Ferhat Arıcan jimnastik tarihine geçti

Ferhat Arıcan Dünya Şampiyonası’nda yeni hareketini de tamamlayarak "dünyada 3 harekete sahip ilk sporcu" unvanını aldı

Haberin Tarihi: 21.10.2014 - 13:32
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin milli jimnastikçisi Ferhat Arıcan Çin’deki Dünya Şampiyonası’nda yeni hareketini de başarıyla tamamlayarak "dünyada 3 harekete sahip ilk sporcu" unvanını aldı.

ARICAN ADINI YAZDIRDI

Dünya jimnastik literatürüne "Arıcan" adıyla zorluk derecesi yüksek iki hareketi kazandıran Ferhat Arıcan paralel aletinde yaptığı yeni hareketini de tescilleterek dünya jimnastik literatürüne 3. kez "Arıcan" adını yazdırdı.

FİNALE KALAN İLK TÜRK

Bu başarısıyla "dünyada 3 harekete sahip ilk sporcu" unvanını alan Ferhat Arıcan aynı zamanda dünya şampiyonalarında finallere kalan ilk Türk jimnastikçisi oldu. Uluslararası Jimnastik Komitesi öne çift bükük salto ve yarım burgudan oluşan hareketin paralel aletinde en zor hareketlerin bulunduğu ve sadece 5 hareketin yer aldığı "G" grubunda yer almasına karar verdi.

Türkiye'ye yaşattığı gurur için son derece sevinçli olduğunu belirten Ferhat Arıcan Dünya jimnastik literatürüne üçüncü kez geçmesini müthiş bir duygu olarak tanımladı. Soyadının ölümsüzleştiğini bildiren Arıcan şunları kaydetti: "Milli takımımızla bu başarıları elde ettiğim için son derece gururluyum. Çok çalışarak bu başarıları elde ettim ve bundan sonrası için de elimden gelenin en iyisini yapacağım. Bana destek olan herkese çok teşekkür ediyorum. Türk jimnastiğine katkı koyabilmek benim için çok önemli. Bizim önümüzde böyle başarılar alan ağabeylerimiz yoktu. Şimdi genç sporcular için hedefi büyüttüm uluslararası arenada başarıya ulaşılabilir olduğunu gördüler."

"LAKABI MUHTEŞEM SÜLEYMAN"

10 yaşında başladığı jimnastikte kısa sürede spor otoritelerinin dikkatini çeken ve yabancı sporcuların "Muhteşem Süleyman" lakabı taktığı 21 yaşındaki genç sporcu 2008'de paralel aletinde ardından da 2013'te atlama masasında yaptığı zorluluk derecesi yüksek iki hareketle jimnastik literatürüne girmişti.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]:KRALSPOR