Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Mehmet Erol Yarar açıklamalarda bulundu.


Haberin Tarihi: 12 Kasım 2014 Çarşamba - 15:58
AA

Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Mehmet Erol Yarar "Biz eğer gerçekten çok yoğun bir çalışma yaparsak 2026 Kış Olimpiyatları Türkiye için bir hayal değildir. Türkiye'nin gücü bunu yapmaya yeter Türkiye'nin dağları buna yeter" dedi.

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak Palandöken Dağı'ndaki ofis açılışında federasyonun ilk ofisini Erzurum'a açarak bölgeye verdiği önemi gösterdiğini belirtti.

Kentte 5 yıldızlı otellerin yanı sıra hafta sonu tatilcilerin konaklayacağı daha uygun otellerin de olması gerektiğini dile getiren Altıparmak ucuz otellere de ihtiyaç duyulduğunu bazı kayakseverler için otel değil tesisin önemli olduğuna değindi.

Federasyon başkanı Yarar da 6 ay önce seçildiğini ve çok yoğun bir çalışma temposu içine girdiklerini ifade ederek "Amacımız çok inandığım kayak sporunu Türkiye'de mevcut potansiyelinin dünya ve uluslararası standartlara çıkarılması için önemli hedefler koymaktır. Bu hedefleri çok kısa bir zamanda ortaya koyduk. 2026 Kış Olimpiyatlarına Türkiye aday olacaktır. Bu önemli bir iddia ve Türkiye'de belki birçok insanın hayal dahi edemediği çok yüksek bir çıta gibi göründü" diye konuştu.

Türkiye'nin 4 kere yaz olimpiyatlarına aday olduğunu hatırlatan Yarar Japonya ile finale kalmamıza rağmen olimpiyatları alamadığımızı söyledi.

- Türkiye 2026 Kış Olimpiyatları'na aday olacak

Yarar Türkiye'de bu durumun çok büyük bir üzüntüye yol açtığını ifade ederek şöyle devam etti:

"Biz eğer gerçekten çok yoğun bir çalışma yaparsak 2026 Kış Olimpiyatları Türkiye için bir hayal değildir. Türkiye'nin gücü bunu yapmaya yeter Türkiye'nin dağları buna yeter Türkiye'nin kayak camiası bu yükü kaldırma gücüne sahiptir. Türkiye buna da layıktır. Yaz olimpiyatları ile kış olimpiyatlarını kıyasladığımızda yaz olimpiyatlarını 210 ülkenin tamamında teorik olarak yapabilirsiniz ama kış olimpiyatlarını yapabilmeniz için dağ lazım kar lazım ve bunun altyapısı lazım. Yaz olimpiyatlarını dünyada yapan ülke sayısı çok iken kış olimpiyatlarını yapabilen ülke sayısı sadece 6'da kalmıştır."

Kayak ve kayağın sağladığı endüstriyi Türkiye'ye getirmek gerektiğini vurgulayan Yarar yaptıkları çalışmada Türkiye'de 48 ilde kayak yapılabileceğini tespit ettiklerini belirtti.

Yarar Türkiye'nin kayakta çok büyük bir potansiyeli olduğunu Avustralya'nın kayak ve kayağa bağlı endüstriden 44 milyon avro gelir elde ettiğini kayak turizminin Türkiye'ye en az yaz turizmi kadar döviz kazandıracağını kaydetti.

Kayak Federasyonu Başkanlığı'na adaylığını Erzurum'da açıkladığını anımsatan Yarar "Erzurum sadece 900 yatağı olan küçük bir bölge içinde kalmış. Erzurum'un 5 bin 10 bin 15 bin yatakla 100 kilometrelik pistlerle anılması lazım" şeklinde konuştu.

Yarar kayak sporunun bölgenin ve ülkenin kalkınmasında vazgeçilmez bir gerçek olduğunu dile getirerek özelleştirmeye de karşı çıktığını hatırlattı.

Kayseri'nin büyükşehir belediyesi eliyle kalkındırıldığını anlatan Yarar Erzurum tesislerinin özelleştirilmesinin yanlış olduğunu tesislerin büyükşehir belediyesi tarafından yönlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] sporx