07 Aralık 2014 Pazar 13:31
Mehmet Şimşek terörizmle mücadele açısından MASAK'la etkili işbirliği yapmayan bankaların olduğunu 3 bankayı bu kapsamda uyardıklarını söyledi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek suçtan elde edilen gelirlerin tespiti ve terörizmle mücadele açısından MASAK'la etkili işbirliği yapmayan bankaların olduğunu 3 bankayı bu kapsamda uyardıklarını bildirdi.

Şimşek yaptığı açıklamada MASAK'ın bankalara ilişkin değerlendirmesinin tamamlandığını kurulun söz konusu çalışmayı her yıl yaptığını suçtan elde edilen gelirlerin aklanması ve terörün finansmanı açısından bankaların yerine getirmeleri gereken yükümlülüklerin çok önemli olduğunu söyledi.

"HER ŞEY MERCEK ALTINDA"


Bankaların şüpheli işlem bildirimi yoluyla MASAK'la yaptıkları işbirliğinin bu alanlarda ellerini güçlendirdiğini belirten Şimşek şunları kaydetti:

"Kurulumuz bankaları değerlendirirken son bir yılda gönderdikleri şüpheli işlem bildirimlerini hem kalite hem de sayı yönünden değerlendiriyor. Öte yandan bankaların iş hacmi ve müşteri profiline göre beklenen sayıda bildirimde bulunup bulunmadığı da göz önüne alınıyor. Ayrıca bankaların şüpheli işlem tanımlamada kullandıkları teknik donanımları da değerlemeye dahil ediliyor."

3 BANKA UYARI ALDI

Bakan Mehmet Şimşek Türkiye'nin uluslararası kredibilitesinin yükselmesi temiz ekonominin sağlanması rekabet ve verimliliğin artırılması için söz konusu mücadelenin büyük önem taşıdığını vurgulayarak şöyle konuştu:

"Suçtan elde edilen gelirlerin tespiti ve terörizmle mücadele açısından kurulumuzla etkili işbirliği yapmayan bankalar var. Mahremiyetten dolayı isimlerini açıklamayacağım ama değerlendirmeden geçemeyen 3 bankayı bu kapsamda uyardık. Söz konusu gelirlerin tespiti ve terörizmle mücadelede başarılı olmak için tüm bankalarımızın şüpheli işlem bildirimi noktasında MASAK'la daha etkin işbirliği yapmalarını bekliyoruz. Bankalarımız şu ana kadar yaptığımız uyarıları dikkate aldı bunan sonra da alacaklarından şüphem yok."

MASAK HER ALANDA BİLDİRİM İSTİYOR

Kayıtdışı ile mücadele açısından da şüpheli işlem bildirimlerini her alanda artırmak için çalışmalar yapan Maliye Bakanlığı geçtiğimiz aylarda spor kulüplerini de değerlendirmişti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek spor alanında şüpheli işlem bildirimi açısından sorunlar olduğunu belirterek kulüplerden MASAK'a hiçbir bildirim gelmediğini ifade etmişti. Diğer alanlarla birlikte yapılan bildirimlerin sayısını ve etkinliğini artırmak için bir çalışma başlattıklarını anlatan Şimşek MASAK'ın şüpheli işlem bildirimlerinin kalitesini ve sayısını artırmak için sektörlerle bir araya geleceğini açıklamıştı.

Şimşek bankalar başta olmak üzere finans kuruluşları kargo şirketleri döviz büroları spor kulüpleri şans oyunu oynatıcıları ve antikacılar gibi belirli sektörlerin temsilcileriyle görüşmeler yapılacağını ve bu sayede Mali istihbaratın toplanmasında ve şüpheli işlem bildirimlerinde etkinliğin sağlanacağını bildirmişti.

Kaynak: Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]