın kullanım hakkının bir yıldır kendisinde olduğunu söyledi. Tekin seçimlerde kullanmak üzere yapılan çalışmalar kapsamında parçanın kullanılmasına karar verildiğini ve Çobanoğlu’nun mirasçılarıyla muvafakatname imzaladığını söyledi. Tekin şöyle konuştu;

  “ÇAL BABA ÇAL” VERSİYONUNU YAPACAĞIZ
  Her şeyi çalabilirsiniz ama emeği çalamazsınız. Biz seçim çalışmaları kapsamında bir yıl öncesinden bu eserin CHP adına kullanımı için izin aldık. Kullanacaktık. Bizim bilgimiz dışında böyle bir olay yaşandı.

  Kiziroğlu’nun başka bir versiyonunu da yapacağız. “Çal baba çal” “Ye baba ye” diye bir sanatçı arkadaşımız seslendirecek. Bu konuda fazla bir şey söylemek istemiyorum çünkü konu mahkemeye taşınacak. Davutoğlu ve eseri izinsiz kullananlar ile mahkeme de görüşeceğiz. Bir yıldır kullanım hakkı bizde. Çalınmış bir parçadır. İzin alınmadı. Hatta Murat Çobanoğlu’nun başka bir eserini de yeniden uyarlayacağız.

  TOLGA ÇOBANOĞLU: DEDEMİN KEMİKLERİ SIZLIYORDUR
  Eseri derleyen Murat Çobanoğlu’nun torunu Tolga Çobanoğlu: Sözler Köroğlu’na aittir. Bu parçayı Ruhi Su ve büyük dedem Aşık Gülistan Çobanlar da seslendirdi. Ancak bir marş gibi okunmuştu. Dedem Ahmet Çobanoğlu “peh peh” ve “kim kim” gibi bölümleri ekleyerek yorumu değiştirdi. Esere yeni bir kimlik kazandırdı ve son haline getirdi. Türkiye’ye tanıtan da dedemdir. Dedem 25 yaşındayken 1965 yılında 1. Konya Aşıklar Bayramı’nda bu eserle ve yorumuyla birinci seçildi. Sonrasında ilk plağında da bu parçaya yer verdi ve Yavuz Plak’tan çıkardı.
  Daha sonraki yıllarda Grup Laçin ve Grup Ayna seslendirdi. O dönemde Savaş Ay’ın programında bu tartışma konusu oldu. Programa Ayna Grubu’nun yapımcısı Erol Köse ve MESAM yetkilileri katıldı. MESAM yetkilileri eserin kaynağının dedem olduğuna kanaat getirdiler ve MESAM kayıtlarına da böyle girdi ve Ayna Grubu izinsiz kullandığı için de bize para ödemek zorunda kaldı.

  Şimdi parçanın hakları Çobanoğlu’nun mirasçılarındadır. Bizi üzen bu işin izinsiz yapılmasıdır. Daha da ötesi kendini aklayamamış hükümetin böyle bir parçayı kullanmasının edemin kemiklerini sızlatacağını düşünüyoruz. Dedemin kemikleri sızlıyordur. Bir yıl önce de CHP adına kullanımı için Genel Sekreter Gürsel Tekin’e kullanım hakkını vermiştik.

  Eserin bilinen hikayesi ise şöyle; Köroğlu ve Kiziroğlu Mustafa Bey kavga ederler. Köroğlu kavgada yenilir ve Kiziroğlu canını almadan bağışlar. Köroğlu’nun kavgada yenilen biri olmasına karşın Kiziroğlu’nun mertliğini över. Bunun üzerine Kiziroğlu “Namert dostum olacağına senin gibi mert düşmanım olsun” der ve barışırlar. Böyle mertlik duygularıyla yazılmış bir eserin böyle kullanılması da bizi rahatsız ediyor.

  MESAM’A BAŞVURACAĞIZ
  Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) kayıtlarında “Kiziroğlu Mustafa Bey” isimli eserin hak sahibi olarak derleyen olarak Murat Çobanoğlu aranjör olarak Cengiz Coşkuner olduğu görülüyor. Besteci ve Söz Yazarı ise Köroğlu olarak kayıtlarda yer alıyor. Çobanoğlu ailesi ve Gürsel Tekin beste sahibinin Murat Çobanoğlu olduğunu belgelendirdiklerini ve MESAM kayıtlarının da düzeltilmesi için gerekli başvuruların yapılacağını açıkladı.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Hırsızlar şimdi de emek hırsızlığı yapıyor


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Uydurmadıkları şey kalmaz şimdi
  Bir Yastıkta Aşktaaa..Sonsuza Kadar...Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş