Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Son 10 Yılda Şarap Üretimi de Tüketimi de %100'ün Üzerinde
  0 Aralık 2014 15:21
  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Türkiye’de 1 litre biradan 385 lira 1 litre şaraptan ise 4 lira 17 kuruş ÖTV alındığını ortaya koyarak memlekette son 10 senede şarap tüketiminin yüzde 119.2 oranında arttığını şarap üretiminin ise yüzde 104 oranında arttığını belirtti .

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Türkiye'de 1 litre biradan 385 lira 1 litre şaraptan ise 4 lira 17 kuruş ÖTV alındığını ortaya koyarak memlekette son 10 senede şarap tüketiminin yüzde 119.2 oranında arttığını şarap üretiminin ise yüzde 104 oranında arttığını belirtti .

  TBMM Genel Kurulunda 2015 Yılı Merkezi İdare Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2013 Yılı Merkezi İdare Kesin Hesap Kanunu Tasarısı görüşmelerinde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek son 10 senede iç piyasada şarap tüketiminin yüzde 1192 oranında şarap üretiminin ise yüzde 1042 oranında arttığını konuştu .

  Toplam vergiler içerisinde vasıtalı vergilerin oranının bir hayli yüksek olduğunu bu tablonun uygulamada çok fazla ciddi haksızlıklara sebep olduğunu açıklayan CHP Denizli Milletvekili Adnan Keskin'in "Türkiye Amerika'dan ithal edilen viskide vergilerin oranını aşağı doğru çekerken kendi üzüm üreticilerimizin ürettiği üzümlerden üretimi yapılan şaraplarda 1 litrede beş lira vergi alınmaktadır. Bu yüksek vergi şişeyi de koyduğunuz vakit şarap üreticilerinin uluslararası piyasalara çıktığında 6 beş lira gibi yüksek bir fiyatla piyasaya girmek zorunda ve ihracatını engellemektedir. O nedenle de bu yıl maalesef şaraplık üzümün kilosu 25 kuruşa indi. Yani 20 kilogram üzümle 1 litre mazot alıyor üreticiler. Bu konudaki bu yüksek verginin değiştirilmesi en azından aşağı seviyeye çekilmesi hususunda herhangi bir faaliyet söz konusu mudur?" ifadeleriyle Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e sual sual etti .

  CHP'li Keskin'in sorusuna yanıt veren ve üreticilerin ihracatında mahalli manada rekabet gücünü artırmasından yana olduklarını ifade eden Bakan Şimşek "Ülkemizde Avrupa Birliği müktesebatına makul olarak biradan her bir alkol derecesi itibarıyla şaraptan da her 1 litre itibarıyla burada alkol derecesi ehemmiyet arz etmemektedir maktu ÖTV alınmaktadır. 1 litre biradan halihazırda ülkemizde 385 lira 1 litre şaraptan ise 4 lira 17 kuruş ÖTV alınmaktadır. Son 10 senede iç piyasada şarap tüketimi yüzde 1192 oranında şarap üretimi yüzde 1042 oranında artmıştır; aynı zamanda ihracat ise yüzde 7 oranında azalmıştır. İhracattaki azalmanın temel sebebi iç talebin güçlü olmasındandır. Buna göre iç talepteki mühim artış iç üretimden kaynaklanmıştır. Bu durum üzüm üreticileri için pozitif değerlendirilmektedir. Bu sebepten ötürü vergi uygulamalarının Türk şarapçılığına yaramadığına ait iddialar gerçeği yansıtmamaktadır" diye açıkladı . - Başkent Ankara

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Hey maşallah dinine bağlı kafası güzel Türkiye.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş