Cesur denizciler 9 ay boyunca Volvo Ocean Race'te hem rakipleriyle hem de zorlu doğa şartları altında okyanusyarda mücadele ediyorlar.


Haberin Tarihi: 12 Kasım 2014 Çarşamba - 11:53
DHA

Cesur denizciler 9 ay boyunca Volvo Ocean Race'te hem rakipleriyle hem de zorlu doğa şartları altında okyanusyarda mücadele ediyorlar.

9 ay boyunca dünyanın en büyük okyanuslarında rüzgarı yanlarına alarak rakiplerine karşı hızlı ve çetin bir mücadele veriyorlar. Tek destekçileri rüzgar ve takımdaki uyum. Yelkenciler teknelerinde dalgalarla savaşıyor gecenin zifiri karanlıklarında nöbetleşe parkuru tamamlamaya çalışıyor.

Yarıştaki her teknede aktif olarak görev yapacak sekiz yelkenci ve bir tekne kaptanı bulunuyor. İki kişi "skipper" ve "navigatör" olarak görev yaparken kalan 6 aktif yelkenci iki seyir grubuna ayrılıyor ve dörder saatlik aralıklarla nöbetleşe çalışıyorlar. 3'er kişilik gruplar teknenin yönlendirilmesinden yelkenlerin hazır halde bekletilmesi ve ihtiyaç duyulduğunda problemsiz olarak açılmasından sorumlu olan "driving" "trimming" ve "grinding" görevlerini yerine getiriyor.

Yaptıkları sayısız antrenmanla birlik ruhunu yakalayan ekipteki her bir yelkenci spesifik bir göreve sahip olsa da hepsi teknedeki her işten sorumlu. Ve bu yelkenciler için zifiri karanlık bir gecede binlerce mil açıkta dalgalara karşı savrulup duran bir teknede olmak hiç de alışılmadık bir durum değil.

İLK ETABI ABU DHABİ OCEAN RACİNG ÖNDE TAMAMLADI


Volvo Ocean Race'te Alicante ve Cape Town arasında geçen ilk etabı; Abu Dhabi Ocean Racing 1. Dongfeng Race Team 2. Team Brunel 3. Team Vestas Wind 4. Team Alvimedica ise 5. sırada tamamladı. İKİNCİ ETAP Cape Town - Abdu Dhabi arasında geçecek. 26 gün süren ilk etapta Team Alvimedica takımında yer alan 9 cesur denizci okyanusun zorluklarını DHA'ya anlattılar.

OKYANUSTA DHA İÇİN AÇIKLAMA YAPTILAR

Team Alvimedica takımından 2 kaptan Charlie Enright ve Mark Towill okyanusun ortasında binlerce mil açıkta Doğan Haber Ajansı'na (DHA) yarışı anlattılar.

Almedica takımının en genç üyelerinden biri olan 26 yaşındaki denizci Mark Towill yarışın stratejisini Charlie Enright ile planladıklarını ve takım halinde iyi mücadele ederek herkesin görevini en iyi şekilde getirmesi sonucunda etabı tamamladıklarını söylediler.

Enright ise 26 gün boyunca 24 saat tekne sürdüklerini ve birçok zorlu hava koşulu ile karşılaştıklarını çok zorlansalar da birliktelik oluşmuş ekip ruhuyla ilk etabı bitirmeyi başardıklarını belirttiler.

Team Alvimedica'da yer alan 9 cesur denizci 9 ay boyunca dünya okyanuslarında rüzgarı yanlarına alarak rakiplerine karşı hızlı ve çetin bir mücadele vermeye devam edecekler.

ALVİMEDİCA'YI TANIYALIM...


2007 yılında kurulan Alvimedica kendini kalp ve dolaşım sistemi üzerine ileri teknoloji medikal cihazları geliştirmeye adamış inovatif genç ve atik bir şirket. Global arenada 60'a yakın ülkede faaliyet gösteren Alvimedica markasını çok daha fazla büyütmek için bir fırsat arayışında olan CEO Dr. Cem Bozkurt dünyanın her köşesinden 15 milyar kişinin izlediği Volvo Ocean Race'in bu amaç için en uygun olan platform olduğunu düşündü.

İki genç yelkencinin tesadüfi buluşması da Türkiye merkezli medikal cihaz şirketi Alvimedica ile Volvo Ocean Race'e katılmasına kadar uzandı.

Alvimedica takım kurucuları Amerikalı 30 yaşındaki Charlie Enright ve 25 yaşındaki Mark Towill ile benzer bir özelliğe sahip: Alvimedica'nın global çapta sektörünün en genç şirketlerinden biri olması gibi Team Alvimedica da 31 olan yaş ortalaması ile yarışın en genç ekibi.

ALVİMEDİCA CEO'SU DR. CEM BOZKURT HAKKINDA:


Karizmatik bir lider olan CEO Dr. Cem Bozkurt 1962 yılında Ankara'da doğdu. 1981 yılında Kadıköy Maarif Koleji'nden mezun olan Bozkurt 1987 yılında da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Doktor olarak yurtdışında çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 20 yıl önce Türkiye'ye dönen Bozkurt sağlık sektöründe faaliyet gösteren farklı şirketlerde CEO ve Genel Müdür olarak çalıştı. Yüksek lisansını yönetim alanında yapan Bozkurt doktorasını ise farmakoloji alanında yaptı.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] sporx